Menu
Menu

Základová deska a specifika její realizace

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Základová deska a specifika její realizace - izomat.cz

Seznamte se s různými typy základových desek. Přečtěte si, jak stavět základy rodinného domu a na co si dát pozor, aby realizace stavby byla úspěšná.

Stavba rodinného domu začíná zhotovením základů. Na těch se rozhodně nevyplatí šetřit – nevhodně provedená základová deska dokáže způsobit spoustu problémů při následných stavebních pracích i samotném používání stavby. Provedeme vás celým procesem zhotovení základové desky krok za krokem a poradíme, na co všechno si dát pozor.

Základové desky se rozdělují podle toho, na jaký typ podloží se beton lije.

 

Co je to základová deska

Základy slouží k přenosu váhy stavby na podkladovou půdu, chrání ji před sesuvy i působením síly všemi směry. Jedním z typů plošných základů je základová deska, se kterou se v kombinaci s betonovými základovými pasy setkáte u rodinných domů nejčastěji.

Mnozí často nesprávně používají pojem základová deska i pro základové pasy, tedy vrstvu betonu uloženou v základových spárách. Rozdíl je však významný – základové spáry vyplněné betonem představují vodorovnou rovinu, v níž se základ stýká se zeminou. Samotná základová deska z betonu se však umísťuje až nad úroveň terénu. Tloušťka základové desky i pasů vychází ze statického návrhu a pohybuje se zpravidla v rozmezí od 500 do 1200 mm.

 

Provedení základů se odvíjí od geologického průzkumu

Realizace základů se neobejde bez geologického průzkumu, na základě kterého se navrhne konkrétní technické řešení v projektové dokumentaci. Geologickým průzkumem se zjistí důležité informace o půdě, ať už jde o poměry zeminy, stavy hladin nebo vlastnosti podzemních vod.

Při průzkumu se provádí minimálně dva řezy staveništěm, podle kterých se vytvoří obraz o uspořádání jednotlivých geologických vrstev. Sondy se zavádí zpravidla do dvojnásobné hloubky oproti hloubce založení základů. Součástí geologického průzkumu bývá i měření radonu.

 

Ne všechna podloží jsou vhodná pro stavbu domu

Pozemky, které jsou ohroženy působením vody nebo sesuvy půdy, nejsou pro výstavbu domu vhodné. Proto je třeba typ podloží, stav půdy a související rizika prozkoumat co nejdříve. Pro založení domu není vhodné ani bahnité či rašelinové podloží. Problém se založením stavby pak můžete mít i na pozemcích, kde v minulosti došlo k nevhodné navážce nebo poddolování. Nepodceňujte ani riziko záplav a při stavbě v záplavovém území zjistěte informace o úrovni hladiny stoleté vody.

Ztraceným bedněním se rozumí betonové tvarovky s dutinou. Ta je určená pro protažení ocelových výztuží a vylití betonem.

 

Základová deska je součástí projektové dokumentace

Konstrukce základů včetně technického provedení základové desky musí být součástí projektu rodinného domu. Projektanti vypracují založení stavby na samostatném výkresu, který je součástí ucelené projektové dokumentace. Projekt pak obsahuje všechny potřebné informace pro správné zhotovení základů, ať už jde o hloubku založení, použité materiály či uplatňovanou technologii založení stavby.

Základní informace jsou obsažené v projektové dokumentaci pro stavební řízení. Přesnější a detailnější je však prováděcí projektová dokumentace, která je nezbytná zejména u složitějších staveb.

 

Druhy základových desek

Základové desky se rozdělují podle toho, na jaký typ podloží se beton lije. Nejrozšířenějším typem je základová deska na štěrku, stále častěji se však realizuje i tzv. plovoucí základová deska na pěnoskle, případně na izolačním polštáři z extrudovaného polystyrenu.

 

Základová deska na štěrkovém loži

Představuje standardní typ základové desky, který je díky snadnému procesu výstavby oblíbený zejména při svépomocné realizaci. Základem jsou zapuštěné pasy vyplněné betonem, které se zasypávají vrstvou štěrku. Po jejím zhutnění se připraví armatura z betonářských výztuží, následně se plocha vylije betonovou směsí. Slabou stránkou základových desek na štěrku je nedostatečná tepelná izolace konstrukce. Proto je nezbytné podlahu dodatečně zateplovat a počítat s rizikem vzniku tepelných mostů.

 

Plovoucí základová deska s podsypem z pěnoskla

Moderním typem základové desky je plovoucí základová deska, která se vyznačuje skvělými termoizolačními vlastnostmi. Proto se s ní často setkáte zejména u pasivních domů, kde je kvalitní zateplení celé konstrukce včetně základů zásadní. U plovoucí desky nenajdete betonové pasy, ale zcela vyhloubenou základovou jámu vyplněnou granulovaným pěnosklem.

Izolační materiál se následně obalí geotextilií a překryje polyethylenovou fólií. Plovoucí základová deska, která se lije na připravené vrstvy, je tak kvalitně izolovaná zespodu po celé ploše. Díky tomu je riziko vzniku tepelných mostů eliminované. Nevýhodou je pracnost a vyšší cena realizace.

 

Plovoucí základová deska na polystyrenové izolaci

Základová deska může „plavat“ také na deskách z extrudovaného polystyrenu, které přináší vynikající tepelněizolační vlastnosti. Polystyren slouží jako izolační polštář (vana) přímo v základové desce, a tak rovněž eliminuje vznik tepelných mostů. XPS desky se pokládají na vrstvy štěrku, následně se provádí armování a zalití betonem.

Tento způsob zateplování základů lze využít také pro svépomocnou realizaci, i zde je však třeba počítat s nárůstem vstupních nákladů. Nicméně z dlouhodobého hlediska se zateplení základové desky vyplatí, protože výrazně sníží náklady na vytápění.

Vrstva betonu se po celé ploše prokládá kari sítěmi.

 

Zhotovení základové desky krok za krokem

Realizace základů se skládá z mnoha dílčích kroků a každý by vystačil na samostatný článek. Pojďme si stručně popsat proces založení stavby krok po kroku tradičním postupem lití základové desky na betonové pasy.

 

Vytyčení stavby geodetem

Před výkopovými pracemi musí na staveniště dorazit geodet, který vytyčí základové spáry domu. Kromě polohy domu musí vytyčit i výšku založení. Geodet by měl zaměření a vytyčení provést ideálně jak před první terénní úpravou, tak po skrývce ornice.

 

Hloubení základové spáry

Pomocí stavební mechanizace se následně vyhloubí základová spára, která se nesmí hutnit. Před dalšími pracemi musí být důkladně vyčištěná, bez bahna, vody a průvalů. S hloubením můžete začít kdekoliv v místech vyznačené stavby. Realizace spodní stavby by měla začít co nejdříve po dokončení základové spáry.

 

Uložení sítí a příprava zemnicího pásku

Po vytvoření základové spáry se připravují inženýrské sítě. Přesně podle projektové dokumentace je potřeba připravit budoucí rozvody vody, kanalizace, elektřiny či plynu. Pokládají se husí krky, připravují revizní šachty a vybednění prostupů. V tomto kroku se také připravuje zemnicí pásek, který je nedílnou součástí hromosvodu.

 

Betonování základových pasů

Vyhloubené spáry se vylijí betonem. Vytvoří se tak betonové základové pasy, které se nachází nejen po obvodu stavby, ale také pod nosnými zdmi. Vše musí odpovídat připravené projektové dokumentaci.

 

Položení bednicích tvárnic a zasypání štěrkem

Na betonové pasy se položí bednicí tvárnice a vylijí se betonem. Ukládají se jak po obvodu domu, tak na místa nosných zdí. Vytvoří se bednění, které poslouží k ohraničení při lití betonu a zhotovení základové desky. Prostor mezi základovými pasy se následně překryje vrstvou zhutněného štěrku o tloušťce kolem 15 až 20 cm.

 

Zhotovení vodorovné betonové desky

V posledním kroku se konečně dostáváme k samotnému lití betonu a vytvoření základové desky. Vrstva betonu se po celé ploše prokládá kari sítěmi. Beton se průběžně zhutňuje a ve finální fázi uhlazuje hliníkovou stahovací latí. Na zhotovení základové desky se využívá beton jiné třídy, než jaká byla použitá pro zhotovení betonových pasů a betonování ztraceného bednění.

Pro betonování základových pasů a základové desky se obvykle používají betony různé třídy, např. B15 a B20.

 

Problémy se špatně zhotovenými základy

Kvalitu provedení základové desky rozhodně nepodceňujte. Důkladně zvažte, jste-li opravdu schopni zvládnout její realizaci svépomocí, nebo si na pomoc raději přizvete profesionální firmu. V obou případech doporučujeme spolupracovat se stavebním dozorem, který dohlédne na správné provedení všech technologických kroků. Pro svépomocnou realizaci budete potřebovat kvalitní materiály a vhodné vybavení, které pořídíte na všech pobočkách stavebnin Izomat.

Špatně provedená základová deska se odrazí na celé stavbě. V budoucnu může dojít i k popraskání zdiva a omítek, zkřížení oken a dveří nebo problémům s podlahami. Při neodborné výstavbě často dochází k nedodržení rozměrů stanovených projektem, posunu stěn, popraskání nalitého betonu nebo „rozjetí“ ztraceného bednění. Na kvalitu zhotovení tak rozhodně dohlédněte a spojte se s profesionály.

 

Slovník důležitých pojmů

  • Armování – vyztužení betonové směsi, které zvyšuje odolnost betonu proti mechanickému poškození. Pro armování se používají roxory (betonářské výztuže) a kari sítě
  • Geologický průzkum – posuzuje vlastnosti geologického prostředí v místě výstavby. Zjišťuje se stav podloží, součástí bývá i měření radonu
  • Plovoucí základová deska – využívá se u nízkoenergetických a pasivních domů. Beton se lije na izolační vrstvu z pěnoskla nebo extrudovaného polystyrenu. Izolace je umístěna ve vyhloubené jámě, nikoliv na základových pasech
  • Skrývka ornice – první terénní úprava při realizaci základů, při které se odstraňuje 15 až 30 cm zeminy. Ornice se ukládá na pozemku a využívá se pro pozdější terénní úpravy
  • Třída betonu – označení jakosti betonu podle krychelné pevnosti. Pro betonování základových pasů a základové desky se obvykle používají betony různé třídy, např. B15 a B20
  • Základová spára – rovina, v níž dochází ke kontaktu základů se zeminou
  • Základové pasy – tvoří základ pro budoucí zdivo. Realizují se vybetonováním základových spár po obvodu budoucí stavby a v místě nosných zdí či zpevňujících příček
  • Zemnicí pásek – vodič, který slouží k uzemnění hromosvodu
  • Ztracené bednění – označení pro betonové tvarovky s dutinou. Ta je určená pro protažení ocelových výztuží a vylití betonem

 

[{productlist ids="3982,124929,112665" column="oxartnum"}]

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat