Menu
Menu

Jak vybrat stavební rozvaděč

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vybrat stavební rozvaděč - izomat.cz

Stavební rozvaděče pomáhají zajistit přístup k elektřině na staveništích i kulturních akcí. Jejich výběrem vás provedeme a představíme jejich základní prvky.

Potřebujete zajistit přístup k elektrické energii v místě, kde se nenachází trvalá přípojka? Problém hravě vyřešíte pořízením přenosného stavebního (resp. staveništního) rozvaděče. Tento typ rozvaděče lidově označovaný jako antoníček se využívá nejen na staveništích, ale také na hudebních festivalech a jiných venkovních akcích. Poradíme vám, jaké typy existují a na co se při výběru zaměřit.

Přísun elektřiny do míst bez přípojky se na stavbách řeší nejčastěji pomocí stavebního rozvaděče, který se nabízí v různých typech a velikostech.

 

Stavební rozvaděč pro snadný přístup k elektřině

Přísun elektřiny do míst bez přípojky vyžaduje pečlivé plánování a porovnání všech možností. Nejjednodušší cestou je pořízení elektrocentrály, díky které získáte přístup k elektrické energii i v těch nejzapadlejších končinách. Limitováni však budete výkonem a nepotěší vás ani hlučnost, vysoká cena nebo množství produkovaných emisí.

Pokud se nejbližší přípojka nachází ve vzdálenosti několika jednotek až desítek metrů, je schůdnějším řešením pořízení stavebního rozvaděče. Stačí jen přívodní kabel napojit na přívodku. Získáte tak plnohodnotný zdroj proudu se všemi bezpečnostními prvky a s dostatečným počtem zásuvek. Při stavebních pracích většího rozsahu nebo pořádání kulturních akcí se bez dostatečně dimenzovaného rozvaděče neobejdete.

 

Typy rozvaděčů: Od kompaktních po velké krabice

Na trhu narazíte na různé typy staveništních rozvaděčů, které se na první pohled liší svou velikostí. Některé jsou lehké a díky rukojeti snadno přenosné, jiné jsou vybavené vysokou stojanovou konstrukcí a svými rozměry připomínají šatní skříň. Obecně platí, že čím větší staveništní rozvaděč pořídíte, tím větší počet zásuvek (230V i 400V) a dalších prvků budete mít k dispozici a tím více elektrického nářadí a strojů na stavbě zapojíte.

Potřebujete-li na staveništi využívat současně třeba jen dvě zásuvky, a to nárazově, vystačíte si s menšími typy. Při realizaci rodinného domu nebo jiné stavby ale už budete potřebovat většího antoníčka. Zajistí stabilní napájení výkonného nářadí a mechanizace, například stavební míchačky. Rozvaděče na stojanu také splňují přísné bezpečnostní normy a vhodné jsou pro dlouhodobější (i v řádu měsíců) umístění v exteriéru.

Stavební rozvaděč  zajistí stabilní napájení výkonného nářadí a mechanizace, například stavební míchačky.

 

Co vše se může ukrývat ve staveništním rozvaděči

Stavební rozvaděč je v mnoha ohledech podobný klasickým elektrickým rozvaděčům, ovšem s výjimkou snadné přenosnosti a rychlého zapojení. Jeho součástí bývá:

 

Pouzdro

Zajišťuje ochranu všech instalovaných elektronických prvků. Konstrukce musí být navržená tak, aby antoníček odolal dešti, větru, mrazu i znečištění. Rozvaděč by měl disponovat stupněm krytí IP44, která garantuje ochranu proti stříkající vodě. Na pouzdru bývají umístěné štítky s technickými parametry či výstražným upozorněním.

 

Silové připojovací svorky

Slouží k zapojení přívodky do rozvaděče. Obvykle se připojuje přes 5pólovou zásuvku 63A/400V.

 

Hlavní vypínač

Umožňuje snadné odpojení či zapojení všech prvků a připojených zařízení k rozvaděči. Měl by být uzamykatelný.

 

Zásuvky

Staveništní rozvaděče obsahují různý počet zásuvek. U těch nejmenších najdete jen dvě 230V zásuvky a jednu 400V. Profesionální velké rozvaděče pak poskytnou často až osm 230V zásuvek a čtyři 400V.

 

Jištění

Co odlišuje stavební rozvaděč od klasické prodlužovačky? Je to zejména jištění. Uvnitř rozvaděče se totiž nachází pojistky (obvykle 16A a 32A), a to samostatně pro každou zásuvku. Pro zvýšení úrovně bezpečnosti jsou pak rozvaděče vybavené i proudovým chráničem, který chrání před nebezpečným dotykovým napětím i proti požáru.

 

Elektroměr

Některé typy stavebních rozvaděčů jsou vybavené i elektroměrem, případně přípravou na elektroměr. Ten může být podružný, nebo fakturační. Pokud se například domluvíte se sousedem, že budete při stavebních pracích využívat jeho přípojku, můžete množství spotřebované energie zjistit pomocí integrovaného podružného elektroměru.  Pokud však budete řešit připojení nového odběrného místa přímo s distributorem, neobejdete se bez elektroměru fakturačního. Jeho instalaci zajistí sám distributor, antoníček s přípravou však bude nezbytný.

V chladných měsících pak budete antoníčka potřebovat i pro zapojení topidel a odvlhčovačů.

 

Krátkodobé připojení odběrného místa má svá pravidla

Pokud potřebujete k elektřině připojit jednorázové krátkodobé stavební akce nebo kulturní akce, budete se na distributora obracet s žádostí o krátkodobé připojení odběrného místa. A právě v této situaci se bez pořádného stavebního rozvaděče, který bude splňovat všechny normy a parametry, neobejdete. V chladných měsících pak budete rozvaděč potřebovat i pro zapojení topidel a odvlhčovačů, které mají obvykle značnou spotřebu. Důležité bude i samotné umístění antoníčka, o kterém rozhodne kvalifikovaný pracovník distributora.

Rozvaděč musí stát na veřejně přístupném místě, které bude trvale k dispozici i v době nepřítomnosti odběratele. Elektroměrový rozvaděč nesmíte opatřit zámkem (na rozdíl od hlavního vypínače, který musí být uzamykatelný). Distributor má přesné požadavky i na stupeň krytí, parametry jisticích prvků nebo provedené revize. Podrobnosti zjistíte přímo u svého distributora, kterými jsou (podle lokality) ČEZ, EG.D a PRE.

Budete-li rozvaděč využívat pro vlastní účely bez nutnosti připojení nového odběrného místa, vybírejte podle svých preferencí a nároků. Pokud se však bez pomoci distributora neobejdete, budete muset respektovat jeho požadavky a pořídit antoníčka s přípravou pro umístění elektroměru.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com