Menu
Menu

Výhody tepelné izolace u jednotlivých částí domu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Výhody tepelné izolace u jednotlivých částí domu - izomat.cz

Prozradíme vám, proč byste neměli zateplení domu zbytečně odkládat. Vysvětlíme, proč a jak zateplit fasádu, střechu, stropy i podlahy.

Snad každá větší rekonstrukce starého domu začíná zateplováním. Je to logické – za drahé teplo, které pak zbytečně utíká pryč, platit nechceme. Samotné snížení energetické náročnosti domu je ale jen jednou z mnoha výhod tepelné izolace. A nejde přitom jen o zateplení fasády, ale i dalších konstrukčních částí stavby.

K největším tepelným ztrátám dochází skrz obvodové zdivo – až ze 30 %.

 

Jak zateplit starý dům?

Než se pustíte do zateplování starého domu, najděte jeho slabá místa. Teplo totiž neuniká jen skrz obvodové zdivo, ale i další konstrukce. Zateplení proto řešte uceleně – kromě fasády se zaměřte i na střechu, podlahy a stropy.

Důležité jsou samozřejmě i výplně otvorů (dveře, okna, světlíky, prosklené stěny). Pokud nevyhovují dnešním standardům z pohledu tepelněizolačních vlastností, proveďte při zateplování rovnou i jejich výměnu.

[{productlist ids="349124,349132,349125,349155,349160,349131,349129" column="oxartnum"}]

 

Výhody zateplení fasády

K největším tepelným ztrátám dochází skrz obvodové zdivo – až ze 30 %. Právě proto se v rámci rekonstrukce nejvíce řeší zateplování fasád. Při výběru vhodného izolačního materiálu a správném postupu montáže ale přináší zateplená fasáda i další výhody.

Zateplená fasáda zlepšuje tepelnou pohodu uvnitř domu. V zimě nedochází k prochladnutí stěn a pocitovému chladu v místnostech, v létě se pak prostory zbytečně nepřehřívají. Tepelná izolace na fasádě také zabraňuje kondenzaci vodních par v konstrukci a řeší problém s tepelnými mosty. Protože poskytuje trvalou ochranu stěn před mrazem, deštěm, povětrnostními vlivy a slunečním zářením, prodlužuje životnost stavby.

K zateplení obvodového zdiva, stropů, střech a podlah se velmi často používá polystyren.

 

Výhody tepelné izolace střechy a stropu

Střecha a stropy se na tepelných ztrátách domu podílí přibližně z 15 až 25 %. Protože teplý vzduch stoupá vzhůru, mají stropní a střešní konstrukce na únik tepla větší vliv než podlahy. Realizace půdních vestaveb tak začínají právě zateplením šikmých střech.

Díky tepelné izolaci se dříve chladné prostory promění v útulná místa vhodná k bydlení. Taktéž přispívá k tepelné pohodě, a to v zimním i letním období. Konstrukce střechy je navíc díky zateplení lépe chráněná proti nepříznivým klimatickým vlivům. Izolací navíc předejdete nepříjemnému vzniku plísní, ke kterému dochází při kondenzaci vodních par. 

Zateplování stropních konstrukcí má pak velký význam v případě, kdy se nad stropem nachází nevytápěný prostor, typicky půda. Izolace zabrání úniku tepla do míst, která nejsou využívaná k bydlení. Zateplením stropů se také zlepšují akustické vlastnosti a dochází k odhlučnění mezi patry.

 

Výhody zateplení podlahy

Podlahy ovlivňují míru celkových tepelných ztrát domu asi z 10 %. Přesto mají velký vliv na tepelnou pohodu. Když jde od země citelný chlad, je teplota v místnosti pocitově nižší, takže je potřeba víc přitápět. Podlahová izolace funguje také jako bariéra, takže zabraňuje proudění vzduchu z otvorů a prasklin ve spodních konstrukcích. Průvan od podlahy vás pak už trápit nebude. A pokud vás obtěžuje kročejový hluk, i s ním si kvalitní izolace poradí.

Lepicí tmel musí být paropropustný a odolný vůči vlhkosti i teplotním změnám.

 

Přehled izolačních materiálů a jejich využití

Při zateplování domu máte na výběr nejen z mnoha izolačních materiálů, ale také postupů (kontaktní, nebo bezkontaktní zateplování). Detailní informace o jednotlivých izolačních materiálech a vlastnostech najdete v samostatném článku Druhy tepelných izolací. Pro rychlou orientaci se podívejte na následující tabulku:

Materiál

Typ

Vhodné pro

Minerální vlna

Minerální

Obvodové zdivo, stropy, střechy, podlahy

Pěnové sklo

Minerální

Základové konstrukce domů

Vápenosilikátové desky

Minerální

Pro konstrukce bez parotěsné zábrany

Pěnové desky

Minerální

Izolace plášťů, vnitřní izolace

Perlit a keramzit

Minerální

Izolace podlah, plnivo zděných konstrukcí

Polystyren

Syntetické

Obvodové zdivo, stropy, střechy, podlahy

PUR a PIR pěny

Syntetické

Výplň panelů, obvodové zdivo

Fenolická pěna

Syntetické

Obvodové zdivo

Na bázi dřeva

Přírodní

Vnější i vnitřní svislé konstrukce

Na bázi papíru

Přírodní

Foukaná a stříkaná izolace (střechy, dutiny),

Ovčí vlna, sláma, len

Čistě přírodní

Střešní pláště, plovoucí podlahy

 

Co je potřeba k zateplení kontaktním systémem

Zastavme se u zateplení fasády pomocí kontaktního systému. Je nejvyužívanější a právě na něm v největší míře závisí celkové snížení tepelných ztrát. Systém ale není jen o samotném izolačním materiálu (obvykle EPS polystyren, nebo minerální vlna), ale o mnoha dalších materiálech.

Ke speciálním pomůckám pro montáž patří například fasádní frézky, které slouží k zápustné montáži hmoždinek.

Zateplení má různé vrstvy a neobejde se ani bez kotevního a armovacího materiálu. Ve většině případů tak budete při zateplování kromě izolantu potřebovat například:

  • Hloubkovou penetraci – slouží ke zpevnění a sjednocení podkladu. Aplikuje se na podklad před aplikací lepicího tmelu. Zajišťuje jeho lepší přilnavost a dlouhodobou stabilitu celého systému.
  • Lepicí tmel – umožňuje pevné spojení izolačních desek s podkladem. Lepicí tmel musí být paropropustný a odolný vůči vlhkosti i teplotním změnám.
  • Fasádní profilyzvyšují pevnost a stabilitu zateplovacího systému. Současně chrání před povětrnostními vlivy.
  • Kotevní talířové hmoždinkychrání zateplovací systém před poryvy větru a zvyšují stabilitu nalepených desek. U vyšších budov také chrání před zhroucením desek, ke kterému by mohlo dojít působením vlastní váhy.
  • Fasádní zátkypřekrývají hmoždinky, které pak nevytváří tepelné mosty a neprokreslují se na fasádě.
  • Armovací tkaninychrání před UV zářením a zpevňují celou plochu. Také vytváří rovný a ucelený podklad pro aplikaci povrchové vrstvy (fasádní omítky).
  • Příslušenství – speciální pomůcky pro montáž, například fasádní frézky. Slouží k zápustné montáži hmoždinek.

[{productlist ids="251919,147637,147667,147805,147600,143761,295240" column="oxartnum"}]

[{productlist ids="205449,196016,147770,160822,248013,245771,225300" column="oxartnum"}]

 

Chcete se pustit do zateplení fasády, střechy, stropu či podlah svépomocí? Veškeré vybavení pořídíte na pobočkách IZOMAT, kde vám rádi poradíme s výběrem. Vše můžete také zakoupit pohodlně v e-shopu IZOMAT.

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT​