Menu
Menu

Stavba garáže pro váš bourák není žádná věda!

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Stavba garáže pro váš bourák není žádná věda! - izomat.cz

Postavte si garáž a ochraňte své auto před deštěm, větrem i mrazem. Poradíme, jak velkou garáž zvolit a na co se zaměřit při stavbě zděné i dřevěné garáže.

Déšť, sníh i nadměrná vlhkost dávají autu pořádně zabrat. Není žádným překvapením, že vozidla celoročně parkovaná venku mají podstatně kratší životnost než ta zaparkovaná v garáži. Pokud si říkáte, že je nejvyšší čas postavit si pořádnou garáž, čtěte dál. Přinášíme vám užitečné tipy, na co se při stavbě garáže svépomocí zaměřit, po jakém materiálu sáhnout a na co si dát pozor.

 

Než se pustíte do stavby, zvažte, zda v budoucnu nechcete pořizovat větší vůz.  

 

Jak velkou garáž postavit?

Pokud máte kolem domu na stavbu garáže dostatek prostoru, na její velikosti nešetřete. Možná teď jezdíte s malým autem, ale třeba ho jednou vyměníte za velké „esúvéčko“, které bude pro parkování potřebovat podstatně více místa. Rozměry běžných vozů střední třídy se pohybují kolem pěti metrů na délku a dvou metrů na šířku.

Prostor mezi autem a stěnou od strany řidiče by měl být alespoň 80 cm, totéž platí v případě spolujezdce. Bude-li vystupovat už před garáží, stačí prostor kolem 30 cm. Pro bezproblémové otevírání kufru počítejte také s 80cm rezervou za autem, vpředu pak stačí i 60 cm. Z toho vyplývá, že minimální vnitřní rozměry garáže pro parkování auta střední třídy by měly být cca 6,5 metru na délku a přes 3 metry na šířku.

Prostor garáže se však často využívá k parkování více aut, případně k uskladnění sezónního vybavení a nejrůznějších věcí. Pak její rozměry musí být podstatně větší.

 

Nechejte si vypracovat projekt na novou garáž

I když je garáž relativně jednoduchou stavbu, přesto je dobré mít na ni podrobně zpracovaný projekt. Ten by měl vycházet z požadavků na rozměry, způsoby využití, zvolený materiál nebo typ střechy. V garážích se často neobejdete bez systému odvodnění nebo napojení na zdroj elektrické energie. I s tím by měl kvalitně zpracovaný projekt počítat. Na základě technické dokumentace vám pak půjde svépomocná stavba snadno od ruky, a to bez větších rozpaků v průběhu realizace i při následném používání.

 

Při stavbě větší garáže musíte na stavební úřad

Menší garáž můžete na svém pozemku vedle domu postavit i bez stavebního povolení či ohlášení, při realizaci větších garáží se však bez návštěvy stavebního úřadu neobejdete. Podle stavebního zákona nevyžaduje povolení ani ohlášení garáž o zastavěné ploše maximálně 25 m2 s výškou do 5 metrů. Současně musí být umístěna alespoň 2 metry od hranic pozemku. Garáže určené k parkování jednoho osobního automobilu bez úložného prostoru tyto parametry zpravidla splňují. Pokud ale budete chtít postavit garáž pro dvě a víc aut, případně ji umístit u hranic sousedních pozemků, počítejte s nezbytným papírováním.

 

Garáže – zděné, dřevěné i montované

Až budete mít představu o velikosti budoucí garáže, můžete se pustit do výběru typu konstrukce a s tím souvisejícího materiálu. K rodinným domům se nejčastěji staví klasické zděné garáže, případně dřevěné.

Výstavba zděné garáže je náročnější a nákladnější, z dlouhodobého hlediska se ale vyplatí. Zajistí dobrou úroveň zabezpečení, vydrží i několik generací a vyniká dobrými tepelněizolačními vlastnostmi.

Dřevěné garáže jsou konstrukčně jednodušší, vyžadují však pravidelnou údržbu v podobě lakování, také mají menší nosnost (což ale v případě výběru standardní střešní krytiny není problém). Dřevěné garáže mohou lépe zapadnout do celkového exteriérového prostoru.

Samostatnou kategorii pak tvoří plechové montované garáže, které se dají v případě potřeby přemístit. Hlavní výhodou je rychlost realizace. Montovaná garáž vám u domu vyroste za jediný den. Montované garáže se dají zateplit, překrýt deskami a zaomítat, takže na první pohled vůbec nepoznáte, že jsou vyrobené z plechu.

 

Jak postavit zděnou garáž

Při realizaci klasické zděné garáže se postupuje podobně jako při výstavbě domu. To znamená, že je třeba v první řadě vybudovat betonovou základovou desku a po jejím vytvrdnutí založit obvodové zdivo. Garáže lze postavit z různých stavebních materiálů, například z cihel Porotherm nebo Heluz či pórobetonových tvárnic Ytong nebo Porfix.

 

                                                                             

Cihla Porotherm                                                                                                           Cihla Heluz

                

Tvárnice Ytong​                                                                                                             Příčkovka Porifix

 

Chcete-li dosáhnout nadprůměrných tepelněizolačních vlastností garáže, můžete pro zateplení použít některý z osvědčených zateplovacích systémů, případně sáhnout po izolačních cihlách určených pro jednovrstvé zdění. Protože bude podlaha garáže vystavena častému nadměrnému zatížení, musí být armovaná a dobře zpevněná. Stropy garáže pak můžete postavit ze stropních betonových systémů, které se snadno montují a zajistí maximální stabilitu. Oblast kolem garážových dveří a případně i oken zpevněte překlady.

Konkrétní postup i složení stavebních materiálů je samozřejmě složitější. S výběrem materiálu a výpočtem potřebného množství vám rádi poradíme na některé z našich poboček. Se zděnou výstavbou máme bohaté zkušenosti, a tak vám osobně předáme cenné rady související s realizací klasické zděné garáže.

 

Jak postavit dřevěnou garáž

Náročnost stavby dřevěné garáže závisí na její velikosti a typu konstrukce. Nejjednodušším typem jsou otevřené garáže (respektive přístřešky). Jejich stavba je v mnoha ohledech podobná realizaci dřevěné pergoly, na kterou jsme se zaměřili v samostatném článku Chcete si postavit pergolu? Dřevěnou konstrukci garáže postavte na betonový základ. Zvláštní pozornost věnujte výstavbě nosných sloupků, které budou přebírat zatížení od dalších konstrukčních prvků garáže.

I při stavbě dřevěné garáže se obraťte na projekční kancelář a nechejte si vypracovat podrobný projekt včetně výpočtu statiky. Dřevěná garáž musí být navržena tak, aby odolala i silným poryvům větru a unesla zatížení střešní krytiny pokryté větší vrstvou sněhu. Při svépomocné stavbě dřevěné garáže se neobejdete bez elektrické nebo aku vrtačky, pokosové pily a dalších užitečných pomocníků. Pokud nemáte dostatečné dílenské vybavení, nezoufejte. V našich Izomat pobočkách provozujeme půjčovny nářadí, se kterým vám půjde práce snadno od ruky.

Po dokončení hrubé stavby garáže nebo dřevěné konstrukce přichází na řadu pokládka střešní krytiny. Opět máte na výběr z mnoha typů, od klasických pálených tašek přes betonové krytiny po oblíbené kanadské šindele. Konkrétní typ střechy volte podle nároků na zatížení, životnost, údržbu, náročnost pokládky a samozřejmě i cenu. Ať už se rozhodnete pro stavbu jakéhokoliv typu garáže, rádi vám pomůžeme a zajistíte veškerý materiál a nářadí. S námi to dáte!

[{productlist ids="114091,152816,105084,197267" column="oxartnum"}]

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat