Menu
Menu

Jak pracovat se sádrokartonem a postavit z něj příčku

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak pracovat se sádrokartonem a postavit z něj příčku - izomat.cz

Pomocí sádrokartonové příčky rozdělíte místnost raz dva! Postup montáže není složitý, skládá se však z mnoha kroků. Přečtěte si návod na realizaci příčky ze sádrokartonu.

Máte velkou místnost a chtěli byste ji rozdělit na dvě menší? Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je zhotovení sádrokartonové příčky. Díky suchému procesu výstavby se vyhnete zdění a vystačíte si se základním dílenským vybavením. Aby však příčka vynikala dobrými izolačními vlastnostmi a nezačala po čase praskat nebo se prohýbat, je důležité dodržet správný postup realizace. Přinášíme vám návod, jak postavit příčku ze sádrokartonových desek a vyhnout se častým chybám.


Pokud chcete velkou místnost rozdělit na dvě menší, je nejjednodušším řešením zhotovení sádrokartonové příčky.

 

Vyznačte místo, kde bude příčka stát

Promyslete si, v jakém místě bude nová sádrokartonová příčka stát. Pomocí pravítka, tesařské šňůry a vodováhy označte linie na stěny, strop i podlahu. Máte-li po ruce křížový laser, přesného zaměření dosáhnete rychle a s minimální odchylkou. Je důležité si uvědomit, že v místě značky budou umístěné profily požadované šířky (od 50 do 100 mm), užitná plocha obou prostorů se však zmenší ještě o sílu sádrokartonové desky. Budete-li do příčky instalovat i dveře, nezapomeňte si na podlahu zaznačit i jejich umístění.

 S pomocí křížového laseru snadno a přesně zaměříte požadované linie.

 

Začněte s montáží obvodových profilů

Základem konstrukce sádrokartonové příčky jsou vodicí ocelové profily, které se kotví po obvodu místnosti. Na stropy a podlahy se používají ocelové profily UW, na stěny pak profily CW. Před montáží po obvodu místnosti zkraťte profily na požadovanou délku a ze spodní strany je oblepte těsnicí páskou, která zajistí eliminaci přenosu hluku.

Začněte kotvením obvodového profilu na podlaze. Pomocí příklepové vrtačky předvrtejte otvory a profily upevněte natloukacími hmoždinkami. Od rohu by měla být natloukací hmoždinka vzdálená přibližně 10 až 15 cm, další hmoždinky se pak umísťují v rozestupech kolem 80 cm. U staveb s podlahovým topením není vrtání do podlahy možné, proto je třeba kotvení řešit alternativním způsobem, například použitím vhodného typu lepidla. Stejným způsobem připevněte UW profily do stropu a CW profily do stěn.

 Profily je třeba upevnit natloukacími hmoždinkami.

 

Příprava stojanových profilů

Máte-li obvodovou konstrukci budoucí SDK příčky připravenou, je na čase pustit se do montáže stojin. Platí důležité pravidlo, že stojiny se nikdy napevno nespojují s obvodovou konstrukcí, ale jen se sádrokartonovými deskami. Proto je potřeba CW profily zkrátit tak, aby mezi stojinou a profily na podlaze i stropu vznikla vůle 1 až 1,5 cm. Stojanové profily do vodicí konstrukce nasuňte a všechny otočte stejným směrem. Současně si ohlídejte, aby výřezy pro kabeláž byly u všech profilů ve stejné úrovni, abyste mohli elektroinstalaci vést co nejkratší cestou.

 

Výběr sádrokartonových desek a jejich montáž

Na připravený rastr z ocelových profilů se montují sádrokartonové desky, které se kotví pouze ke svislým profilům, a to pomocí speciálních samořezných vrutů do SDK. Důležitý je také výběr samotných sádrokartonových desek, které mají vliv na vlastnosti hotové příčky. Při realizaci se využívají následující typy sádrokartonu:

  • Standardní – je bílá a využívá se při zhotovení příček bez zvláštních požadavků na protipožární či izolační vlastnosti
  • Protipožární – je červená a vyznačuje se protipožárními vlastnostmi. Doporučuje se do míst s vyšším rizikem vzniku požáru
  • Impregnovaná – je zelená a díky impregnaci odolává zvýšená vlhkosti. Je vhodná při realizaci příček v koupelnách, na toaletách a dalších místnostech s vyšší vzdušnou vlhkostí
  • Akustická – je modrá a díky upravenému jádru se vyznačuje lepší zvukovou neprůzvučností. Je dobrou volbou při realizaci příčky v ložnici či dětském pokoji. Obvykle plní i protipožární funkci

Sádrokartonová deska v modré barvě je akustická a vyniká lepší zvukovou neprůzvučností. Hodí se proto primárně do ložnic či dětských pokojů.

 

Pokud jste si vybrali nejvhodnější typ SDK desek, můžete přejít k jejich montáži. Začněte s připevňováním celé desky, a to vždy ve svislém směru. K profilům připevňujte SDK desky pomocí šroubů s rozestupy kolem 20 cm. V místě, kde dochází ke styku dvou desek, se šrouby připevňují 1 cm od kraje tak, aby byly šrouby na obou deskách ve stejné úrovni. Sádrokartonové desky se nikdy neumísťují na styk s obvodovou konstrukcí – mezi deskou a zdí, stropem i podlahou musí zůstat dilatační spára o šířce kolem 5 mm.

Při realizaci sádrokartonové příčky se nevyhnete montáži dořezů. Pro zachování pevnosti však nesmí být rozměr strany zkrácené desky menší než 40 cm, současně spolu nesmí sousedit více dořezů. Dejte si také pozor na to, aby nedocházelo k vytváření křížových spár – pokud v jedné řadě umístíte celou desku do horní části a zkrácenou do spodní, u vedlejších řad pořadí vystřídejte.

 

Povolejte elektrikáře a vyplňte příčku izolací

Ve chvíli, kdy sádrokartonová příčka pevně stojí a je z jedné strany opláštěná, je načase povolat elektrikáře. Elektroinstalace uvnitř příčky se totiž provádí ještě před zaizolováním a zakrytím druhé strany. Pokud jste stojiny umístily tak, aby otvory pro vedení kabely byly ve stejné úrovni, bude montáž elektroinstalace snadná a bez zbytečných smyček či odboček.

Až elektrikář v příčce natahá kabely a připraví elektroinstalaci, můžete vnitřní prostor příčky vyplnit izolačním materiálem. Sádrokartonové příčky se vyplňují tepelnou či akustickou izolací v podobě rolí, případně deskami z minerální vaty. Po zaizolování konstrukce se příčka osadí sádrokartonovými deskami i z druhé strany při dodržení stejných pravidel.

 

Tmelení spár a hlaviček šroubů

Po dokončení suché výstavby je třeba celou plochu vyrovnat a zapravit spáry i hlavičky šroubů. Pro tmelení se používá speciální sádrový tmel, který se vyznačuje minimálním propadáním, vysokou pevností a dobrou brousitelností.

Tmelení spár se provádí standardně ve třech vrstvách. Nejprve se tmel aplikuje do všech spár pomocí nerezového hladítka. Zatmelené spoje se pak překryjí výztužnou páskou neboli skelnou bandáží a po zavadnutí se znovu přetmelí. Třetí tmelení se zpravidla provádí s využitím finišovacího tmelu, který je již předmíchaný a snadno se nanáší na sádrokartonové desky. Hlavičky šroubů se výztužnou páskou nepřekrývají, pro jejich zakrytí stačí obvykle aplikovat tmel jen ve dvou vrstvách (nejprve sádrovým, pak finišovacím tmelem). Nakonec je třeba celou plochu přebrousit brusnou mřížkou.

 Na závěr nezapomeňte celou plochu přebrousit brusnou mřížkou.

Zhotovení sádrokartonové příčky se skládá z řady dílčích kroků. Jejich provedení však není náročné a při dodržení základních pravidel je zvládne každý kutil. Základem je však kvalitní dílenské vybavení a vhodné materiály. Vše potřebné pro suchou výstavbu najdete v našem e-shopu i ve všech kamenných prodejnách Izomat, kde vám zkušený personál s výběrem ochotně pomůže.

[{productlist ids="251839,262401,128063,138159" column="oxartnum"}]

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat