Menu
Menu

Jak vybrat vodováhu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vybrat vodováhu - izomat.cz

Vodováha – jednoduchá, přesto důležitá pomůcka, bez které se neobejdete doma, v dílně ani na stavbě. Výběr spolehlivé vodováhy neboli libely je přitom složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Pokud nechcete řešit nerovnosti způsobené nepřesným měřením, pak je tento článek určený právě vám. Na vodováhy se podrobně zaměříme a s výběrem poradíme.

Typy vodováh podle principu měření

Vodováhy jsou nástroje, které k určování vodorovného směru využívají různé fyzikální principy. Podle toho je rozdělujeme na bublinkové, hadicové, laserové a elektronické.

 

Bublinkové vodováhy

Pracují na principu Archimédova zákona. Jsou vybavené trubičkou (případně válcovou nádobou) s kapalinou, v níž se nachází bublina. Těmto malým nádobkám se říká libely. Bublina má přirozenou tendenci vyplavat na nejvyšší místo trubičky. Poloha bubliny ve vodorovné poloze je na této trubičce vyznačena ryskami. Díky tomu jednoduše určíte rovinatost plochy, ke které vodováhu přiložíte.

 

Hadicové vodováhy

Mezi speciální typy vodováh patří hadicové vodováhy. Ty fungují na principu spojených nádob. Používají se ve stavebnictví, a to při určování vodorovného směru na větší vzdálenosti. Protože jsou hadicové vodováhy přesnější než bublinkové, jejich používání má význam zejména mezi profesionály. Využijete je však i při svépomocné výstavbě nebo na zahradě. Jednoduše totiž dokážete určit rovinu terénu i na vzdálenost 10 a více metrů.

Hadicové vodováhy obsahují dvě průhledné trubice, které jsou vzájemně spojené hadicí. Tu před měřením naplníte vodou. Na obou průhledných trubicích najdete stupnici, díky které jednoduše určíte shodnou výšku (resp. výškový rozdíl) obou trubic. Stačí jen porovnat hladiny.

 

Hadicové vodováhy obsahují dvě průhledné trubice, které jsou vzájemně spojené hadicí.

 

Laserové a elektronické vodováhy

Dalšími typy vodováh jsou laserové a elektronické. Narozdíl od křížových laserů se jejich konstrukce podobá tradiční profilové vodováze. Na jednom konci však má vodováha s laserem i vysílač paprsku, který dokáže určit rovinnost na delší vzdálenosti. Elektronické libely (vodováhy) jsou pak vybavené digitálním displejem, který ukazuje úhel sklonu.

 

Strojní vodováhy

Ve strojírenské výrobě se používají certifikované strojní vodováhy, které se vyznačují vysokou přesností (až 0,01 mm/m). Vedle podélných, křížových či úhlových se používají také rámové strojní vodováhy, které umožňují nejen kontrolu svislé a podélné polohy, ale také vzájemné kolmosti.

 

Libela – nejdůležitější součást vodováhy

Zpracování libely určuje výslednou kvalitu a přesnost bublinkové vodováhy. Tato vzduchotěsně uzavřená nádoba je naplněná kapalinou s nízkým bodem varu, aby se uvnitř vytvořila dostatečně velká bublina. Ta by měla zakrývat přibližně třetinu délky libely. Pro lepší viditelnost za šera má charakteristickou zelenou barvu.

 

Druhy libel

Podle způsobu konstrukce dělíme libely na trubicové a krabicové. Trubicové najdete právě u standardních profilových vodováh. Kvalitní trubicové libely jsou zhotovené ze speciálního optického skla. U méně přesných je nádobka ohnutá, ty profesionální pak mají vnitřní stěnu vybroušenou do sférické plochy. Pokud je vybroušená horní i dolní stěna, lze vodováhu používat k měření z obou stran.

Krabicové libely mají válcovou nádobu, která má v horní části zakulacenou plochu. Kolem středu jsou vyznačené kroužky, které určují prostor, kde se má bublina při umístění do roviny nacházet. Krabicové libely lze upevnit k nivelačním geodetickým latím. Často jsou integrované ve stavebních strojích či nábytku, kde usnadňují jejich vycentrování do roviny bez dalších pomůcek.

 

Vlastnosti kvalitní libely

Libely kvalitních vodováh mají nádoby z nerozbitného skla, díky kterému je riziko poškození při práci minimální. Bývají zasazené do těla vodováhy, a tak nikde nepřekáží a nemohou se samovolně posunout mimo svou osu. Použitá kapalina by měla zabraňovat rozpadu jedné bubliny na více malých a také musí být dobře čitelná za zhoršených světelných podmínek.

 

Vodováha a její parametry

Porozhlížíte se po nové bublinkové vodováze? Pak by vás při výběru měly zajímat zejména následující parametry:

 

Materiál

Na trhu narazíte na vodováhy z různých materiálů, nejčastěji plastu, kovu a dřeva. Plastové jsou nejlevnější a také nejlehčí. Mají však omezenou životnost, nejsou příliš přesné a nezvládnou méně šetrné zacházení.

Profesionálové proto upřednostňují vodováhy kovové, a to i za cenu vyšší hmotnosti. Nejodolnější vodováhy jsou zkonstruované z profilované vícekomorové slitiny – duralu. O něco lehčí, ale méně odolné, jsou vodováhy z hliníkových profilů, které jsou v této kategorii nejoblíbenější. Zpravidla mají profil ve tvaru písmene I, proto se označují jako kolejnicové.
Dřevěné vodováhy se dnes používají sporadicky, protože po letech používání není jejich přesnost závratná. Přesto však mají své využití – díky nevodivosti jsou vhodné pro práci na elektrických zařízeních a rozvodech.

Křížový laser je užitečný nástroj, s kterým snadno, přesně a rychle určíte vodorovný nebo svislý směr.

 

Délka

Zde je rozptyl obrovský. Přenosné vodováhy mají délku jen 10 či 20 cm, vhodné jsou však pouze pro vyrovnávání menších předmětů a dílů. Standardní délka vodováhy je 120 cm. Na stavbách se však setkáte i s vodováhami dlouhými 2 až 4 metry. Tyto délky mají obvykle stahovací latě, které jsou nezbytné při lití betonových podlah nebo lepení dlažeb a obkladů.

 

Přesnost

Vyhněte se levným vodováhám, na kterých nenajdete údaje o přesnosti měření. Nejlevnější plastové vodováhy moc přesné nejsou, odchylka se zde pohybuje kolem 2 mm/m. Standardní kovové vodováhy mají odchylku měření 1 mm/m a pro běžné účely jsou dostačující.

Pokud vám na přesném měření opravdu záleží, investujte do kvalitní vodováhy s odchylkou pouhých 0,5 mm/m. Dejte si také pozor, jestli vodováha umožňuje přiložení z libovolné strany. Ty nejlevnější takové měření neumožňují. Kvalitnější ano, ale míra odchylky je často na různých stranách odlišná. Tyto údaje by měly být uvedené přímo na těle vodováhy.

 

Počet libel

Na většině vodováh najdete dvě pevné libely pro měření v horizontální i vertikální poloze. Některé typy mají ještě třetí libelu, která je buď pevná pro snazší měření z obou konců, nebo otočná pro měření v úhlu.

 

Další funkce a vlastnosti

Na některých vodováhách najdete pravítko, díky kterému v jednom kroku změříte rovinatost i rozměry. Oblíbené jsou magnetické vodováhy s integrovanými magnety, díky kterým je snadno přichytíte na zárubně či jiné kovové předměty. Standardem jsou gumové kryty, které chrání konstrukci vodováhy při pádu na pevnou zem.

Výrobci přichází i s dalšími inovacemi, ať už jde o podsvícení, nebo zmiňované elektronické měřidlo. Při výběru se však vždy zaměřujte zejména na kvalitu konstrukce a přesnost. Podle dalších parametrů se rozhodujte až na druhém místě.

Na staveništích budete rozhodně potřebovat dlouhé vodováhy, minimálně si pořiďte dvoumetrovou.

 

Vybíráme vodováhu podle účelu používání

Jaký typ vodováhy byste si tedy měli pořídit? Záleží, co od ní čekáte a k jakému účelu ji chcete využívat.

 

Vodováha do domácnosti

I v domě nebo bytě byste měli mít vodováhu vždy při ruce. Využijete ji při montáži poliček, upevňování obrazů nebo třeba instalaci držáku na televizor. U mnohých výrobků do domácnosti najdete často malou vodováhu v balení, tu ale raději nepoužívejte. Bývají velmi nepřesné. Raději si pořiďte kapesní vodováhu, případně praktickou 40cm vodováhu, se kterou změříte i větší plochy. Na doma si vystačíte s plastovou či hliníkovou.

 

Vodováha do dílny

Nejuniverzálnější vodováhy mají délku 120 cm. Hodí se i pro měření větších ploch, přitom se s nimi dobře manipuluje. Jednoduše je přenesete nebo převezete autem. Protože při práci v dílně předpokládáme i méně šetrné zacházení, rozhodně doporučujeme investovat do kvalitní kovové vodováhy, ať už hliníkové, nebo duralové.

Některé typy vodováh mají i třetí libelu, která je buď pevná pro snazší měření z obou konců, nebo otočná pro měření v úhlu.

 

Vodováha na stavbu

Na staveništích budete rozhodně potřebovat dlouhé vodováhy, které budou plnit i funkci stahovacích latí. Minimálně si pořiďte dvoumetrovou vodováhu, ale na větší plochy se bude hodit i třímetrová nebo čtyřmetrová. Manipulace s dlouhými latěmi je ale náročná, proto budete potřebovat k ruce ještě jednoho pomocníka. Dlouhé vodováhy pak v osobním autě pravděpodobně nepřevezete. I na stavbě byste měli mít kratší univerzální vodováhu, se kterou vycentrujete menší stavební prvky – parapety, zárubně a další.

 

Jak otestovat vodováhu před nákupem

Chcete-li mít jistotu, že koupíte přesnou a spolehlivou vodováhu, vybírejte typy od renomovaných výrobců. Ti často poskytují mnohaletou garanci přesnosti (např. na vodováhy HORIZONT je záruka 10 let) a každý kus před uvedením do prodeje elektronicky testují.

Základní test přesnosti si však můžete udělat při nákupu i sami. Vodováhu přiložte na rovnou plochu a vyfoťte si polohu bubliny. Potom s vodováhou zatřeste a zkontrolujte kompaktnost bubliny. Následně ji otočte o 180° a přiložte na stejné místo. Znovu si polohu bubliny vyfoťte a snímek porovnejte s předchozí fotkou. Pokud zjistíte, že se bublina nachází v obou případech ve stejné poloze, měla by být vodováha v pořádku.

Pořiďte si vhodnou libelu a otázku „co dělat, když nemám vodováhu“ už řešit nebudete. Zavítejte na kteroukoliv z poboček IZOMAT, kde vám s výběrem rádi osobně pomůžeme. A pokud už máte jasno, nikam nemusíte – zvolenou libelu si na pár kliknutí pořiďte rovnou na našem e-shopu.

[{productlist ids="167031,251839,137593,137605" column="oxartnum"}]

 


 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat