Menu
Menu

Jak postavit dřevěný přístřešek pro auto

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak postavit dřevěný přístřešek pro auto - izomat.cz

Svépomocnou stavbu přístřešku pro auto zvládnete i vy. Dozvíte se, jak postupovat při zhotovení základů i samotné montáži přístřešku.

Déšť ani silné sluneční paprsky automobilům nesvědčí. Kromě garáže zajistí spolehlivou ochranu vašeho auta také přístřešek, jehož stavbu zvládnete i svépomocí. Můžete jít cestou nákupu přístřešku v podobě stavebnice, u které si nemusíte lámat hlavu s návrhem. Druhou možností je oslovit pilu ve vašem okolí, která připraví jednotlivé části konstrukce podle zadaných požadavků. Bez pečlivé přípravy, plánování a zhotovení pevných základů to ale nepůjde ani v jednom případě.

Stavbu přístřešku pro auto si pečlivě naplánujte.

 

Najděte vhodné místo pro váš přístřešek a připravte základy

Před samotnou stavbou dřevěného přístřešku pro auto je nezbytné najít vhodné místo a podle něj zvolit správný typ konstrukce i rozměry. Standardem pro parkování jednoho osobního automobilu jsou přístřešky o délce 5 metrů, šířce 3 metry a výšce 2,8 metrů.

Aby byl přístřešek stabilní a odolal náporu silného větru, musí být postaven na pevných základech. Nabízí se několik možností realizace. Z hlediska životnosti a odolnosti vůči klimatickým vlivům je vhodnou volbou betonová deska. Přístřešek lze postavit i samostatně na zabetonované kotvicí patky. Pojezdová plocha pak může mít podobu zámkové dlažby, štěrku nebo travnaté plochy. Pokud nechcete provádět stavební úpravy, které vedou k nevratné změně pozemku, využijte pro kotvení přístřešku zemní vruty.

 

Umístění přístřešku na základové patky

Nejčastěji se dřevěné přístřešky na auto kotví pomocí ocelových základových patek. Nejprve se provede výkop do nezamrzající hloubky (60 až 90 cm podle klimatických podmínek v lokalitě). Vykopaná jáma se zalije betonem, do kterého se umístí kotvy.

Aby byly kotvicí prvky stabilní a dostatečně pevné, musí beton dostatečně vytvrdnout. Proto se montáž dřevěného přístřešku doporučuje provádět nejdříve 4 dny po dokončení betonování. Už ve fázi betonování základových patek je nutné přesně vyměřit rozestupy sloupů přístřešku.


V případě, že budete potřebovat některý ze sloupků zkrátit, využijte kvalitní kotoučovou pilu.

 

Nasazení sloupů a montáž vzpěr i vaznic

Nejprve na zabetonované patky připevněte sloupy. Aby bylo možné provádět drobné korekce a upravit polohu sloupů, dočasně je zafixujte pomocí svěrek. Sloupy musí být na patkách umístěné ve stejné výšce. Pro zjištění vodorovnosti použijte zednický provázek. Pokud některý ze sloupků přesahuje, sloupek demontujte a zkraťte kotoučovou pilou.

Jsou-li sloupky správně usazené, můžete je k patkám přišroubovat. V dalším kroku ke sloupům připevněte výztužné pásky (vzpěry) na čepové spoje. Nakonec na čepové spoje sloupků a vzpěr nasaďte vaznice a přišroubujte je. Stejným způsobem postavte i konstrukci zadního trámu.

 

Spojení trámů pomocí krokví

Až budete mít sloupky s vaznicemi hotové, pusťte se do jejich spojení pomocí krokví. Nejdříve na vztyčenou konstrukci umístěte okrajové krokve a podpořte je vzpěrami (závisí vždy na typu konstrukce daného přístřešku). Nakonec připevněte i ostatní krokve tak, aby mezi nimi byla stejná vzdálenost.

 

Montáž střešní krytiny

Přístřešek pro auta může být vybaven různým typem střešní krytiny. Oblíbeným řešením jsou bitumenové tašky, které se pomocí hřebíků přibíjejí na šalovací prkna připevněná ke krokvím. Vhodnou volbou jsou také asfaltové šindele (sklon však musí být alespoň 12°), případně průhledné polykarbonátové desky.

Jedním ze střešních materiálů, který můžete při stavbě přístřešku použít, je asfaltová šindel. Je lehká, funkční a také odolná vůči povětrnostním vlivům.

 

Ušetřete si práci pořízením stavebnice

Zhotovení přístřešku na auto na základě vlastního návrhu vyžaduje zkušenosti s tesařskými konstrukcemi a neobejde se bez náročného opracování dřeva (upravení přesné délky, vytvoření čepových spojů apod.). Pohodlnějším řešením je nákup předpřipraveného přístřešku v podobě stavebnice – všechny konstrukční prvky budou nařezané a s nachystanými čepovými spoji, stačí jen provést správnou montáž. Důležité je postupovat přesně podle pokynů výrobce a nepodcenit přípravu základů, které jsou pro zajištění pevnosti a stability zásadní.

S trochou šikovnosti postavíte funkční a oku lahodící přístřešek na auto během několika dnů. Veškerý potřebný spojovací a kotvicí materiál i nářadí zakoupíte na jednom místě na pobočkách stavebnin Izomat. Odborný personál pomůže s výběrem a předá cenné rady i tipy.

[{productlist ids="238108,180376,357242" column="oxartnum"}]

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat