Menu
Menu

Vybrat cihly, nebo tvárnice? Seznamte se s rozdíly a typy

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Vybrat cihly, nebo tvárnice? Seznamte se s rozdíly a typy - izomat.cz

Duté pálené cihly, nebo pórobetonové tvárnice? Nevíte, který materiál pro stavební projekt zvolit? Poradíme vám a představíme i další druhy cihel a tvárnic.

Po termoizolačních cihlách nebo pórobetonových tvárnicích sáhne naprostá většina stavebníků. Někteří mají jasno, jiní se při výběru pořádně zapotí. Oba materiály obvykle splňují parametry dané projektem, ale liší se v ceně, hmotnosti nebo náročnosti zdění. Do skupiny cihel a tvárnic navíc patří i řada dalších materiálů se specifickými vlastnostmi. Pojďme se na ně zaměřit podrobněji.

 

Tradiční plné cihly i keramické tvárnice vznikají vypalováním z hlíny. Tvárnice mají dutiny, které snižují hmotnost a současně zlepšují tepelněizolační vlastnosti.

 

Zorientujte se v pojmech

V první řadě si ujasněme, co to cihly a tvárnice vlastně jsou, resp. jak pojmy chápat. Nejsou totiž jasně definované, a tak se mnohé výrobky vzájemně překrývají. Běžně se jako cihly označují všechny materiály vyrobené z pálené hlíny, tedy nejen tradiční plné, ale i moderní duté v mnoha tvarech a provedeních. Proto je najdete i pod označením keramické tvárnice.

Ve stavební hantýrce se pak tvárnicemi myslí nejčastěji pórobetonové stavební materiály (Ytong, Porfix a další). V odborné sféře ale představují pojmenování pro jakékoliv kusové stavivo z maltovin či výplně. Proto zde mají místo i betonové tvarovky (ztracené bednění), vápenopískové zdivo a dokonce i luxfery.

 

Cihly, ty plné i s dutinami, jsou vyráběny vypalováním z hlíny.

 

Cihly

Tradiční plné cihly i keramické tvárnice vznikají vypalováním z hlíny. Tvárnice mají dutiny, které snižují hmotnost a současně zlepšují tepelněizolační vlastnosti. Výrobci nabízí i speciální izolační tvárnice, jejichž dutiny jsou vyplněné minerální vatou či jiným izolantem. Díky tomu jsou vhodné i pro jednovrstvé zdění bez dodatečného zateplování. Podrobné informace o jednotlivých typech cihel a jejich vlastnostech najdete v našem Průvodci výběrem cihel.

 

Druhy cihel podle použití

  • Nosné – jsou určené pro obvodové zdivo a vnitřní nosné stěny. Nejčastěji mají šířku od 25 do 50 cm. Splňují požadavky na vysokou nosnost a tepelně i akusticky izolační vlastnosti.
  • Nenosné – vzhledem k mírnějším požadavkům na únosnost a izolační vlastnosti mohou být nenosné příčky tenčí, a tak zbytečně nezmenšují užitnou plochu stavby. Jejich tloušťka bývá zpravidla 11,5 cm, existují však i tenčí o síle 10 či 8 cm.
  • Soklové – jsou vhodné pro pokládku na základové či stropní desky. Ve spodní části jsou ošetřené hydrofobizačním přípravkem, který zabraňuje nasakování vody.
  • Dekorativní – pro lícové (pohledové) části staveb, u kterých má být vzhled cihly přiznaný. Nařezáním plných cihel vzniknou tenké pásky, které jsou vhodné pro obkládání fasád, plotů a dalších konstrukcí.

 

Broušené a nebroušené cihly

Při procesu vypalování se vypařuje vlhkost z materiálu, a tak dochází k přirozeným rozměrovým změnám. Aby měly všechny cihly stejnou výšku a přesné hrany, dodatečně se upravují broušením. Broušené cihly (keramické tvárnice) jsou pochopitelně dražší, jejich montáž je však jednodušší a vyžaduje menší množství malty či lepicí pěny.

Nebroušené cihly jsou cenově dostupnější. Vyplatí se při svépomocné realizaci, kde vyšší časová náročnost stavbu neprodražuje. Naopak při realizaci stavební firmou může vyjít použití nebroušených cihel v součtu s cenou práce i dráž.

 

Broušená cihla s dutinami vyplněnými polystyrenem je vhodná pro jednovrstvé obvodové zdivo nulových, pasivních, nízkoenergetických a energeticky úsporných budov.

 

Tvárnice

Ve skupině tvárnic mají největší zastoupení ty pórobetonové. Jsou lehké, snadno opracovatelné a poměrně jednoduché na montáž. Proto jsou oblíbené zejména mezi svépomocnými stavebníky. Když je řeč o tvárnicích, nesmíme opomenout ani další materiály.

 

Druhy tvárnic podle materiálu

  • Betonové tvárnice – tvarovky z betonu (neboli ztracené bednění) se používají pro stavbu mnoha konstrukcí od základů staveb po ploty. Mají dutinu, která snižuje jejich hmotnost. Zpravidla se vyplňují betonem a zpevňují armováním.
  • Vápenopískové tvárnice – mají podobné složení jako pórobeton, jejich hustota je však mnohem vyšší. Díky tomu jsou mimořádně pevné a skvěle izolují. Díky vysoké pevnosti mohou být obvodové stěny užší, a tak zvýší užitnou plochu stavby. Vynikají i akustickými vlastnostmi, proto jsou vhodné například pro vnitřní příčky na oddělení jednotek v bytových domech.
  • Štěpkocementové tvárnice – na rubové straně mají integrovanou tepelnou izolaci. Sestavují se do bednění a následně se betonují. Díky skvělým tepelněizolačním vlastnostem jsou vhodné pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů.
  • Skleněné tvárnice – vyrábí se z vysokopevnostního skla a umožňují přirozené prosvětlení interiéru. Zároveň slouží jako esteticky atraktivní designový prvek, který v posledních letech zažívá renesanci. Skleněné tvárnice neboli luxfery nejsou nosné pro svislé příčky. Existují však speciální typy, které jsou nosné pro horizontální použití. Lze je tak použít na stropy, světlíky či klenby.

Broušené cihly Porotherm 11,5 Profi jsou určené pro omítané nenosné zdivo vnitřních příček tloušťky 115 mm.

 

Cihla (keramická tvárnice) vs. pórobeton

Plánujete stavbu domu a pořád ještě váháte, jestli zvolit duté keramické tvárnice, nebo pórobetonové zdivo? V první řadě se zaměřte na cenu a dostupnost, které se zejména v poslední době často mění. Porovnávejte vždy typy s podobnými tepelněizolačními vlastnostmi. A rozhodně se pobavte s projektantem – poradí vám, jaké tloušťky materiálů zvolit a jak je nejlépe zkombinovat s izolačním systémem.

Práce s pórobetonem je snadná a umožňuje jednoduché opracování, a to včetně vysekávání drážek pro elektrická vedení. Tvárnice jsou lehké, mají dobrou tepelnou vodivost a jsou pevné, avšak mají nižší pevnost v tlaku. Na rozdíl od pálené keramiky má pórobeton horší akustické vlastnosti a je méně odolný.

Moderní pálené cihly velmi dobře izolují, jsou nenasákavé a pevné v tlaku, ale mají vyšší objemovou hmotnost a hůře se s nimi pracuje. Protože jsou křehké, může být vysekávání drážek pro kabely pracnější. Nejnáročnější je založení první řady, a to jak u cihel, tak tvárnic. Pokud tak budete stavět svépomocí, na montáž první řady si raději přizvěte odborníka. U některých systémů, např. pórobetonových tvárnic Ytong, budete mít pomoc se založením rohů dokonce zdarma.

Ceny jednotlivých stavebních systémů a materiálů jednoduše porovnáte na našem e-shopu. Pokud potřebujete s výběrem poradit, navštivte některou z poboček stavebnin IZOMAT. Proškolený personál vám ochotně pomůže.

[{productlist ids="159440,150322,8898,7925" column="oxartnum"}]

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat