Menu
Menu

Zalévání a zavlažování zahrady: Usnadněte si práci a mějte zeleno po celou sezónu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Zalévání a zavlažování zahrady: Usnadněte si práci a mějte zeleno po celou sezónu - izomat.cz

Bez dostatečného přísunu vody se vašim rostlinám ani trávníku dařit nebude. Jak zalévat a zavlažovat zahradu a jak vybírat prvky zavlažovacích systémů?

Patříte mezi vášnivé zahrádkáře, nebo chcete mít krásně rostlý a sytě zelený trávník? Pak nám dáte za pravdu, že bez pravidelného zalévání a zavlažování uspokojivých výsledků jen tak nedosáhnete. Ušetřit čas a snížit spotřebu však můžete i bez větších investic. Vyměňte zahradní konev za hadici a pořiďte si základní prvky zavlažovacího systému, díky kterému budou mít rostliny i trávník tolik vody, kolik budou potřebovat. Stačí jen otočit kohoutkem.

 

Chcete-li zahradu nebo trávník zavlažovat ručně, pořiďte si kvalitní pistolový rozstřikovač. Jeho součástí je tryska s plynulým nastavením rozstřiku.

 

Zaměřte se na výběr hadic

Hadice jsou základním komponentem všech zavlažovacích systémů. Zajistí jednoduchý přesun vody na potřebné místo, a to i na větší vzdálenosti. Aby však bylo zavlažování a zalévání z hadice funkční a bezproblémové, je důležité zvolit vhodný typ. Pro zalévání zahrady o menší ploše můžete použít hadici o vnitřním průměru 1/2". Potřebujete-li zavlažovat plochu nad 200 m2, upřednostněte hadici s větším průměrem (3/4"), se kterou bude přísun vody dostatečný.

Pokud potřebujete přesouvat vodu od zdroje na větší vzdálenosti, počítejte i s tlakovými ztrátami v hadici. Platí, že čím menší průměr hadice má, tím jsou ztráty tlaku výraznější. Z toho důvodu se doporučuje používat 1/2" hadice o délce nanejvýš 30 metrů. Tlustší 3/4" hadice pak spolehlivě zajistí přísun vody i na vzdálenost kolem 50 metrů. U výrazně delších hadic však bude ztráta tlaku citelná bez ohledu na průměr.

Kvalitní zahradní hadice se nesmí kroutit, lámat ani měnit svůj tvar při změně teploty nebo tlaku. Odolnost a stálé vlastnosti zajistí dostatečně silná stěna, výplet a obal. Při výběru nové hadice se tak podívejte, jak vypadá v řezu. U nejlevnějších hadic je výplet jen vytištěný, ale ve skutečnosti v nich chybí.

 

Pro zalévání zahrady o menší ploše můžete použít hadici o vnitřním průměru 1/2". U plochy nad 200 m2 upřednostněte hadici s větším průměrem (3/4").

 

Rychlospojky usnadní připojování hadic

Na vzájemné propojení hadic i jednotlivých komponentů zavlažovacího systému použijte rychlospojky, které vytvoří rychle rozebíratelný spoj. Jednoduchým zacvaknutím vyměníte hadici za jinou bez zdlouhavého povolování hadicových spon. Na konec hadice, ke kterému budete připojovat rozstřikovač, nebo rozstřikovací pistoli, připojte rychlospojku se stop ventilem. Po vytažení rozstřikovacího komponentu se přívod vody na výstupu automaticky zavře, aniž byste museli pokaždé chodit ke kohoutku a zastavovat jej.

 

Pistolový rozstřikovač pro jednoduché a rovnoměrné zalévání

Chcete-li zahradu nebo trávník zavlažovat ručně, pořiďte si kvalitní pistolový rozstřikovač. Jeho součástí je tryska s plynulým nastavením rozstřiku. Podle potřeby si tak navolíte, chcete-li proud vody směřovat jedním směrem, nebo rovnoměrně pokropit větší plochu zahrady. Voda poteče až po stlačení páky, a tak snadno přejdete z jednoho místa na druhé. Pistole však bývají vybavené i aretačním mechanismem, který zajistí průtok vody bez soustavného držení spouštěcí páky.

Pokud chcete mít nad rozptylem vody větší kontrolu, investujte do pistole s větším počtem nastavitelných poloh. Na druhé straně uživatelského komfortu je obyčejný proudnicový rozstřikovač bez možnosti zastavení průtoku, který je cenově nejdostupnější variantou.

 

Pokud chcete mít nad rozptylem vody větší kontrolu, investujte do pistole s větším počtem nastavitelných poloh.

 

Pořiďte si zavlažovače a mějte ruce volné

Zavlažovací systémy jsou dostupné v různých provedeních. Nejjednodušším a cenově dostupným typem jsou mechanické zavlažovače, které připojíte přímo k hadici pomocí rychlospojek. Vyrábí se jako rotační zavlažovač či stacionární zavlažovač a po spuštění vody začnou okamžitě kropit. Dají se jednoduše přesouvat z místa na místo a zpravidla umožňují nastavení různého typu rozstřiku. Dobrou volbou je také výkyvný zavlažovač s větším počtem trysek, který je vhodný pro zavlažování menšího trávníku i záhonů.

 

Moderní zavlažovací systémy se o vše postarají

Jestli si se zavlažováním a zaléváním zahrady nechcete dělat žádné starosti, zainvestujte do pokročilejšího zavlažovacího systému. Jeho srdcem je elektronická řídicí jednotka. Ta jednotlivé zavlažovací prvky spouští automaticky buď na základě nastaveného času, nebo čidel kontrolujících vlhkost půdy. Některé typy automatických zavlažovacích systémů jsou vybavené i detektorem srážek, se kterým se při dešti průtok vody vůbec nespustí. Díky řídicí jednotce se výrazně sníží spotřeba vody, protože k zavlažování dojde skutečně jen ve chvíli, kdy to zahrada nebo trávník vyžadují.

 

Rotační zavlažovač patří k nejjednodušším a cenově dostupným typům mechanických zavlažovačů, které připojíte přímo k hadici pomocí rychlospojek.

 

Kapková závlaha dávkuje vodu přímo jednotlivým rostlinám

Kromě standardních povrchových zavlažovacích systémů existují i podpovrchové typy, kterých si na první pohled ani nevšimnete. Typickým příkladem jsou kapkovací hadice zakopané v zemi, ze kterých se voda dostane přímo ke kořenovému systému rostlin. Díky tomu se spotřebuje až o dvě třetiny méně vody ve srovnání s postřikovým zavlažováním. Protože se voda nedostane na listy, minimalizuje se také riziko teplotních šoků i vzniku houbových chorob.

Zalévání a zavlažování zahrady lze řešit různými způsoby. Pokud vám ruční zalévání nedělá vrásky na čele, vystačíte si s kvalitními hadicemi a postřikovací pistolí. Úsporu času, nižší spotřebu vody a přesné dávkování vám pak zajistí více či méně sofistikované zavlažovací systémy, které jsou vhodné pro malé i velké zahrady. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, navštivte některou z našich poboček Izomat, kde najdete širokou nabídku příslušenství pro zavlažování.

[{productlist ids="164455,183469,192783,161455,168906,166829" column="oxartnum"}]

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat