Menu
Menu

Profily na sádrokarton – jaký typ vybrat a jak s nimi pracovat

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Profily na sádrokarton – jaký typ vybrat a jak s nimi pracovat - izomat.cz

Plánujete stavbu sádrokartonové příčky, nebo třeba podhledu? Představíme vám různé typy ocelových profilů a poradíme, které zvolit a jak s nimi pracovat.

Bez ocelových profilů nepostavíte sádrokartonovou příčku, předstěnu ani podhled. Po montáži sádrokartonových desek už je sice neuvidíte, ale budou mít přímý vliv na pevnost a stabilitu celé vaší konstrukce. Proto je výběr vhodného typu důležitý, stejně jako dodržování správných montážních postupů.

 

Při stavbě sádrokartonových příček či podhledů většina řemeslníků sáhne kvůli rychlé a jednoduché manipulaci po sádrokartonových profilech.

 

Konstrukční profily a jejich funkce

Sádrokartonové desky nemohou samy o sobě stát volně v prostoru. Musíte je upevnit k nosné konstrukci, kterou vytvoříte z dřevěných latí nebo ocelových profilů. Vzhledem k rychlosti montáže, pevnosti, jednoduché manipulaci či nízké hmotnosti ve většině případů sáhnete právě po sádrokartonových profilech.

Z konstrukčních profilů vytvoříte rastr k opláštění. Vznikne vám pevná a stabilní základna, která při správném návrhu snese i velké zatížení. Pokud dodržíte doporučené montážní postupy, ve výsledku zlepšíte i akustické a tepelněizolační vlastnosti konstrukce. Profily totiž snadno sestavíte tak, aby mezi nimi vznikly mezery pro vyplnění izolačním materiálem. Do profilů navíc jednoduše vytvoříte i otvory pro vedení kabelů a potrubí (některé typy konstrukčních profilů mají otvory již předchystané).

 

Typy profilů na sádrokarton a jejich značení

Konstrukce vždy sestavujte jen z profilů, které jsou přímo určené k montáži sádrokartonových desek. Mají odpovídající tloušťku (běžně 0,6 mm), ale současně splňují požadavek na nízkou hmotnost, aby celou konstrukci nepřetěžovaly. Díky povrchové úpravě plechu zinkováním mají zvýšenou ochranu před korozí, a tak jsou vhodné i do koupelen a dalších prostorů s vyšší vzdušnou vlhkostí. Podle tvaru a způsobu použití je dělíme na 4 základní typy: UW, CW, UD a CD.

CW profily se používají pro konstrukce příček a volně stojících předsazených stěn, případně pro konstrukce samonosných podhledů.

 

UW profil

  • Parametry: tvar písmene „U“, pozinkovaný plech 0,6 mm
  • Způsob použití v konstrukci: vodicí vodorovný profil; montáž na podlahu a strop
  • Určené pro: konstrukce příček a volně stojících předsazených stěn
  • Rozměry: šířka 50, 75, 100, 125 nebo 150 mm, výška 40 mm, délka 4 m
  • Dostupné typy UW profilů

[{productlist ids="952,2248,953,141327,141328,142435" column="oxartnum"}]

 

CW profil

  • Parametry: tvar písmene „C“, pozinkovaný plech 0,6 mm
  • Způsob použití v konstrukci: svislý a nosný, vkládá se do UW profilů
  • Určené pro: konstrukce příček a volně stojících předsazených stěn, příp. pro konstrukce samonosných podhledů (upevněné jen do stěn bez použití závěsů)
  • Rozměry: šířka 50, 75, 100, 125 nebo 150 mm, výška 50 mm, délka 2,6 až 4 m
  • Dostupné typy CW profilů

[{productlist ids="6688,946,3037,947,4685,3036,2247,1599" column="oxartnum"}]

 

UD profil

  • Parametry: tvar písmene „U“, pozinkovaný plech 0,6 mm
  • Způsob použití v konstrukci: obvodový profil, montáž do stěn po obvodu konstrukce
  • Určené pro: stropní podhledy, příp. spřažené předsazené stěny (kotví se přímo na původní stěnu)
  • Rozměry: šířka 28 mm, výška 27 mm, délka 3 až 4 m
  • Dostupné typy UW profilů

[{productlist ids="955,121927,173928" column="oxartnum"}]

 

CD profil

  • Parametry: tvar písmene „C“, tloušťka plechu 0,6 mm
  • Způsob použití v konstrukci: nosný profil, který se vkládá do UD profilů. Dohromady tvoří rastr pro opláštění. Ke stropu se v délce kotví pomocí závěsů
  • Určené pro: stropní podhledy, příp. spřažené předsazené stěny (kotví se přímo na původní stěnu)
  • Rozměry: šířka 60 mm, výška 27 mm, délka 3 až 4 m
  • Dostupné typy CD profilů

 

Další typy profilů na sádrokarton

Výše uvedené typy profilů jsou základní a při realizaci sádrokartonových konstrukcí je využijete nejčastěji. Vedle nich existují i další typy, které mají specifické vlastnosti a účel použití:

 

UA profily se používají při montáži dveřních zárubní a jako vyztužení.

 

  • Výztužný UA profil – určený pro montáž dveřních zárubní a místní vyztužení. K okolním konstrukcím se UA profily kotví pomocí systémových úhelníků. Jsou vyrobené z 2 mm silného žárově pozinkovaného plechu.
  • UW MAX profil – totožný jako UW profil, ale zesílený (tloušťka 1 mm). Je vhodný pro montáž příček u stropních konstrukcí s výraznějším průhybem.
  • Ohýbaný CD profil – již z výroby ohnutý dle požadovaného poloměru. Je určený pro obloukové konstrukce.
  • Stropní HUT profil – určený pro přímou montáž na nosnou konstrukci. Využijete jej při realizaci stropů v podkroví (montáž na krokve či nosné trámy). 
  • Ukončovací lišty a profily – usnadňují spojování dvou desek nebo chrání jejich vnější rohy. Ukončovací lišty a profily jsou obvykle vyrobené z hliníku nebo PVC. 
  • Konstrukční hliníkové profily – nejsou součástí nosné konstrukce. Využijete je při montáži LED pásků do sádrokartonových desek.

 

Napojování sádrokartonových profilů

I když jsou ocelové profily dostupné zpravidla až do délky 4 metrů, při realizaci příček a podhledů ve velkých prostorách nemusí být dostačující. V takovém případě je potřeba profily nastavovat. Postup napojování pak závisí na typu profilu, který chcete prodloužit.

Pokud potřebujete nastavit CW profil, musíte si vyrobit tzv. příložku. Potřebovat budete UW profil o délce 100 cm, který nasunete na prodlužované profily tak, aby přechod mezi nimi byl uprostřed. Příložku pak připevníte k profilům buď pomocí samovrtných šroubů, nebo nýtů. Časté je i spojování pomocí perforačních kleští.

Při nastavování CD profilů budete mít práci jednodušší. Stačí, když použijete spojovací CD spojky a na konce profilů je volně nasunete. Žádné nýtování nebo šroubování už není nutné.

 

Ke spojování CD profilů použijete spojovací CD spojky, které volně nasunete na konce profilů.

 

Jak správně zkracovat ocelové profily

Profily na sádrokarton musíte před montáží zkrátit na požadovanou délku. Postup je snadný – stačí jen pomocí ručních nůžek na plech nastřihnout okraje, potom profil zahnout a dostřihnout. Pokud si chcete práci usnadnit, můžete sáhnout i po elektrických nůžkách. Praktické jsou zejména aku nůžky na plech, protože vám při práci s nimi nebude překážet dlouhý kabel.

Někteří svépomocní stavebníci, kteří nemají po ruce elektrické nůžky, si usnadňují práci použitím úhlové brusky. Ta ale není pro tyto účely vhodná – při rozbrušování se naruší povrchová úprava (zinkování), a tak pak často profily v místě řezu začnou rezivět.

[{productlist ids="124172,268889,138430,256985,316254,321545,176617,238105,266944,294905,212971" column="oxartnum"}]

 

Spočítejte si potřebné množství profilů

Chcete-li potřebné množství profilů a dalšího materiálu propočítat přesně, načrtněte si plánovanou konstrukci na papír. Potřebné množství se odvíjí od množství odpadu, které zkracováním vyprodukujete. Běžně se pohybuje v rozmezí 5 až 10 %. U tvarově složitých konstrukcí ale bude vyšší.

Přední výrobci sádrokartonových systémů (např. Norgips nebo Knauf) se snaží stavebníkům práci usnadnit. Vyvinuli proto praktické online kalkulačky, které po zadání parametrů automaticky dopočítají potřebné množství materiálu. V případě zájmu vám s výpočtem pomůžeme i v našich stavebninách IZOMAT – kontaktujte nás, nebo navštivte kteroukoliv pobočku. Veškerý materiál a vybavení můžete také pořídit jednoduše z domu v našem e-shopu IZOMAT.

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat