Menu
Menu

Víte, jak správně namíchat beton?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Víte, jak správně namíchat beton? - izomat.cz

Jak správně namíchat kvalitní betonovou směs? Přinášíme tipy na míchání betonu v domácích podmínkách a vysvětlíme vám rozdíl mezi betonem a potěrem.

Ať už stavíte dům, rekonstruujete nebo třeba budujete venkovní terasu, bez betonu se neobejdete. Příprava betonové směsi, která bude pevná, stálá a odolná, je pro úspěšnou realizaci zásadní, bohužel se však často podceňuje. Špatně připravený beton se pak začne projevovat třeba až po několika měsících nebo letech, a tak bude oprava náročná, nebo nemožná. Přinášíme vám návod, jak vybrat vhodnou betonovou směs a jak správně namíchat beton, který vám vydrží.

 

Na malých stavbách si vystačíte s ručním mícháním betonu. Použít můžete hotovou betonovou směs, do které jen přidáte vodu.

 

Hotovou betonovou směs stačí smíchat s vodou

Nejjednodušší cestou za kvalitním betonem s jasně danými vlastnostmi je použití předpřipravené betonové směsi. Tu stačí jen důkladně rozmíchat v doporučeném poměru s vodou a ihned začít používat.

Směsi betonů se vyrábí v různých třídách. Platí, že čím vyšší třída, tím vyšší konečná pevnost. Výrobky se označují kombinací písmene C a různých číslic: první číslo za písmenem udává pevnost v tlaku v MPa, druhé číslo hodnotu pevnosti měřenou na metru krychlovém. Například oblíbená betonová směs Baumit B30 spadá do třídy C 25/30 a hodí se na většinu betonářských prací v domě nebo na zahradě.

 

Beton třídy C 25/30 je vhodný na všechny betonářské práce v domě i na zahradě, jako je například podklad pod dlažbu, základy, schody, překlady, stropy a opěrné zdi.

 

Příprava betonu z cementu, písku a vody

Pro betonování větších ploch se vyplatí připravit si betonovou směs ze základních vstupních surovin, tedy z cementu, křemičitého „ostrého“ písku a vody. Někdy je namístě přidat do betonu i určité množství kameniva, díky kterému se zpevní.

Určení vhodného poměru vstupních surovin však vyžaduje zkušenosti, jinak hrozí, že připravíte beton nedostatečné kvality, špatné konzistence a malé pevnosti. Na co byste si měli dávat při míchání betonu pozor?

Správný poměr vstupních surovin – častou chybou laiků je přidávání přílišného množství vody, kvůli které se snižuje jeho hustota. Proto vodu nepřidávejte nahodile.

  • Běžný beton vyrobíte z 1 dílu cementu, 3–4 dílů písku a 0,75–1 dílu vody.
  • Do kvalitnějšího betonu přidejte 1 díl cementu, 2 díly písku, 3 díly kameniva a 1 díl vody.
  • Dbát byste měli i na správnou okolní teplotu v průběhu betonování. Běžné druhy betonových směsí používejte nad 5 °C. V mrazech může voda v betonu zmrznout a narušit jeho strukturu. V létě naopak zamezte vysychání plachtami či pravidelným kropením.
  • Dostatečná doba vytvrdnutí betonu je zhruba měsíc, takže je potřeba na to při plánování myslet. Nicméně už po týdnu by měl povrch zátěž vydržet.

Jaký písek do betonu použít?

Pokud se do přípravy betonu pouštíte sami, je nutné vzít v potaz také druh písku, který do betonu přidáte. Při výběru se řiďte takzvanou frakcí, která dvěma čísly udává minimální a maximální velikost kamínků v milimetrech.

  • Na chodníčky okolo domu vám stačí jemný písek s frakcí 0/4.
  • Hrubší písek frakce 0/8 využijete pro masivnější konstrukce, jako jsou základy, sloupy nebo podezdívka.
  • Nejhrubší štěrkopísek frakce 8/16 je vhodný pro velmi namáhané příjezdové cesty.

Jednodušší a jistější je namíchat beton z předpřipravené betonové směsi, u které je prostor pro chybu minimální.

 

Míchání betonu: s míchačkou i ručně

Pokud potřebujete připravit menší množství betonu, můžete jej namíchat v kolečkách nebo kýblu pomocí elektrického míchadla. Při častějším betonování doporučujeme investovat do stavební míchačky, která vám práci usnadní a zajistí spolehlivé promísení všech složek. Na trhu seženete stavební míchačky o různém objemu, ty nejmenší mají jen kolem 80 litrů a pro drobnější stavební práce jsou ideální. Pro profesionální a rozsáhlejší stavební práce jsou vhodnější větší typy míchaček s objemem od 150 do 200 litrů.

Nevíte si při výběru rady? Přečtěte si našeho průvodce míchačkami, ve kterém vám poradíme.

 

Převodovka s dvěma převodovými stupni umožňuje dokonalou ovladatelnost při různých aplikacích. Plynulá regulace otáček zaručuje plynulé spuštění a optimální promíchání materiálu a gumový kabel s délkou 4 metry zaručuje lepší manipulaci na staveništi.

Ať už budete míchat hotovou betonovou směs s vodou, nebo vytvářet beton ze vstupních surovin, proces míchání nepodceňujte. Je důležité, aby se v cementové kaši obalilo každé zrnko písku. V opačném případě by se mohl beton drolit a neměl by dostatečnou pevnost. V míchačce bude beton dobře promíchaný zpravidla do 5 minut, při ručním míchání pomocí elektrického míchadla počítejte s 10 až 15 minutami.

 

Voda do betonu musí být čistá

Pro přípravu betonové směsi doporučujeme používat pitnou vodu z vodovodu. Bez problémů můžete sáhnout i po vodě z rybníka nebo z potoka, musí však být čistá a bez jakýchkoliv organických nečistot.

 

Výběr betonové směsi

Než se pustíte do výběru konkrétní betonové směsi, zamyslete se, jaké vlastnosti od materiálu vyžadujete a k jaké práci jej budete využívat. Běžnou betonovou směs můžete snadno zaměnit s jiným typem stavebního materiálu. V našem e-shopu IZOMAT vám nabídneme několik typů předpřipravených betonových směsí:

  • Beton pro vysoké pevnosti je vhodný pro vyztužené konstrukce i potěry, jako jsou pilíře, podpěry, balkonové desky, podlahy a další. Na to je ideální hrubý beton Cemix 1138.
  • Dále u nás můžete pořídit beton pro běžné betonářské práce a drobné betonové konstrukce, jako jsou patky sloupků, schodišťové konstrukce a další.
  • V IZOMATu vyberete také rychletuhnoucí beton vhodný na montáž plotových sloupků, dopravních značek či zahradního osvětlení.

 Směsi můžeme dělit také podle způsobu použití na:

  • Potěry či „potěrový“ beton, jemný, méně pevnostní a nekonstrukční je vhodný pro hrubé betony, vytváření betonových mazanin podlah pod dlažbu, koberce a jiné povrchy. V různých třídách jsou určené i do betonových základů pro staticky namáhané konstrukce. Příkladem je jemný betonový potěr PCI Pericem.
  • Rychleschnoucí betony využijete tam, kde potřebujete pokračovat ve stavebních pracích bez delších technologických přestávek, ale nemůžete nechat materiál pořádně vyzrát. Označuje se také jako sloupkový, protože se používá právě ke kotvení plotových sloupků a jiných jednoduchý konstrukcí.

 

Připravte jen takové množství, které rychle spotřebujete

Nemá cenu připravovat velké množství betonu s předstihem. Brzy vám začne tuhnout a bude se s ním špatně pracovat. Při ručním míchání bude navíc obtížné důkladně promísit všechny složky. Zamyslete se také nad tím, kolik betonu budete celkově potřebovat. Betonové směsi se prodávají v různě velkých baleních, zpravidla 25 kg a více. Pokud víte, že si vystačíte s menším množstvím materiálu, pořiďte si výrobky z řady Izopro eko. Dodávají se v ekonomickém balení pouze pro 20 kg, a ideálním pro použití doma a na zahradě.

Vyzkoušejte některý výrobek z řady Izopro eko!

 

Nechat beton zaschnout nestačí…

U výběru správného typu betonu a jeho umíchání vaše práce nekončí. Je nutné znát, jak dlouho tuhne a tvrdne, než povrch můžete maximálně zatížit. Beton ztuhne zhruba hodinu od smíchání směsi, poté začíná tvrdnout. Po týdnu dosáhne 70 % své pevnosti. Doba se ale odvíjí od vlastností betonu.

Výslednou stabilitu konstrukce ovlivňuje i teplota. V tropickém létě doporučujeme betonovat večer, nebo povrch pravidelně kropit, aby nevyschl. Utvořily by se v něm trhliny, které snižují stabilitu konstrukce. Voda by měla mít zhruba stejnou teplotu jako okolní vzduch, aby nedošlo k teplotnímu šoku a prasklinám. Pokud nemáte vodu k dispozici, betonovou desku přikryjte plachtou.

Potřebujete poradit s výběrem betonové směsi nebo samotným postupem míchání? Kontaktujte nás, nebo navštivte některou z mnoha prodejen firmy IZOMAT, které jsou rozmístěné po celé republice. Zkušený personál vám rád pomůže a předá cenné rady a tipy. Pokud máte jasnou představu, který typ betonu potřebujete, můžete si ho rovnou vybrat v našem e-shopu, kde pořídíte výhodně veškerý materiál i nářadí.

[{productlist ids="294759,337199," column="oxartnum"}]

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat