Menu
Menu

Pusťte se do renovace zahradního nábytku

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Pusťte se do renovace zahradního nábytku - izomat.cz

Renovujte zahradní nábytek ze dřeva a vdechněte mu druhý život. Poradíme, kdy se do renovace pustit, jak postupovat i jaké nářadí a materiály používat.

Také se nemůžete dočkat teplých dnů spojených s venkovním posezením? Jestli používáte dřevěný zahradní nábytek, zkontrolujte s předstihem jeho technický i vizuální stav. Pokud zjistíte, že už má nejlepší léta za sebou, nemusíte jej hned měnit za nový. Pusťte se do renovace a vdechněte mu druhý život. Poradíme, jak při renovaci postupovat a na co se zaměřit.

Renovace vdechne zahradnímu nábytku druhý život.

 

Začněte kontrolou stavu zahradního nábytku

Ke konci zimního období proveďte kontrolu zahradního nábytku. Viditelné vady se nejčastěji objeví na nábytku, který byl přes zimu venku a musel snášet působení mrazu, sněhu i deště. Dřevo v takovém případě dostává pořádně zabrat. Mezi obvyklé závady patří drobné praskliny, odlupování barevného nátěru nebo ochranné vrstvy, vznik třísek či změna barevnosti.

Zhodnoťte stav křesel, lehátek, stolů, židlí a dalšího zahradního nábytku ze dřeva. Jsou-li vady povrchové a estetické, bude renovace bezproblémová. Naopak nemá význam opravovat silně ztrouchnivělý nebo dřevokazným hmyzem napadený nábytek, u kterého je dřevo narušeno do velké hloubky.

 

Do renovace se pouštějte jen v suchých a teplých dnech

Na opravu zahradního nábytku ve venkovním prostředí musí být vhodné podmínky. Máte-li dostatečně prostornou dílnu, kde můžete pracovat, lze nábytek renovovat v podstatě kdykoliv. Zejména při práci venku s laky a barvami je však nutné vyčkat na teplejší dny, protože v chladu nátěry špatně schnou a na podkladu nedrží. Vlhké prostředí pak vede k nežádoucímu nasáknutí dřeva vodou.

Renovaci na zahradě nebo terase doporučujeme provádět během suššího období, kdy teplota přesáhne cca 10 °C. Počítejte s tím, že při nižších venkovních teplotách budou nátěry podstatně déle schnout. Pokud jste se trefili do deštivého nebo velmi chladného období, raději pár dnů vyčkejte.

 

Jednoduchá renovace v několika krocích

Předností dřevěného nábytku je snadná opracovatelnost a opravitelnost povrchu. Na rozdíl od bambusových, ratanových či umělých kusů nábytku tak zvládnete opravu či oživení bez větších problémů. Proces renovace se skládá z několika dílčích kroků:

 

1. Demontáž nábytku

Pokud to je technicky možné, zahradní nábytek rozeberte na jednotlivé díly. Při broušení i natírání se pak dostanete i do těžko přístupných míst. Demontáž je vhodná zejména u polohovatelných lehátek, houpaček či nastavitelných křesílek. U venkovních stolů nebo laviček pak zvládnete renovaci i bez rozebírání do posledního šroubku.

 

2. Vyčištění povrchu a kontrola mechanických částí

Pokud je zahradní nábytek zaprášený, mastný nebo jinak zašpiněný, pečlivě jej vyčistěte. Smetáčkem odstraňte hrubé nečistoty a usazenou špínu omyjte pomocí mýdlové vody nebo speciálního čističe. Pro čištění zahradního nábytku můžete použít i vysokotlaký čistič, se kterým povolí i zažrané nečistoty. Při mokrém čištění nechejte nábytek proschnout a až poté se pusťte do dalších prací.

 

3. Odstranění starého nátěru

Odlupující se, poškrábaný nebo nevzhledný nátěr musíte z dřevěného nábytku dostat dolů. Bezbarvé laky a tenké vrstvy barev odstraníte pomocí excentrické brusky a brusných papírů s různou hrubostí zrna. Při broušení používejte několik brusných papírů – začněte nejhrubším a práci zakončete jemným, díky kterému bude povrch hladký a na dotyk příjemný. Pokud je nábytek opatřen silnou vrstvou nátěru nebo na sobě má hned několik vrstev, odstraňte jej pomocí špachtle a horkovzdušné pistole, až poté zbruste dohladka.

Bezbarvé laky a tenké vrstvy barev odstraníte pomocí excentrické brusky a brusných papírů.

 

4. Naneste ochrannou impregnaci

Aby vám zrenovované kousky na zahradě dlouho vydržely a nemuseli jste je v krátké době znovu opravovat, ošetřete dřevo napouštědlem. Zajišťuje preventivní dlouhodobou ochranu dřeva proti houbám, plísním i dřevokaznému hmyzu. Pro svou vysokou účinnost se používá i pro nátěry nejrůznějších stavebních konstrukcí ze dřeva (pergol, přístřešků, zahradních domků apod.).

Napouštědlo nanášejte štětcem nebo postřikovačem, a to ve třech vrstvách. Před dalším opracováním nábytku nechejte nátěr působit alespoň 8 hodin (podle údajů v technickém listu konkrétního výrobku). Aby další nátěry na dřevo dobře přilnuly, odstraňte vyvýšená vlákna brusným papírem střední hrubosti.

Aby vám zrenovované kousky na zahradě dlouho vydržely a nemuseli jste je v krátké době znovu opravovat, ošetřete dřevo napouštědlem

 

5. Opatřete nábytek ochranným nátěrem

Konečně je čas dát vašemu zahradnímu nábytku nový kabát! Je na vás, rozhodnete-li se pro zachování přírodního vzhledu dřeva, nebo vsadíte na krycí nátěr libovolné barvy. Pro udržení struktury dřeva doporučujeme používat kvalitní lazuru, mořidlo či lak, který vytváří pevný a pružný povrch. Chcete-li naopak přirozenou strukturu dřeva potlačit, použijte vodou ředitelné barvy na dřevo a kov – nejprve naneste základní barvu, poté vrchní v požadovaném odstínu. Barvy a laky nanášejte štětcem, případně válečkem.

 

6. Kompletace a seřízení

Až bude zahradní nábytek vyčištěný, obroušený, naimpregnovaný a nalakovaný či nabarvený, přijde čas jej znovu zkompletovat. V této fázi také dotáhněte všechny šrouby a jsou-li rezavé nebo jinak poškozené, vyměňte je za nové. Pohyblivé mechanické části i křesel, lehátek či houpaček promažte vazelínou, která slouží současně jako konzervační prostředek.

Renovace zahradního nábytku ze dřeva není žádná věda. Vystačíte si se základním dílenským vybavením a materiály. Vše potřebné pro renovace a opravy najdete v našich pobočkách stavebnin Izomat, kde vám zkušený personál ochotně poradí.

 

[{productlist ids="256794,337074,339857,337075,205464," column="oxartnum"}]

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat