Menu
Menu

Vydlážděte si terasu nebo zahradní cesty. Jak pokládat dlažbu?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Vydlážděte si terasu nebo zahradní cesty. Jak pokládat dlažbu?  - izomat.cz

Položit dlažbu na terasu i zahradní cesty zvládnete svépomocí. Seznamte se s výhodami pokládky do štěrku, na terče i lepidlo.

Venkovní prostory jsou důležitou součástí každého rodinného domu. Možná si říkáte, že je nejvyšší čas zvelebit svou zahradu nebo terasu a vyšperkovat ji krásnou dlažbou, která dlouho vydrží a bude se jednoduše udržovat. Ale jak položit venkovní dlažbu? Pokládku dlažby v exteriéru zvládnete s trochou šikovnosti a patřičných znalostí i sami. Přinášíme vám návody na několik způsobů pokládky a seznámíme vás i s jejich výhodami a nevýhodami. 

 

Pokládka dlažby na zahradě nemusí být žádným problémem. Zvládnete ji i svépomocí.

 

Druhy pokládky venkovní dlažby

Pro pokládku dlažby na terasu, zahradní cestu nebo do pergoly existuje několik možností. Dlaždice můžete pokládat do štěrkového lože, na speciální terče, nebo lepit na betonový podklad.

 

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody různých metod?

 

Pokládka dlažby do štěrkového lože

Jedním z nejčastějších způsobů dláždění ve venkovních prostorách je pokládka dlažby do štěrku. Tento způsob je vhodný pro realizaci venkovních teras, pergol, parkovacích ploch i zahradních cest. Do štěrku můžete pokládat jak klasickou zámkovou dlažbu, tak keramické či kamenné dlaždice. Ty však musí být mrazuvzdorné a dostatečně silné. Doporučená tloušťka keramické či kamenné dlažby je 2 cm a více. Realizace terasové dlažby do štěrku se skládá z těchto kroků:

 

1. Příprava podloží

Na samém začátku realizace dlažby je pečlivá příprava podloží. Vytyčte si na pozemku prostor, kde budete dlažbu pokládat, a připravte výkop, do kterého budete následně navážet štěrk. Má-li být dlažba pojezdová a zvládat nadměrnou zátěž, kopejte do hloubky cca 35 cm. Pokud budete dlažbu pokládat na terasu nebo ji využívat jako zahradní cestu, bude výkop o hloubce kolem 25 cm dostatečný. Výkop zhutněte válcováním a dejte si pozor, aby byla hloubka po celé délce stejná, případně kopírovala sklon dlažby.

 

2. Instalace obrubníků

Někteří řemeslníci nejprve betonují obrubníky a poté naváží štěrk, jiní volí opačný postup. Obě varianta jsou možné – důležité je na nepodcenit přípravu ohraničení dlažby, aby se nerozjížděla a později nesesunula. Použijte betonové obrubníky, postupně je pokládejte do betonového lože, cca do 1/3 jejich výšky, tedy do připraveného zavlhlého betonu. Následně je vyrovnejte pomocí vodováhy, provázku a gumové paličky a nakonec zabetonujte i z bočních stran.

 

Vodováha je nepostradatelnou součástí výbavy každého kutila.

 

3. Příprava štěrkového lože

Nejdůležitějším krokem při přípravě podkladů pro dlažbu je zhotovení štěrkového lože. Je důležité použít několik druhů štěrku různé frakce vždy od nejhrubšího po nejjemnější a vrstvy průběžně zhutňovat. Pro hutnění použijte vibrační desku, díky které se kameny do sebe uzamknou a zabrání se pozdějšímu propadávání dlažby. Podklad bude stabilní, pevný a pokládka dlaždic bezproblémová. Spodní vrstvu by měl tvořit štěrk frakce 32–63 (makadam), a to ve výšce kolem 20 cm (v závislosti na hloubce výkopu). Následuje 10cm vrstva štěrku 16–32 a nakonec finální vrstva jemného štěrku frakce 4–8. Stačí, když bude mít jen kolem 2 cm.

 

4. Pokládka dlažby

Na připravený podklad z několika vrstev štěrku ohraničeného obrubníky můžete konečně pokládat dlažbu. Jak jsme zmínili, na štěrkové lože lze umísťovat jak tradiční zámkovou dlažbu, tak keramické nebo kamenné dlaždice různých formátů. Po umístění dlaždice ji do štěrku pevně usaďte poklepáním gumové paličky a pokračujte s další dlaždicí. V průběhu dláždění se nevyhnete řezání a zkracování, které provádějte pomocí velké úhlové brusky nebo stolové pily.

 

5. Hutnění a zasypání spár

Zámková dlažba by se měla po položení zhutnit vibrační deskou vybavenou ochrannou gumovou podložkou. Ještě před tím se doporučuje zasypat spáry jemným pískem. Hutnění a dosypávání písku můžete několikrát opakovat. Keramické a kamenné dlaždice se už nehutní, aby nedošlo k jejich prasknutí. Dlaždice spárujeme křemičitým pískem, zrnitost 0–4 mm. Používáme křemičitý písek, protože vápenný a hlinitý písek představuje velké riziko, že později dlažbou proroste tráva a mech.

Montáž s pomocí gumové paličky je mnohem jednodušší a kvalitnější.

 

Pokládka venkovní dlažby lepením

Venkovní keramickou či kamennou dlažbu můžete na terasy, pergoly, balkony a další venkovní plochy pokládat také lepením. Dlaždice se lepí stavebním lepidlem na předem připravený betonový podklad, který musí být dokonale rovný, soudržný, bez viditelných nečistot a prasklin. Před lepením betonový podklad připravte a drobné vady zpravte s využitím betonového potěru vhodného pro venkovní použití. Po nalepení dlaždic a zatuhnutí lepidla se pusťte do spárování pomocí spárovací hmoty. Pokud si nejste jistí, čím spárovat venkovní dlažbu, vybírejte typ určený pro použití v exteriérech, který odolá mrazu, prudkým změnám teplot i povětrnostním vlivům.

Lepená venkovní dlažba vypadá poutavě a díky vyplněným spárám se jednoduše čistí a udržuje.  Lepená venkovní dlažba má však omezenou životnost, protože po nějakém čase začnou lepidlo i spárovací hmota degradovat. Oprava lepení dlažby je náročnější, protože se neobejde bez vysekání dlaždice a nového lepení a zapravování. V případě dlažby ve štěrku je výměna poškozené dlaždice otázkou několika minut.

 

Dlaždice položené na terče přináší řadu výhod

Za zmínku stojí také montáž dlažby na plastové terče, které se umísťují na betonový podklad. Pokládka dlažby na terče ve venkovních prostorách se využívá stále častěji, protože přináší řadu výhod. Dláždění je rychlé a snadné, stejně jako finální vyrovnání výšky dlažby. Poškozenou dlaždici lze jednoduše demontovat a na původní terče položit novou.

Při volbě vyšších typů terčů můžete pod dlažbu umístit také rozvody vody či elektřiny, což u jiných způsobů pokládky není možné. Na druhé straně budete v případě dlažby položené na terče limitování maximálním zatížení. Dlaždice na terčích nejsou vhodné pro umístění velmi těžkých předmětů ani parkování automobilů.

 

Jaký typ dlaždic zvolit?

Pro dláždění v exteriéru potřebujete kvalitní materiál. Venkovní dlažba musí vydržet různé teploty, déšť, led a mráz. (Pokud vás zajímá více o dláždění a betonování v zimě, přečtěte si náš článek o betonování v průběhu zimy.) Pro zahradní cesty, terasy, pergoly a další zahradní podlahy doporučujeme keramické, betonové, zámkové nebo plastové dlažby.

Keramická dlažba na terasu nebo do zahrady by měla být mrazuvzdorná. Její jasnou výhodou je, že se snadno ošetřuje. Barvy jsou na keramické dlažbě stálé a vydrží dlouhé roky. Dalším plusem, který hovoří pro ni, je velká variabilita barev a vzorů.

Betonové dlaždice vynikají svou odolností. Betonová dlažba na terasu unese snadno i početné návštěvy nebo těžký nábytek. Oceníte jistě i různé tvary a styly betonové dlažby. Velmi snadno takovou dlažbu rozeberete a opravíte.

Zámková dlažba se vyznačuje mimořádnou stabilitou. Je velmi praktická a snadno se pokládá. Navíc budete překvapeni, jak rychle pokládku zámkové dlažby zvládnete.

Plastová dlažba se používá nejčastěji jako zatravňovací. Plastové pláty zpevní plochu a přitom zachovají přírodní ráz zahrady. Hodí se například pod parkovací místa nebo pergoly.

Pokud by vám při pokládce dlažby chybělo nářadí nebo náčiní, můžete využít jednu z mnoha půjčoven IZOMAT. Ušetříte a navíc vám naši experti poradí, co všechno pro váš projekt potřebujete. Pro pokládku dlažby na terasu nebo zahradu půjčujeme například vibrační desku nebo vibrační pěch.

Než se pustíte do realizace dlažby na terasu, pergolu či do zahrady, popřemýšlejte, který způsob pokládky bude pro vaše účely nejvhodnější. Veškerý stavební materiál najdete v našich prodejnách IZOMAT, kde vám zkušený personál pomůže s výběrem a doporučí i vhodný postup dláždění. Pokud máte jasno v tom, co pro práci potřebujete, materiál si objednejte z pohodlí domova na našem e-shopu.

[{productlist ids="318863,231733,101114,355863" column="oxartnum"}]

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat