Menu
Menu

Velký průvodce kladivy: Od železa k elektrice

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Velký průvodce kladivy: Od železa k elektrice - izomat.cz

Velký průvodce kladivy vám představí typy a parametry pro výběr kladiva. Zednické, klempířské, sbíjecí nebo tesařské kladivo, se všemi vám poradíme.

Kladiva, kladívka a palice patří k nezbytné výbavě jakéhokoliv kutila či řemeslníka a mají pevné místo snad ve všech dílnách. Možná právě proto, že po nich mnozí sahají automaticky a používání kladiva považují za samozřejmé, nevěnují jejich výběru dostatečnou pozornost. Co jiného ale vybírat pečlivě než jedno z nejpoužívanějších náčiní? Připravili jsme pro vás velkého průvodce výběrem kladiv, ve kterém se zmíníme také o těch elektrických a pneumatických.

 

Kladivo patří k základnímu vybavení dílny. Každý typ kladiva je určený ke specifické řemeslné práci, proto se vyplatí mít sadu kladiv pro různé činnosti.

 

Typy kladiv podle tvaru a způsobu použití

Než se vydáte do obchodu pro nové kladivo, popřemýšlejte, k jakému účelu jej chcete primárně využívat. Některé typy jsou určené pro pohodlné a přesné přitloukání hřebíků, jiné pro snadné odstraňování zbytků malty z cihel či jejich půlení a další zase pro bourání a demolici. Mnohá kladiva získala své pojmenování podle řemesla, ve kterém se používají nejčastěji.

 

Zámečnická kladiva a kladívka

Univerzálním pomocníkem do každé dílny je kladivo zámečnické, které je primárně určené pro práci s kovovými materiály. Kovaná hlava s velkou styčnou plochou se vyrábí z uhlíkové oceli a umožňuje jednoduché přitloukání hřebíků, skob, nýtů a dalších spojovacích prvků. Z druhé strany má hlava kladiva tupou špičku, kterou využijete například při rovnání zkřivených hřebíků. Zámečnická kladiva a kladívka se vyrábí v různých velikostech. Nejdůležitějším parametrem pro výběr zámečnického kladiva je jeho hmotnost a materiál hlavy a rukojeti. Zámečnická kladiva jsou dostupná od hmotnosti 100 g do více než 2000 g. Hlava kladiva by měla být z tvrdého kovu.

[{productlist ids="138639,138640" column="oxartnum"}]
 

Zednická kladiva

Standardní zednické kladivo má hmotnost 600 g a skládá se z dřevěné násady a kovové hlavy. Moderní typy zednických kladiv mají kovovou násadu a pogumovanou rukojeť, případně jsou vyrobené z jednoho kusu kované uhlíkové oceli. Tak je tomu například u zednického kladiva MONOLIT FESTA. Charakteristickým rysem zednických kladiv je jednostranné sekáčové ostří, které umožňuje snadné přisekávání cihel kolmo i plošně. Ani nemrknete a jedním dobře mířeným úderem rozpůlíte cihlu napůl. Zednické kladívko využijete také při očišťování cihel od zbytku malty nebo přesekávání materiálů.

[{productlist ids="138627,138624" column="oxartnum"}]

 

Tesařská a pokrývačská kladiva

Pokud často pracujete se dřevem, rozhodně si do dílny pořiďte kvalitní tesařské kladivo či pokrývačské kladivo. Tato kladiva se používají zejména ve stavebnictví, na konstrukcích střech i podlah. Dělí se na dva základní typy, a to na truhlářská (se zahnutými čelistmi) a trhací (s přímými čelistmi). Protože se předpokládá dlouhodobá práce s kladivem, výrobci kladou důraz na ergonomii a snadné používání. Tesařská kladiva jsou vybavena magnetickým držákem hřebíků v hlavě, díky kterému hřebík umístíte i bez přidržování druhou rukou. Kladiva jsou přizpůsobena pro snadné vytrhávání hřebíků a zpravidla mají i zdrsněnou úderovou plochu, která zabraňuje prokluzu.

 

Tesařská kladiva jsou vybavena magnetickým držákem hřebíků v hlavě, díky kterému hřebík umístíte i bez přidržování druhou rukou.

[{productlist ids="138621,138620" column="oxartnum"}]

 

Paličky a palice – gumové i kovové

Samostatnou kategorii tvoří paličky a palice, které mají z obou stran velké styčné plochy. Gumové palice se používají k provádění montážních nebo instalačních prací, při kterých nesmí dojít k poškození upevňovaného materiálu. Hodí se například k vyrovnání obkladů a dlažeb nebo pokládce a spojování zámkových mechanismů. Jinak je tomu v případě kovových paliček a palic, které jsou díky své velké váze ideální k bouracím a demoličním pracím. Potřebujete rozbít sádrokartonovou příčku nebo starý nábytek? Stačí jeden úder velkou kovovou palicí. V případě potřeby s ní ale zatlučete i hřebíky. Palice a paličky vybírejte hlavně podle materiálu hlavice. Gumové hlavice se hodí pro šetrnější práce, kde se materiál nesmí poškodit. Kovové palice doporučujeme pro bourací a demoliční práce.

[{productlist ids="172490,171508" column="oxartnum"}]

 

Elektrická kladiva šetří vaše síly

Elektrická kladiva usnadňují práci a zvyšují efektivitu při bourání a sekání různých materiálů. Název může trochu zavádět, protože s nimi hřebíky rozhodně nezatlučete. Naopak vám skvěle poslouží zejména při bouracích pracích nebo vysekávání drážek do betonu, kdy byste se s běžným kladivem opravdu nadřeli.

Vytvářejí silné rázy, které umožňují rychlé a snadné rozbití tvrdých povrchů. Pro svou sílu často nahrazují i vrtačku, a to hlavně tam, kde chcete vyvrtat otvory do silných materiálů, jako je železobeton.

Jednou z největších výhod zednických sbíjecích elektrických kladiv je jejich vysoká síla  úderu, která umožňuje rychle a efektivně rozbít nebo provrtat beton, dlaždice, cihly a další tvrdé materiály. Existují různé typy elektrických kladiv, které jsou navrženy pro specifické úkoly. Jsou poháněné elektrickou energií, některé jsou připojené do sítě kabelem, jiné pohání akumulátor.

  • Bourací kladiva jsou vhodná pro demolici a rozbití silných materiálů. Mají vysoký výkon a často jsou vybavena různými příslušenstvími, jako jsou vyměnitelné velikosti špicí a dlahovacích nožů.
  • Sekací kladiva jsou specializovaná na sekání a odstraňování povrchů. Jsou vhodná pro odstraňování dlažebních kostek, malty nebo starých dlaždic. Mají obvykle menší rozměry a jsou lehčí než bourací kladiva.
  • Vrtací elektrická kladiva jsou multifunkční nástroje, které kombinují funkce klasického vrtače s vlastnostmi kladiva. S jejich pomocí vyvrtáte díry i do tvrdé oceli nebo jiných běžně nerozbitných materiálů.
  • Kombinovaná kladiva jsou víceúčelové nástroje, které zvládají vrtání i sekání. Mohou být použita pro rozbití a odstranění materiálů stejně jako pro vrtání otvorů do betonu, kamene a dalších tvrdých materiálů. Kombinovaná kladiva jsou často vybavena různými režimy, které umožňují přizpůsobit sílu a rychlost úderu podle potřeby. Více podrobností o kombinovaných kladivech se dočtete v našem článku Jak vybrat kombi kladivo pro vrtání i sekání.

Elektrická kladiva patří do kategorie profesionálního nářadí. Uplatníte je na velkých komplexních stavbách a rekonstrukcích.

 

Podle čeho vybrat elektrické kladivo?

Jakmile víte, k čemu chcete kladivo používat a máte vybraný typ kladiva, zkontrolujte si ještě několik parametrů.

Příkon a výkon

Příkon určuje sílu stroje. Čím vyšší příkon a výkon elektrické kladivo má, tím silnější materiály zvládne provrtat nebo rozbíjet. Pro běžné práce stačí příkon nad 1000 W. Náročnější práce vyžadují příkon mezi 1000 až 1900 W. A profesionální a poloprofesionální kladiva mají příkon 2000 W a více.

 

Hmotnost

Síle kladiva odpovídá i jeho hmotnost. Lehké modely váží do 3 kg, ale většinou se jedná o stroje s hmotností cca 10 kg. Berte na to zřetel, pokud byste si je chtěli objednat jen tak do domácí dílny. Práce s těžkým elektrickým kladivem vyžaduje nějakou praxi nebo asistenci.

 

Energie úderu

Tento údaj najdete udávaný v joulech (J). Běžná energie úderu je mezi 10 až 20 J. Kladiva nad 30 J jsou profesionální stroje.

 

Počet úderů za minutu

Kromě síly kladiva vás zajímá i jeho rychlost. Rychlejší stroje podpoří rozbíjení i potřebnými vibracemi. Běžná rychlost je 4500 úderů/min.

 

Další funkce

Speciální kladiva mají navíc různé specifické funkce. Může jít například o možnost výměny upínáku či nástavce, díky čemuž nabízí kladivo více způsobů využití. K některým modelům můžete připojit odsávání, abyste si ušetřili následný úklid. Jiné stroje vás potěší tlumením vibrací.

 

Výběr vhodného kladiva podle hmotnosti

Pokud už máte jasno v tom, který typ kladiva vám nejlépe poslouží, zaměřte se na výběr správné hmotnosti. Při práci s těžkým kladivem vás bude brzo bolet ruka, ale velké hřebíky zatlučete mnohem snadněji. Pro vytahování hřebíků nehraje hmotnost kladiva žádnou roli, proto je dobré sáhnout po klasickém 600g typu.

Pro zatloukání hřebíků do délky 75 mm si vystačíte s 450g kladivem, na větší hřebíky však používejte těžší modely. Doporučujeme si do dílny pořídit sadu kladiv o různých hmotnostech, které vyhoví všem účelům použití. A chcete-li mít kladivo stále po ruce, nezapomeňte si pořídit kožený držák, který snadno připevníte na oděv. Je vybavený výztužnými nýty, které ochrání vaše montérky před poškozením.

Hmotnost elektrických kladiv je mnohonásobně vyšší než hmotnost mechanických. Pro běžné rekonstrukce se používají elektrická kladiva o hmotnosti 5–10 kg. Těžší stroje slouží k náročnějším demolicím a doporučujeme si je případně vypůjčit v půjčovně nářadí.

 

Rukojeť s protiskluzovou úpravou usnadní manipulaci

Běžné typy zámečnických kladiv se zpravidla vyrábí v provedení s dřevěnou rukojetí. Ta je pevná a stabilní, při delší práci s kladivem však nezajistí dostatečné pohodlí. Proto se kvalitnější typy zámečnických kladiv a takřka všechna tesařská kladiva vyrábí s ergonomickou pogumovanou, nebo sklolaminátovou rukojetí. Ta zajistí pohodlný úchop, zabrání vyklouznutí kladiva z ruky a minimalizuje riziko vzniku otlačků a puchýřů. Kvalitní rukojeti dokážou pohltit velké množství vibrací, což oceníte při větším počtu silných úderů. Rukojeti navíc často kopírují tvar sevřené dlaně, a tak vám kladivo skvěle padne do ruky.

 

Vrtací kladiva jsou určená k vyvrtávání otvorů do velmi tvrdých materiálů.

 

Různé práce, různá kladiva

Pro specifičtější práci budete hledat možná méně časté typy kladiv, jakými jsou například klempířské nebo sklenářské kladivo.

  • Klempířské kladivo – Klempířská kladiva jsou specializovaná pro klempířské a listové kovové práce. Jsou navržena tak, aby umožňovala precizní a kontrolované údery při manipulaci s tenkým kovem. Klempířská kladiva mají obvykle dvě strany – jednu s hladkou plochou a druhou s kulovým koncem.
    Hladká plocha klempířského kladívka se používá při ohýbání a tvarování kovových plechů. Je to ideální nástroj pro vytváření zakřivení, ohýbání okrajů a zaklepávání spojů. Hladká plocha umožňuje přesné a jemné údery bez poškození povrchu kovu.
  • Sklenářské kladivo – Pro velmi jemnou manipulaci s materiály v okolí skla se používá sklenářské kladivo. Pokud potřebujete zatlouct hřebíčky do lišt okenních rámů, jemné a přesné sklenářské kladívko vám pomůže, aniž byste rozbili sklo. Také ho využijete pro zatloukání sklenářských trojúhelníčků. Malé sklenářské kladívko je tenké, lehké a má tvar lichoběžníku.

Ať už potřebujete dovybavit dílnu novým kladivem, nebo vás čekají náročné stavební úpravy, které se neobejdou bez výkonného vrtacího či bouracího kladiva, v našem e-shopu IZOMAT můžete objednat všechny druhy kladiv i další stavební nářadí z pohodlí vašeho domova.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat