Menu
Menu

Jak vysušit vlhkou zeď a zastavit pronikání vlhkosti do domu?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vysušit vlhkou zeď a zastavit pronikání vlhkosti do domu? - izomat.cz

Zasáhla vás povodeň, nebo se ve vašem domě dlouho drží vlhkost? Zjistěte, co pomáhá při vysoušení zdí, co je sanace zdiva a jak izolovat dům proti vlhkosti.

Potýkáte se se vzlínající vodou, prasklo vám vodovodní potrubí, nebo se vaším domem prohnala záplavová vlna? Na nic nečekejte a do vysoušení zdiva se pusťte co nejdřív. Předejdete tak problémům se statikou domu i případným zdravotním komplikacím. Jak vysušit zeď nebo podlahu a vlhkost trvale odstranit?

Před vysoušením zdí hledejte příčinu vlhkosti. Častým problémem je vzlínání podzemní vody a špatná hydroizolace.

 

Ne vždy platí „sůl nad zlato“

Zdivo zasažené zvýšenou vlhkostí poznáte pouhým okem, aniž byste museli použít vlhkoměr. Tvoří se mokré mapy, omítka bobtná a opadává, v místnosti je zatuchlý zápach, na stěnách se objevuje plíseň. Voda, která proniká do spár mezi cihlami, způsobuje zasolování stavebního materiálu. Některé soli jsou schopné vázat na sebe vodu, čímž dochází ke kumulování problémů.

 

Odhalte příčinu vlhkosti

Vlhkost v domě je potřeba řešit neprodleně, protože může docházet k poklesu zdiva a tím i celé konstrukce domu. Plísně, tvořící se ve vlhkých zdech, jsou zase spouštěčem alergií i kožních a dýchacích obtíží. Než začnete s vysušováním, zjistěte nejdřív skutečnou příčinu. Vlhké zdivo může být důsledkem:

  • vzlínání podzemní vody,
  • zatékání střechou nebo poškozenými okapy,
  • havárie vodovodního potrubí,
  • nedostatečného větrání a vytápění,
  • přívalových srážek a povodní.

K odčerpání vody použijte ponorné kalové čerpadlo, které si poradí i s blátem a dalšími nečistotami.

 

Když se přižene velká voda

Pokud vás zasáhla povodeň, nebo vám do domu natekla voda vlivem vydatných dešťů a místnosti připomínají spíš neudržovaný bazén, budete muset v první řadě vodu odčerpat. K tomu použijte kalové čerpadlo, které si poradí i s blátem a dalšími nečistotami. Jakmile vodu odčerpáte, začněte větrat všemi možnými otvory, ideálně do průvanu.

 

Jak na vysoušení zdí

Kromě větrání je společným postupem u jakékoliv příčiny vlhkých zdí vytápění místnosti pomocí radiátorů nebo přímotopů. Užitečným prostředkem jsou i odvlhčovače nebo vysoušeče vlhkosti. Fungují na principu snižování vlhkosti vzduchu, která se opětovně zvýší z nasáklých zdí, a touto cirkulací dochází k postupnému vysušení stavební konstrukce. Při jejich použití by měla být místnost uzavřená, aby se nesnižoval výkon vysoušeče vlhkým venkovním vzduchem. Intenzitu vysoušení udržujte v rozumné míře, jinak hrozí popraskání zdiva.

Plísně na stěnách je nutné řešit co nejdřív. Vdechování jejich spor může vést ke zdravotním komplikacím.

 

Sanace zdiva zabrání opětovnému vzlínání vody

Při dlouhodobě nadměrné vlhkosti zdiva se nevyhnete sanaci, díky níž zamezíte dalšímu pronikání vlhkosti a obnovíte původní kvalitu stavební konstrukce. Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost.

Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.

Spáry a otvory pak musíte zacelit vhodnou hydroizolací a dodatečnými nátěry, které zablokují cestu vzlínající vodě, ale i olejům nebo organickým rozpouštědlům.

Jakmile budete mít tyto kroky splněné, můžete se pustit do výmalby interiéru. V rámci řešení problému s vlhkostí v domě ale nezapomeňte odstranit možné příčiny, které ji způsobily. Řádně zkontrolujte střechu, okapy nebo opravte poškozené vodovodní potrubí. Při zvýšené hladině podzemní vody vás pravděpodobně čekají i terénní úpravy v exteriéru a odvodnění okolí domu pomocí drenáží.

Nevíte si rady s výběrem vhodného materiálu pro sanaci? Navštivte některou z našich prodejen Izomat, kde vám doporučíme vhodné řešení.

 

[{productlist ids="113686" column="oxartnum"}]

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com