Menu
Menu

Lazury na dřevo: Kompletní průvodce výběrem i postupem nanášení

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Lazury na dřevo: Kompletní průvodce výběrem i postupem nanášení - izomat.cz

Lazurou ochráníte dřevěné konstrukce a zachováte jejich přirozený vzhled. V našem průvodci zjistíte, kdy zvolit lazuru a jak při aplikaci správně postupovat.

Pokud chcete dřevo ochránit a současně zachovat jeho přirozený vzhled, sáhněte po lazuře. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce výběrem a nanášením lazur, díky kterému najdete veškeré důležité informace na jednom místě.

 

 Lazura ochrání přírodní materiál před vlhkostí a navíc snižuje riziko výskytu dřevokazných hub a škůdců.

 

Lazura ochrání dřevo a zvýrazní jeho texturu

Lazury patří mezi nátěrové hmoty, které plní hned dvě funkce – ochrannou a estetickou. Lazura pronikne hluboko do struktury dřeva. Díky tomu ochrání přírodní materiál před vlhkostí (a tedy i plísní), navíc snižuje riziko výskytu dřevokazných hub a škůdců. Dokáže také zabránit zešednutí povrchu, ke kterému dochází u neošetřeného dřeva přirozeně při působení slunečního záření.

Po nanesení ochranné lazury zůstane struktura dřeva nejen viditelná, ale obvykle se i zvýrazní. Lazury jsou k dispozici v mnoha odstínech od bílých po velmi tmavé. Letokruhy a další detaily v řezu dřeva ale zůstanou viditelné bez ohledu na zvolený odstín. Opticky totiž vystupují z plochy.

 

Jaké jsou rozdíly mezi lazurami a laky

Pro ochranu dřeva se kromě lazur používají také laky (bezbarvé či krycí). Liší se jak finálním vzhledem, tak svými vlastnostmi. Zatímco lazury pronikají do struktury dřeva, laky vytváří na povrchu silnější vrstvu. Ta je zpravidla lesklá a dokonale hladká, a tak výrazně mění charakteristický vzhled přírodního dřeva.

Lazury nanesené na dřevu mají přibližně o čtyři až pět let kratší životnost než laky, proto počítejte s častějšími renovacemi. Nanesení nové vrstvy je ale jednodušší. Dřevo ošetřené lazurou stačí jen očistit a bez dalších zásahů znovu přetřít. U lakovaného dřeva je zpravidla nutné původní vrstvu odstranit pomocí špachtle a horkovzdušné pistole.

 

Silnovrstvé lazury jsou poměrně husté a ve srovnání s tenkovrstvými lazurami se méně vsakují do materiálu.

 

Kdy zvolit lazuru, a kdy lak

Přemýšlíte, jestli dřevěnou konstrukci ochránit pomocí lazury, nebo zvolit spíše lak? Záleží na tom, co od povrchové úpravy očekáváte a jaký druh konstrukce a dřeva budete ošetřovat.

Výběr lazury je pro vás vhodný v případě, že:

  • chcete zachovat co nejpřirozenější vzhled dřeva,
  • potřebujete konstrukci chránit proti UV záření, vlhkosti, plísním a hmyzu,
  • budete ošetřovat nové, nebo málo opotřebované dřevo,
  • požadujete, aby zůstala zachovaná prodyšnost dřeva,
  • vám nevadí nutnost častějších renovací,
  • je pro vás důležité, aby budoucí přetření bylo snadné.

 

Výběr laku je pro vás vhodný v případě, že:

  • vám nevadí hladký povrch a překrytí/omezení viditelnosti dřevěné struktury,
  • potřebujete konstrukci ochránit před mechanickým poškozením,
  • chcete vytvořit voděodolnou vrstvu a nevadí vám neprodyšnost dřeva,
  • požadujete, aby ochranná vrstva vydržela co nejdéle,
  • vám nevadí, že případná renovace bude časově náročnější a pracnější.

 

U lakovaného dřeva je zpravidla nutné původní vrstvu odstranit pomocí špachtle a horkovzdušné pistole.

 

Zorientujte se v typech lazur a vyberte správně

Konkrétní typ lazury vybírejte především podle vlastností daného dřeva a účelu použití dřevěné konstrukce či výrobku.

 

Na vyschlé dřevo

Pro ochranu dřeva s vlhkostí do cca 15 % jsou vhodné silnovrstvé lazury. Jsou poměrně husté a ve srovnání s tenkovrstvými lazurami se méně vsakují do materiálu. Na dřevu zůstane vrstva nátěru, která je však stále výrazně tenčí než v případě laků. Silnovrstvé lazury se používají například na okna, dveře, zahradní nábytek, ploty či pergoly.

 

Na dřevo s vyšší vlhkostí

Pro ochranu konstrukcí ze dřeva s vyšší vlhkostí použijte tenkovrstvou lazuru. Na rozdíl od silnovrstvé se dostane hlouběji do struktury. Díky tomu v průběhu vysychání a změny rozměrů nepopraská. Na povrchu však nevzniká téměř žádný film, a tak je ochrana proti mechanickému opotřebení minimální. Tenkovrstvé lazury využijete na jakékoliv dřevěné povrchy, které nejsou v přímém styku s povrchovou vodou nebo půdou.

Zlatou střední cestu představují středněvrstvé lazury, které poskytují dostatečnou povrchovou ochranu, ale současně proniknou hlouběji do struktury dřeva. Podobně jako silnovrstvé jsou však vhodnější pro dřevěné konstrukce ze suššího dřeva. V případě výraznějších rozměrových změn by mohly také popraskat.

Univerzálním typem lazur, které poskytnou vysokou úroveň ochrany, jsou lazury hybridní. Patří mezi silnovrstvé, ale protože obsahují hybridní molekuly, proniknou hlouběji do dřeva. Hodí se jak na ochranu vyschlého, tak vlhčího dřeva, a to v interiéru i exteriéru. Odolají UV záření, mechanickému opotřebení i klimatickým vlivům.

 

Pro ochranu konstrukcí ze dřeva s vyšší vlhkostí použijte tenkovrstvou lazuru.

 

Hledáte ekologickou lazuru? Pořiďte vodou ředitelnou

Stejně jako laky a barvy na dřevo se také lazury rozdělují podle složení na syntetické a vodou ředitelné. Syntetické lazury dobře přilnou i na dřevu, které není dokonale očištěné a odmaštěné. Na rozdíl od krycích barev je nemusíte ředit – svou konzistencí jsou vhodné pro přímé nanášení.

Nevýhody syntetických lazur jsou ale očividné. Hmota při nanášení zapáchá, musí se aplikovat v odvětrávané místnosti, hůře se čistí ze štětců a není zrovna prospěšná zdraví nebo životnímu prostředí. Ekologickou variantou jsou vodou ředitelné lazury, které jsou díky zdravotní nezávadnosti často certifikované i na nátěry hraček. Aby však na dřevu dobře přilnuly, musí být povrch dokonale vyčištěný a odmaštěný.

 

Lazury s UV filtrem ochrání dřevo před zešednutím

Většina typů lazur je vhodná jak pro použití v interiéru, tak exteriéru. Pro nátěry venkovních konstrukcí, které jsou vystaveny přímému slunečnímu záření, volte lazury s UV filtrem. Materiál ochrání před zčernáním nebo zešednutím. Zahradní nábytek, ploty a další konstrukce tak budou na pohled přitažlivé i po letech používání.

 

Lazuru nanášejte na dřevo měkkým štětcem, a to vždy ve směru vláken.

 

Jak postupovat při aplikaci lazury na dřevo

Postup nanášení lazur je jednoduchý a zahrnuje jen pár kroků. Před aplikací si však důkladně přečtěte pokyny na obalu konkrétního výrobku, protože se může postup u jednotlivých typů lazur mírně lišit.

1. Příprava podkladu – dřevo očistěte a odmastěte. Je-li příliš hrubý, vyhlaďte jej brusným papírem.

2. Aplikace napouštědla (volitelné) – pokud chcete dřevo lépe ochránit před výskytem hub či zmodráním, nejdříve aplikujte fungicidní napouštědlo. Tento krok je volitelný, některé typy lazur navíc obsahují i fungicidní látky.

3. Promíchání a nanesení lazury – po otevření plechovky obsah důkladně promíchejte. Lazuru nanášejte na dřevo měkkým štětcem, a to vždy ve směru vláken. V opačném případě by mohly stopy tahů štětce zůstat viditelné.

4. Schnutí a nanesení druhé vrstvy – doba schnutí lazury závisí na okolní teplotě a vzdušné vlhkosti. Do nanášení druhé vrstvy byste se však měli pustit nejdříve po pěti hodinách.

5. Nanesení třetí vrstvy – pokud očekáváte výraznější namáhání dřevěné konstrukce, doporučujeme nanést i třetí vrstvu lazury. Pro dřevěné výrobky používané v interiéru zpravidla stačí aplikovat dvě vrstvy.

Lazuru na dřevo můžete nanášet kdykoliv v průběhu roku, teplota při aplikaci a schnutí však nesmí klesnout pod 7 až 10 °C. Současně by neměla překročit cca 30 °C. Nátěry venkovních konstrukcí proto doporučujeme provádět ve večerních, případně brzkých ranních hodinách.

Už o natírání dřeva víte vše? Pak zbývá jediné – vybrat si tu správnou lazuru, lak, barvu či související příslušenství v našem e-shopu.

[{productlist ids="229935,218923,168791,150750" column="oxartnum"}]

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat