Menu
Menu

Velký průvodce míchačkami a míchadly

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Velký průvodce míchačkami a míchadly - izomat.cz

Připravujete velké množství betonu? Mícháte lepidlo, maltu či barvu? Popřemýšlejte nad stavební míchačkou nebo míchadlem. Jejich výběrem vás provedeme.

Čeká vás realizace novostavby nebo rozsáhlejší rekonstrukce domu? Pak popřemýšlejte nad pořízením stavební míchačky, díky které snadno připravíte větší množství malty i betonu. Při menších stavebních pracích pak v dílně rozhodně oceníte stavební míchadlo, které usnadní přípravu různých typů směsí včetně barev nebo lepidel. Provedeme vás výběrem míchacích pomocníků, poradíme, na jaké důležité parametry se zaměřit a jak míchačku betonu udržovat.

 

Míchačky vybírejte podle objemu, hmotnosti a způsobu připojení. Na větších stavbách použijete i 200litrové míchačky.

 

Jak vybrat míchačku

Stavební míchačka patří mezi dražší strojní vybavení, při rozsáhlejších stavebních pracích se však její pořízení vyplatí. Budete-li vybírat novou míchačku, zaměřte se zejména na objem, hmotnost a způsob připojení.

 

Objem stavební míchačky

Jedním z nejzásadnějších parametrů stavebních míchaček je jejich objem. Položte si proto otázku, jak velké množství stavebního materiálu budete potřebovat najednou připravit. Menší míchačky jsou levnější, snadněji se s nimi manipuluje a dobře se používají. Nemá smysl pořizovat zbytečně objemné modely, které naplno nevyužijete.

Na nepříliš velké stavební práce bude stačit míchačka o objemu 80–110 litrů, díky které snadno připravíte betonové směsi i maltu. Zlatý střed představuje míchačka o objemu 150–160 litrů, pro profesionální práce většího rozsahu se pak používají často i 200litrové míchačky.

 

Připojení na 230, nebo 400 V

Dalším důležitým parametrem, na který byste se při výběru stavební míchačky měli zaměřit, je typ elektrického zapojení. Mnoho míchaček se dnes běžně připojuje k 220V zásuvce, která je dostupná prakticky kdekoliv. Nicméně v případě, že má být míchačka v provozu dlouhou dobu a maximálně vytížená, je lepší upřednostnit míchačku se zapojením na 400 V.

 

Míchačka by měla mít lehký rám pro snadný přesun

I stavební míchačku budete potřebovat občas přemístit nebo převézt. Proto je dobré zvolit model s lehkým rámem, díky kterému bude míchačka lehká a skladná. Současně musí vynikat dobrou stabilitou, aby nehrozilo její převrhnutí.

 

S půjčením míchačky ušetříte

Pokud je pro vás koupě míchačky příliš velká investice, můžete využít i naši půjčovnu stavebního vybavení. Půjčovné je vám počítáno denní taxou a míchačku 230V/145 l si vypůjčíte už od 160 Kč/den. Budeme po vás ještě požadovat 3000 Kč vratnou kauci, ale poté si můžete míchačku odvézt a zvládnout svůj stavební projekt jako nic.

[{productlist ids="214492,154535,214491" column="oxartnum"}]

 

Elektrické míchadlo využijete při stavbě i rekonstrukci

Zatímco stavební míchačku využijete především při betonování nebo omítání větších ploch, elektrické míchadlo uplatníte při menších stavebních pracích. Snad každý kutil potřebuje občas smíchat směs betonu, malty, stavebního lepidla nebo barvy. Bez elektrického pomocníka by mohlo být promísení sypké směsi nedokonalé, nemluvě o fyzické náročnosti. Podle čeho elektrické míchadlo vybírat a na co důležitého se zaměřit?

 

Příkon míchadla volte podle typu míchaných směsí

Stejně jako u všech typů elektrického nářadí by vás měl zajímat příkon. Pro hobby použití nemusíte nutně sahat po nejvýkonnějším nářadí. Výkon míchadla volte zejména podle toho, jaké typy stavebních hmot chcete připravovat.

Chcete-li míchadlo využívat zejména pro přípravu barev, lepidel, omítek a dalších lehkých směsí, vystačíte si s míchadlem na lepidlo o příkonu do 1200 W. Dobrou volbou může být například míchadlo Hitachi UM12VST s dvourychlostní převodovkou. Protože směs bude tekutá a nebude při míchání klást velký odpor, uvedený příkon je dostatečný.

Jinak je tomu při míchání malty, betonu s větším množstvím kameniva nebo cementu. Ty je často potřeba promíchat ještě před dolitím vody. Míchadlo na maltu i míchadlo na beton tedy musí zvládnout velký odpor.  V takovém případě jednoznačně sáhněte po výkonnějším modelu s příkonem kolem 1600 W, například FME190 Stanley Fatmax, který si poradí s jakýmkoliv typem směsi.

 

Elektrické míchadlo uplatníte při menších stavebních pracích. Např. při míchání betonu, malty, stavebního lepidla nebo barvy.

 

Jaká je optimální velikost míchací metly?

Aby vám šla příprava malty nebo lepidla dobře od ruky, musíte k míchadlu používat míchací metlu optimální velikosti. Důležitá je jak její délka, tak průměr. Dlouhé spirálové metly jsou těžší, na druhé straně se při míchání nemusíte příliš hrbit. Budete-li s míchadlem pracovat delší dobu, pořiďte si proto delší metlu, například 60 cm. Pro občasné míchání v mělčích nádobách si vystačíte s metlou dlouhou 50 cm nebo méně.

A jak je to s průměrem míchací metly? Platí jednoduché pravidlo, že čím větší množství materiálu budete míchat, tím větší metlu byste měli používat. Pro menší množství směsi použijte metlu o průměru 120 mm, pro přípravu většího objemu metlu o průměru 140 mm a více. Pro použití velkých metel však budete potřebovat míchadlo se silnějším motorem, který zajistí dostatek hnací síly.

 

Počet otáček a možnosti regulace

Některé typy směsí potřebují míchání při vysokých otáčkách, jiným zase svědčí pomalejší míchání. Proto je namístě pořídit elektrické stavební míchadlo s plynulou regulací otáček. Při míchání hutných materiálů upřednostněte typ o počtu kolem 600 otáček za minutu. Máte-li v plánu míchat jen řídká lepidla nebo barvy, bohatě si vystačíte s pomalejším přístrojem, který bude mít něco přes 400 otáček za minutu.

Většina moderních míchadel je kromě možnosti regulace vybavena i pomalým rozběhem motoru. Otáčky naběhnou postupně a směs se bude optimálně promíchávat. Za zmínku pak stojí také míchadla s dvoustupňovou převodovkou, díky které si snadno vyberete mezi silným točivým momentem a velkým počtem otáček za minutu. Konkrétní stupeň převodu nastavíte podle typu míchané směsi.

 

Pro rozmíchání menšího množství lepidla, barvy nebo cementu v kbelíku vám poslouží i elektrická vrtačka o výkonu minimálně 500 W, která má pro kutila širokou oblast využití.

 

Pořiďte si míchadlo s pohodlným úchopem

Při výběru elektrického nářadí se mnohdy zapomíná na ergonomii. Čím častěji však budete nářadí používat, o to více oceníte pohodlný úchop, ze kterého vás nebudou bolet ruce. Doporučujeme vám navštívit některou z poboček stavebnin IZOMAT a nářadí si na vlastní kůži vyzkoušet. Snadno tak zjistíte, jestli vám padne dobře do ruky. Upřednostněte kvalitní typy s dvojitou rukojetí, které mají pogumovaný a tvarovaný povrch. Otlaky na rukou se vám neobjeví ani po desítkách minut míchání hutné směsi.

 

Pro občasné míchání menšího množství materiálu postačí vrtačka

Abyste dobře promíchali menší objem směsi, nemusíte hned pořizovat výkonné míchadlo. Pro rozmíchání lepidla, barvy nebo cementu v menším kbelíku vám dobře poslouží i elektrická vrtačka o výkonu minimálně 500 W. Do sklíčidla vrtačky můžete upnout míchací metlu a pracovat s ní jako s míchadlem. Budete však limitováni maximálním průměrem míchací metly, který bývá zpravidla 120 mm. Zdlouhavým mícháním těžkých a hutných směsí, například betonu, pak snížíte životnost vrtačky.

[{productlist ids="332803,332803,238103" column="oxartnum"}]

 

Jak na správnou údržbu?

Když dokončíte práci s jakýmkoli míchacím zařízením, důkladně ho očistěte od všech zbytků míchané směsi. Komplikovanější je to s míchačkou. Ale i tu je nutné vyčistit, aby v ní nezatvrdly stavební hmoty. Prodloužíte tak její životnost a usnadníte si práci příště. Při čištění míchačky postupujte následovně:

  1. Očistěte míchačku zvenku tekoucí vodou – nejlépe pod proudem vody očistěte buben zvenku. Dávejte pozor, aby se voda nedostala do obalu motoru nebo k elektrickým zástrčkám.
  2. Vyčistěte a vyprázdněte buben – pomocí vysokotlakého čističe vymyjte zbytky směsi z bubnu míchačky a poté ji otočte dnem vzhůru, aby všechny zbytky vytekly.
  3. Odstraňte všechny zatvrdlé zbytky – buben dočistěte mechanicky pomocí hrubého kartáče. Nikdy nezbavujte míchačku nečistot pomocí oklepávání tvrdými předměty, jako jsou kladivo nebo lopata.

Pravidelné čištění míchačky se vyplatí, protože při každém dalším použití bude stále správně vyvážená, nebude se snižovat její objem a lopatky budou fungovat tak, jak mají. Pokud potřebujete práci na krátkou dobu přerušit, vyprázdněte beton z míchačky a nalijte do ní vodu, která zabrání tvrdnutí zbytků betonu. V případě, že si například od souseda půjčíte míchačku, v které už je zaschlý beton, naplňte ji vodou s kamínky nebo štěrkem a nechte alespoň hodinu běžet.

Když míchačku betonu pravidelně čistíte, vydrží vám dlouhá léta. Její životnost ještě prodloužíte, když budete pravidelně promazávat ložiska.

 

Základní pravidla bezpečnosti práce s míchačkou a míchadly

Při práci s míchačkou na beton nebo jiným míchacím strojem nezapomínejte dodržovat pravidla bezpečné práce.

  • Chraňte motor před vodou. Motory míchaček jsou vždy kryté plastovými boxy, které by měly být dostatečnou ochranou před vodou. I tak ale dbejte na to, abyste tuto část zařízení nevystavovali zbytečně nadměrné vlhkosti. Při čištění míchačky vodou se motoru vyhněte. Po ukončení práce překryjte motorové a elektrické zařízení igelitem. Nikdy nečistěte míchačku, když je pod proudem.
  • Při vhazování směsi do bubnu dávejte pozor, aby vám nestříkla do tváře nebo do očí.
  • Nikdy nestrkejte žádné nářadí do rotujícího bubnu.
  • Nikdy míchačku nečistěte za chodu.

Pokud se chystáte betonovat v nízkých teplotách, doporučujeme přečíst si náš článek Jak betonovat v zimě. Ať už se rozhodnete pro pořízení míchačky, míchadla nebo výkonné vrtačky, upřednostněte modely renomovaných značek, které vám budou dobře sloužit mnoho let.

Na našem e-shopu i pobočkách IZOMAT najdete jen nářadí od ověřených světových i tuzemských výrobců, které prošlo rukama mnoha řemeslníků. Jejich výběrem chybu rozhodně neuděláte, stejně jako nákupem kvalitního materiálu, kterého pro vás máme bohatou nabídku.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat