Menu
Menu

Ředidla – jaký typ vybrat a jak s nimi pracovat

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Ředidla – jaký typ vybrat a jak s nimi pracovat - izomat.cz

Potřebujete ředidlo k čištění, ředění nátěrových hmot nebo odmaštění? Neudělejte při výběru syntetických ředidel chybu. Náš průvodce vám výběr usnadní.

Jsou agresivní, těkavá a dráždí sliznice. Přesto se bez nich často neobejdeme – doma, na stavbě i v průmyslu. Řeč je o syntetických ředidlech, které zlepšují roztíratelnost nátěrových hmot a pomáhají při čištění a odstraňování nátěrů. Ředidel existuje mnoho druhů. Liší se složením i účelem použití. Pomůžeme vám s výběrem a poradíme, jak s ředidly správně a bezpečně pracovat.

 

Pokud se rozhodnete pro natírání syntetickými barvami, bez vhodného ředidla hmotu nenaředíte.

 

Ředidla a rozpouštědla: doma, na stavbě i v průmyslu

I kdybyste byli velkými odpůrci chemie, syntetickým ředidlům a technickým kapalinám se jen tak nevyhnete. Přes rozmach ekologických barev na vodní bázi mají své místo jak při hobby výrobě a renovacích, tak v mnoha průmyslových odvětvích. 

Na stavbách se používají při ředění barev a nátěrů, aby bylo pokrytí povrchů rovnoměrné. Stavebníkům slouží při čištění nářadí a nástrojů i odmašťování ploch. Široké uplatnění mají ve strojírenství a kovovýrobě – jsou důležitá pro odstraňování koroze i starých nátěrů. Na ředidla a rozpouštědla narazíte také ve farmaceutickém průmyslu, kde umožňují přesné dávkování léčivých látek. Pevné místo mají samozřejmě i v chemickém průmyslu jako takovém.

 

Ředidlo využijete nejen při natírání

Pokud se rozhodnete pro natírání syntetickými barvami, bez vhodného ředidla hmotu nenaředíte. Tyto nátěrové hmoty totiž obsahují látky, které nejsou rozpustné ve vodě, a tak si rozumí jen s další chemií. Po zředění zlepšíte roztíratelnost barvy a dosáhnete rovnoměrného pokrytí povrchu. 

Štětce a ostatní pomůcky, které při práci syntetickými barvami zašpiníte, vodou rozhodně neumyjete. Opět musíte sáhnout po ředidlu, ve kterém se látky rozpustí. Pomocí ředidla odstraníte barvu i z okolních povrchů. Vždy ale dopředu zjistěte, jak s konkrétním materiálem reaguje, aby nedošlo k jeho poškození.

Pomocí vhodného typu ředidla pak můžete změkčit a odstranit staré nátěrové hmoty a připravit tak povrch pro nový nátěr. Na řadu přichází i při čištění povrchů, kde si s vodou či běžnými čističi nevystačíte. Poslouží vám při odstranění mastnoty, oleje, prachu nebo jiných nečistot z mnoha povrchů – dřeva, kovu, skla i plastu.

V neposlední řadě můžete po ředidlu sáhnout ve chvíli, kdy potřebujete odstranit zbytky lepidel, nálepky či etikety. Pomůže také při odstraňování nečistot z elektronických součástek, spojů a kontaktů.

 

Ředidla a jejich složení

Ředidla obsahují v závislosti na účelu použití rozličné chemické složky. Obvykle v nich najdete různé typy organických rozpouštědel – uhlovodíky (toluen, benzín, xylen), alkoholy (ethanol), ketony (aceton) a jiné. Mohou obsahovat i stabilizátory a další pomocné látky.

 

Druhy ředidel a jejich značení

Jednotlivá technická ředidla mají jasně definovaný účel použití. Označují se velkým písmenem (U, C, H, L, S) a číslem. Nejčastěji se setkáte s následujícími typy:

 

S 6001

Obsahuje toluen a lakový benzín. Používá se k ředění rychle zasychajících syntetických nátěrových hmot. Vhodné je zejména pro nátěry nanášené stříkací pistolí. Např. Severochema S 6001.

 

Ředidlo Severochema S 6001 700 ml.

 

S 6005

Obsahuje xylen. Používá se k ředění mnoha typů nátěrových hmot. Je vhodný pro nátěry nanášené štětcem i stříkací pistolí. Např. Severochema S 6005.

 

S 6006

Obsahuje xylen a lakový benzín. Je určené pro ředění syntetických i olejových nátěrových hmot, které se budou nanášet štětcem a zasychat při pokojové teplotě. Např. Severochema S 6006.

 

S 6300

Obsahuje xylen, butan-1-ol, butylacetát a 1-methoxypropan-2-ol. Je vhodné pro ředění epoxidových dvousložkových nátěrových hmot. Např. Severochema S 6300.

Ředidlo Severochema S 6300 4 kg.

 

C 6000

Obsahuje toluen, ethylacetát, butylacetát, ethanol a butanol. Je určené k ředění nitrocelulózových nátěrových hmot pro aplikaci štětcem i stříkáním. Pozor – někteří výrobci zaměňují nitroředidlo za technický aceton. Ten je vhodný např. pro ředění acetonových lepidel, nikoliv nitrocelulózových hmot. Např. Severochema C 6000.

 

C 6500

Univerzální typ ředidla. Obsahuje etylacetát, aceton a butylacetát. Je vhodné k ředění nitrocelulózových, syntetických, chlorkaučukových, lihových i olejových nátěrových hmot, u nichž je tento typ předepsán normou. Je vhodný i pro čištění. Např. COLORLAK C 6500.

 

Ředidlo Colorlak C 6500 4 l.

 

Benzín a technický líh

Mezi rozpouštědla patří také benzín a technický líh, proto je často najdete v sortimentu chemických ředidel. Technický benzín je vhodný pro čištění kovových předmětů. Technický líh vám pak skvěle poslouží při odmašťování a ředění lihových barev.

 

Jak postupovat při ředění barvy

Už máte vhodný typ nátěrové hmoty a našli jste k němu i vhodný typ ředidla. Teď přišel čas barvu správně naředit a pustit se do natírání. Jak správně postupovat?

  • Postupujte dle technického listu dané barvy.
  • Ředidlo do barvy přidávejte pozvolna, v malých dávkách, a neustále míchejte.
  • Při nanášení štětcem či válečkem stačí zpravidla barvu naředit jen mírně.
  • Při nanášení stříkací pistolí je nutný vyšší stupeň ředění – až 25 % u běžných syntetických barev a až 50 % u nitrocelulózových barev.
  • Ředění provádějte až ve chvíli, kdy se nátěrová hmota i ředidlo zahřejí na teplotu okolního prostředí.
  • Pokud si s mírou ředění nejste jistí, odlijte trochu barvy do menšího kelímku a proveďte test.
  • S množstvím ředidla to nepřežeňte, hrozí zhoršení kvality nátěru i odolnosti.

 

Při manipulaci buďte opatrní

Ředidla jsou silně hořlavá a při kontaktu s pokožkou či sliznicemi způsobují podráždění či poleptání. Při manipulaci se syntetickými ředidly a rozpouštědly proto postupujte obzvláště obezřetně. Používejte vhodné ochranné pomůcky – pracovní oděv a rukavice, ideálně i filtrační masku a brýle. Pokud budete natírat v uzavřených prostorách, zajistěte, aby byly dobře odvětrávané. Při práci s ředidly nejezte, nepijte a rozhodně nemanipulujte s otevřeným ohněm.

 

Vodou ředitelné barvy – bezpečná a ekologická alternativa

V mnoha případech si vystačíte s kvalitními disperzními barvami na vodní bázi, které jsou ekologické a zdravotně nezávadné. Na konstrukce a výrobky, které nejsou extrémně namáhané či vystavené náročným klimatickým vlivům, zpravidla vystačí. 

Po chemii sáhněte až ve chvíli, kdy potřebujete vytvořit co nejodolnější povrch, který si poradí s teplotními výkyvy, působením jiných chemických látek i mechanickým namáháním. Při natírání zabetonovaných plotových sloupků jsou zkrátka syntetické nátěry stále jasnou volbou, stejně tak i při natírání namáhaných strojních součástí.

Ať už se chystáte natírat, čistit nebo odmašťovat, zastavte se do kterékoliv pobočky stavebnin Izomat. Vše potřebné najdete na jednom místě. Náš proškolený personál vám s výběrem ochotně poradí. Ředidla i veškerý další materiál a nářadí pořídíte také v e-shopu IZOMAT.

[{productlist ids="176048,186460,232923,232923,186459,120943,180259" column="oxartnum"}]

 

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat