Menu
Menu

Vše důležité o stavebním povolení a ohlášení stavby

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Vše důležité o stavebním povolení a ohlášení stavby - izomat.cz

Sepsali jsme pro vás informace o stavebním povolení i ohlášení stavby. V článku se také dozvíte, které stavby můžete provádět bez jakéhokoliv papírování.

Pokud se chystáte stavět dům, rekonstruovat nebo třeba jen zbudovat pergolu či garáž, nezapomínejte na stavební zákon. Ten jasně definuje, jaké typy staveb můžete realizovat zcela bez papírování a kdy naopak budete muset zamířit na stavební úřad. Nejste v této oblasti příliš zběhlí? Sepsali jsme pro vás to nejdůležitější o stavebním povolení i ohlášení stavby.

Na základě takzvaného ohlášení stavby je možné od roku 2018 stavět a rekonstruovat téměř všechny rodinné domy.

 

Stavby, které nevyžadují povolení ani ohlášení

Chystáte-li se provést rekonstrukci menšího rozsahu, nebo na zahradě realizovat menší stavbu, na úřad vůbec nemusíte. Týká se to především staveb u rodinných domů se zastavěnou plochou do 25 m2 s jedním nadzemním podlažím a výškou maximálně 5 metrů. V praxi jde o výstavbu kůlny, menší garáže, pergoly nebo zahradního domku. Stavba musí souviset s užíváním domu, od hranice pozemku musí být vzdálená alespoň 2 metry a současně po umístění musí zůstat na pozemku alespoň 50 % volné plochy pro vsakování dešťové vody.

Mezi další stavby, které lze realizovat bez ohlášení či povolení, patří opěrná zeď do výšky 1 metru (nesmí však hraničit s veřejným prostranstvím či komunikací), oplocení do výšky 2 metrů nebo bazén o ploše do 40 m2. Ohlášení stavby či stavební povolení nebudete potřebovat ani pro rekonstrukci střechy, při které použijete stejný typ krytiny jako původní. Podrobné požadavky najdete ve Stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. V případě nesrovnalostí by vám měli ochotně poradit na stavebním úřadě.

 

Na jaké stavby si vystačíte s ohlášením

U většiny rozsáhlejších staveb a rekonstrukcí budete muset záměr nahlásit. Jde o takzvané ohlášení stavby, na základě kterého je možné od roku 2018 stavět a rekonstruovat téměř všechny rodinné domy. S ohlášením si vystačíte při realizaci domu pro bydlení a rekreaci, které bude mít maximálně dvě nadzemní podlaží s podkrovím a jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů. Velikostí zastavěné plochy nejste nijak limitováni.

Ohlášení stavby se vás bude týkat i budete-li řešit nástavbu, přístavbu či jinou úpravu pro změnu v užívání stavby. Při práci se však nesmí zasahovat do nosných konstrukcí. Současně musí být zachován stávající vzhled stavby. Ohlášení je nezbytné i při realizaci opěrné zdi do výšky 1 metru, která hraničí s komunikací nebo veřejným prostranstvím.

 

Ohlášení – rychlejší, ale vyžaduje souhlas sousedů

Vyřídit ohlášení stavby je rychlejší než proces získání stavebního povolení. Lhůty jsou kratší a není obvykle potřeba doložit tak velké množství dokumentů se stanovisky. Pro vyřízení ohlášení stavby však budete potřebovat souhlas sousedů. Když se vám nepodaří jej získat, budete se muset vydat složitější cestou vyřizování stavebního povolení.

 

Kdy potřebujete stavební povolení

Chystáte-li se stavět dům, který svými parametry překročí výše uvedené limity pro ohlášení, musíte vyřizovat stavební povolení. To je nezbytné i při rekonstrukcích, kdy se zasahuje do nosných konstrukcí. A jak jsme zmínili výše, týkat se vás bude i při stavbě domu, pokud se vám nepodařilo získat souhlasy všech sousedů.

 

Jak se vyřizuje ohlášení nebo stavební povolení

Jak postupovat, když se bez ohlášení nebo stavebního povolení neobejdete? Začněte návštěvou místně příslušného stavebního úřadu, kde jim svůj záměr sdělte a vyžádejte si územně plánovací informace. Na jejich základě se dozvíte, za jakých podmínek můžete na svém pozemku stavět a jaké parametry musí rekonstrukce splňovat. Součástí informací je i přehled orgánů, se kterými budete muset spolupracovat a bez jejichž stanoviska se neobejdete.

 

Bez projektu to nepůjde

Pro ohlášení i získání stavebního povolení budete samozřejmě potřebovat i projektovou dokumentaci. Protože musí stavba odpovídat všem požadavkům, musí mít projekční kancelář po ruce územně plánovací informace. Projektanta byste tedy měli navštívit až ve chvíli, kdy tyto informace budete mít k dispozici, případně s ním celou záležitost předem konzultovat.

 

Navštivte sousedy

Při ohlašování stavby musíte doložit souhlasná stanoviska všech sousedů. Můžete je navštívit osobně, nebo je kontaktovat poštou na základě informací z katastru nemovitostí. Zpravidla se nechává podepsat kopie projektové dokumentace. Kromě podpisu nesmí chybět ani datum.

 

Vyplnění a odeslání formulářů

Ve chvíli, kdy budete mít v ruce projekt, stanoviska všech dotčených orgánů a případně podpisy sousedů, je potřeba vyplnit formulář pro ohlášení stavby nebo žádosti o stavební povolení. K formuláři přiložíte všechny dokumenty a odevzdáte jej na úřadě. Při ohlašování stavby vám bude vydán písemný souhlas do 30 dnů, poté se můžete pustit do práce.

U stavebního povolení je situace složitější. Úřad do 30 dnů od doručení zahájí stavební řízení pro vydání stavebního povolení. Poté může nařídit i ústní jednání, které oznámí nejpozději 10 dnů před jeho konáním. Pokud budou všechny náležitostí v pořádku, povolení vydá do 60 dnů od zahájení řízení. Ještě ale nebudete mít vyhráno – každý z účastníků řízení má dalších 60 dnů na odvolání.

Popisek pod obrázkem: U stavby pergoly v praxi na úřad vůbec nemusíte, stejně jako když plánujete stavbu kůlny, menší garáže nebo zahradního domku.

 

Platnost ohlášení a povolení

Platnost souhlasu s provedením ohlášení stavby i stavebního povolení je časově omezená. Zahájit stavbu musíte do 2 let od jejich vydání. Pokud se tak nestane, musíte od svého záměru ustoupit, případně požádat o prodloužení lhůty.

 

Chcete mít co nejméně starostí? Spojte se s odborníky

Byrokracie spojené s výstavbou či rekonstrukcí je víc než dost. Pokud ve všem tápete a chcete si ušetřit starosti, spojte se s odborníky. Mnohé stavební firmy i projekční kanceláře za poplatek nabízí zajištění veškeré agendy, která souvisí se zpracováním dokumentů i komunikace s úřady a dotčenými orgány. Počítejte však s tím, že za tuto službu zaplatíte až několik desítek tisíc korun.

 

Rekonstrukce v památkových zónách

Chystáte-li se rekonstruovat v památkové zóně, budete mít s papírováním mnohem víc starostí. Na úřadě musíte podat žádost o vydání závazného stanoviska k zamýšleným pracím. Úřad pak kontaktuje Národní památkový ústav, od kterého si vyžádá písemné vyjádření k navrhovaným úpravám. Proto je vhodné spojit se s památkáři ještě před podáním žádosti. Předají vám podrobné informace o tom, jaké úpravy provádět můžete a které nikoliv, případně jaké materiály a technologické postupy musíte využívat.

 

Pokuty za neohlášení nebo nevyřízení povolení

Za provádění černých staveb hrozí nemalé pokuty. Porušíte-li povinnost získat územní souhlas nebo rozhodnutí, můžete dostat pokutu až 500 tisíc korun. Pokud budete stavět či rekonstruovat bez potřebného povolení nebo souhlasu s ohlášením, je maximální výše pokuty až 1 milion korun.

Stavba rodinného domu i rozsáhlá rekonstrukce je běh na dlouhou trať. Než poprvé kopnete do země, pár měsíců si počkáte. Až ale veškeré papírování vyřídíte, práce vám půjde rychle od ruky. A s kvalitním nářadím a stavební mechanizací vám vše půjde ještě lépe. Proto využijte služeb naší půjčovny nářadí – se stavebním povolením vám nepomůže, zato dodá vše potřebné pro stavbu samotnou.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com