Menu
Menu

Sádra jako záchrana: Proč se vyplatí mít ji vždy po ruce

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Sádra jako záchrana: Proč se vyplatí mít ji vždy po ruce - izomat.cz

Nabízí se nespočet možností, jak sádru využít. Pro její univerzálnost se hodí mít balení sádry vždy po ruce. Dozvíte se, k čemu všemu vám doma poslouží.

Nemusíte mít doma regál plný nejrůznějších tmelů, opravných omítek a dalších stavebních hmot. Přesto je dobré mít vždy po ruce univerzální materiál, se kterým zvládnete drobné opravy během pár minut bez zbytečné návštěvy stavebnin. Tradičním pomocníkem je sádra, která stojí pár korun, dobře se s ní pracuje a vydrží. Přinášíme vám přehled možností použití sádry i postup při její přípravě.

 

Sádra dobře drží na různém typu zdiva od cihelné zdi po pórobetonovou, na omítkách i sádrokartonu.

 

Sádra – tradiční všestranný materiál

Sádra v podobě bílého nebo šedého prášku vytvoří po smíchání s vodou hmotu kašovité konzistence, která po několika minutách začíná tuhnout. Po vyzrání má pevnost v tlaku přes 10 MPa (podle typu složení), a tak vyniká svou pevností.

Vyrábí se buď z odpadu, který vzniká v tepelných elektrárnách, nebo přírodní cestou tepelným rozkladem minerálu sádrovce. Sádra dobře drží na různém typu zdiva od cihelné zdi po pórobetonovou, na omítkách i sádrokartonu. Proto má všestranné využití při opravách v domácnosti nebo drobných stavebních pracích.

 

Univerzální bílá sádra, stejně jako šedá sádra, na povrchu zaschne asi po 12 minutách a zcela ztuhne po půl hodině.

 

Doba tuhnutí závisí na typu sádry

Jak dlouho tuhne a schne sádra? Záleží na tom, o jaký typ se jedná. Nejčastěji na trhu narazíte na standardní a rychle tuhnoucí sádry.

Univerzální bílá sádra nebo šedá sádra na povrchu zaschne asi po dvanácti minutách a zcela ztuhne po půl hodině. Za hodinu od smíchání a nanesení ji můžete brousit a po dvou hodinách i přetírat nátěrovými hmotami. Hodí se pro běžné typy prací a neklade tak vysoké požadavky na rychlost zpracování. Potřebujete-li proces urychlit, pořiďte si rychle tuhnoucí sádru, která začíná tuhnout už po dvou minutách a proces tuhnutí dokončí přibližně za čtvrt hodiny.

Existuje také speciální typ pomalu tuhnoucí sádry, se kterou lze pracovat výrazně delší dobu. Proces tuhnutí totiž začíná až po 20 minutách od smíchání s vodou a končí až po hodině a půl. Můžete si tak připravit i větší množství sádry, aniž by vám v kbelíku či jiné nádobě vyschla a vytvrdla.

 

 

Pokud na opravu omítky nespěcháte, použijte místo univerzální sádry raději sádrový šlehaný tmel, který pořídíte ve stavebninách.

 

Možnosti využití sádry

Univerzální sádra vám dobře poslouží při menších opravách, stavebních pracích i výrobě bytových doplňků. Uveďme několik příkladů použití sádry:

 

Elektromontážní a vodoinstalační práce

Stavební sádra má pevné místo ve stavebnictví, kde se využívá především při elektromontážních a vodoinstalačních pracích. Slouží k usazování a zafixování elektroinstalačních krabic a rozvodných prvků, stejně tak i vodovodních trubek a další techniky. Doma ji využijete například tehdy, když se rozhodnete přemístit zásuvku na jiné místo. Neobejdete se bez vysekání nových drážek a natažení kabelů, které zafixujete právě pomocí univerzální sádry.

 

Opravy prasklin a uražených rohů

Potřebujete rychle opravit praskliny na zdi nebo uražené rohy? I v takovém případě můžete sáhnout po sádře. Drobné trhlinky očistěte, oškrábejte pomocí škrabky a místo vyhlaďte. Řidší sádru použijte pro zapravení malých vlasových prasklin. Větší trhliny a odlomené rohy vyplňujte mírně zatuhlou sádrou, aby se neroztékala. Po vytuhnutí opravované místo zapravte brusným papírem a přetřete barvou. Pokud na opravu omítky ale nespěcháte, raději se do stavebnin zastavte a pořiďte sádrový šlehaný tmel, nebo jiný typ opravného materiálu. Tmely navržené přímo pro opravy jsou totiž rozměrově stálejší a nemají tendenci ani po delší době praskat.

 

Zapravení sádrokartonových desek

Sádru využijete také při práci se sádrokartonem. Používá se pro zakrytí šroubů a spojů při montáži nových sádrokartonových desek. Stejně tak dobře poslouží při opravách poškozených míst na příčkách ze sádrokartonu nebo SDK podhledech. Na sádrokarton lze bez problémů nanášet univerzální sádru, vhodnější volbou je však použití sádrových stěrek nebo tmelů na sádrokarton.

 

Ačkoli i na sádrokarton lze bez problémů nanášet univerzální sádru, vhodnější volbou je např. tmel na sádrokarton.

 

Modely a odlitky pro výrobu dekorací

S trochou šikovnosti si ze sádry vyrobíte i nejrůznější dekorace, modely či nástroje. Jako formu pro zhotovení odlitku využijte nejrůznější předměty a nebojte se experimentovat. Řídkou univerzální sádru můžete například nalít do latexové rukavice a vyrobit si tak sádrový model ruky, který využijete jako poutavý stojan na šperky.

 

Kreativní tvoření – odlitky rukou i stop zvířat

Pusťte se do kreativního tvoření i se svými dětmi. S trochou sádry si užijete spoustu zábavy! Pro uchování památky si můžete vyrobit oblíbené odlitky rukou či nohou malých dětí. Sádru v prášku a vodu si s sebou vezměte třeba i na vycházku a vytvořte si zajímavé odlitky stop zvířat, které poslouží jako edukativní i dekorační prvek.

Sádru využijete díky její univerzálnosti jak při stavebních pracích či drobných opravách, tak při tvůrčí činnosti, kterou si užije celá rodina. Mít vždy po ruce alespoň pytlík sádry se tak rozhodně vyplatí. Stavte se pro sádru a další materiály do některé z poboček stavebnin Izomat, kde najdete vše potřebné pro dům i zahradu.

[{productlist ids="169514,152565,102314,3549,124641,123468" column="oxartnum"}]

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat