Menu
Menu

Jak vyčistit špinavou fasádu a prodloužit jí životnost?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vyčistit špinavou fasádu a prodloužit jí životnost? - izomat.cz

Fasáda bývá domovem plísní, řas a pylů. Zjistěte, proč je potřeba jejímu znečištění předcházet a jak vyčistit fasádu od biologických i mechanických usazenin.

Jedním z prvků, kterým byste měli věnovat pozornost při údržbě domu, je fasáda. V její struktuře se totiž postupně usazují atmosférické i biologické nečistoty narušující vzhled i funkci. Čištění fasády dnes provádí spousta firem, ale dá se zvládnout i svépomocí. Jak vyčistit fasádu od mechu, bláta nebo vlaštovek? Poradíme vám v našem článku.

Pravidelná údržba fasády zabrání usazování nečistot a množení mikroorganismů, proto ji nepodceňujte.

 

Čistou fasádou za pěkný vzhled i vaše zdraví

Opláštění domu je permanentně vystaveno vlivům počasí, teplotním výkyvům nebo UV záření, což má vliv na jeho vzhled i ochrannou funkci. Nečistoty různého původu se usazují na střeše, ale i na fasádě, která tak ztrácí na své původní eleganci i tepelně-izolační kvalitě. V případě plísní a řas je potřeba brát v úvahu také zdraví, protože mohou vyvolat alergie nebo astma. Pokud jste obnovu fasády zatím úspěšně odkládali, je nejvyšší čas ji zkontrolovat a vdechnout jí nový život.

Jaké typy znečištění je potřeba rozlišovat?

  • atmosférické/mechanické – prach, pyly, bláto, saze, smog
  • biologické – mechy, plísně, řasy

Příčinou usazování biologických nečistot, k nimž jsou náchylnější zateplené fasády, je především vysrážená vlhkost. Ideálním prostředím pro množení plísní a řas je severní strana, kde nesvítí slunce, a přes noc vytvořená rosa vysychá velmi pomalu. Jestliže se dům nachází v blízkosti lesa, vzrostlých stromů nebo v prostředí zatíženém smogem, je klima pro tyto nezvané hosty ještě příznivější.

Příroda je mocná čarodějka a proto nelze ani jednomu typu nečistot předejít na 100 %. Udržení původního vzhledu a prodloužení životnosti fasády ale docílíte její pravidelnou kontrolou, čištěním špíny, plísní i řas a vhodným ochranným nátěrem, který zvýší odolnost povrchu fasády proti ulpívání mikroorganismů. Renovaci nátěru byste měli provádět alespoň každých 10–15 let.

Plíseň na fasádě se stává potenciálním zdravotním rizikem už v momentě, kdy otevřete okno.

 

Rozdíly v odstranění špíny a biologických nečistot

Při mytí fasády je důležité dodržet postup pro daný typ znečištění, podle kterého vyberete vhodný odstraňovač nečistot.

 

Čištění fasády pokryté plísněmi nebo mechem

  • Nejdříve zbavte fasádu od hrubých nečistot vodou, např. pomocí vysokotlakého čističe nebo kartáče, a nechte ji uschnout.
  • Na postižená místa pak aplikujte vodou ředitelný sanační nátěr nebo odstraňovač řas, mechů a lišejníků a nechejte působit podle pokynů výrobce. Nanášet můžete postřikem, válečkem nebo štětkou.
  • Proveďte oplach čistou vodou. V případě silného zasažení biologickými nečistotami můžete proces opakovat ještě jednou.

Den Braven CLEAN je čistič fasády, který likviduje plísně, houby, řasy, mechy a lišejníky.

 

Čištění fasády od mechanických nečistot

  • Při běžné údržbě fasádu opět nejdříve zbavte hrubých nečistot čistou vodou a nechejte proschnout.
  • Zřeďte vodou speciální přípravek na čištění fasády podle instrukcí výrobce a naneste pomocí vapky nebo válečku.
  • Podle typu výrobku pak proveďte ještě jeden oplach, případně se po důkladném vyschnutí pusťte rovnou do fasádního nátěru.

 

Renovace fasády vhodným nátěrem

Kompletní údržbou fasády můžete spojit příjemné s užitečným a změnit tak i celkový vzhled domu. Při obnově nehraje roli pouze rozhodování, jakou barvu fasády vybrat, musíte vzít v potaz i její konstrukci a podkladovou vrstvu.

U starších nezateplených systémů se budou pravděpodobně objevovat větší praskliny, které je potřeba zacelit nátěrem se zpevňujícími vlákny. Na zateplené fasádě je u trhlin rozhodující šířka 0,5 mm. V případě mikrotrhlin se jedná o drobné poškození a lze je zacelit elastickým fasádním nátěrem.

Pro snížení savosti podkladu a lepší přilnavost nového nátěru použijte na očištěnou fasádu nejdříve podkladový penetrační nátěr. Poté naneste transparentní renovační nátěr, případně nátěr v odstínu, který jste si zvolili, ideálně na silikonové bázi. Tyto nátěry lépe kryjí, mají vysokou paropropustnost, odpuzují vodu a méně se špiní. V případě nezateplených systémů doporučujeme nátěr provést dvakrát.

Pokud stavíte, můžete si výběrem kvalitní fasádní omítky ušetřit spoustu starostí s následnou údržbou a renovací. Na stavbě vám ale nesmí chybět ani potřebné vybavení a materiál. Vyberte si u nás online nebo navštivte jednu z našich prodejen IZOMAT.

[{productlist ids="164221" column="oxartnum"}]

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat