Menu
Menu

Jak opravit ucpaný záchod: Pomůže hrubá síla i chemie

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak opravit ucpaný záchod: Pomůže hrubá síla i chemie - izomat.cz

Vyřešte problém s ucpaným záchodem i bez pomoci instalatéra. Dozvíte se, jak při ucpání WC postupovat a jak toaletu účinně vyčistit mechanicky i chemicky.

Ucpaná toaleta patří mezi nejnepříjemnější závady, které se mohou v domácnosti vyskytnout. Ve většině případů však opravu zvládne každý – někdy pomůže chemie, jindy hrubá síla. Při větším zanesení odpadního potrubí jsou už potřeba nějaké ty kutilské zkušenosti a v nejhorším případě vyřeší problém až profesionální instalatér. Pokud se záchod ucpal i vám, vyzkoušejte následující postupy.

 

Než sáhnete po chemii, zkuste nejdříve pročistit ucpaný záchod s použitím čisticího zvonu. Zvládnete to sami a ve většině případů budete mít po problému.

 

Sáhněte po čisticím zvonu

Voda při spláchnutí špatně odtéká, nebo se záchod kompletně ucpal? Sáhněte po běžném čisticím zvonu. Ten byste měli v domácnosti rozhodně mít, protože k ucpání bohužel nezřídka dochází i u moderních klozetů a při dodržování zásad správného používání WC. Využití hrubé síly zpravidla přinese okamžitý účinek bez zbytečného zanášení kanalizace chemií. Proto by každé čištění ucpaného záchodu mělo začít právě použitím zvonu.

Zvon pevně přitiskněte na odtok WC a začněte pumpovat. Díky tlaku dojde k povolení tuhého odpadu, který způsobil ucpání záchodu. Pokud ucpávka povolila a nečistoty se objevily v míse, rozhodně je opětovně nesplachujte. Nasaďte si úklidové rukavice a odpad vytáhněte pryč.

Při zprůchodňování odpadu WC rozhodně nečistoty opětovně nesplachujte. Nasaďte si úklidové rukavice a vyplavené nečistoty odstraňte.

 

Odčerpejte vodu a použijte chemii

Pokud je po usilovném pumpování zvonem záchod stále ucpaný, přichází na řadu chemie. Než ji však použijete, měli byste přebytečnou vodu z mísy odčerpat. V opačném případě by se chemie naředila a nepřinesla kýžený účinek. Pro ruční odčerpání vody můžete použít jakoukoliv menší nádobu nebo třeba hrnek. Práci vám usnadní malé čerpadlo, například akvarijní.

Při požití chemických přípravků určených k čištění ucpaných odpadů se vždy řiďte pokyny na obalu. Doporučujeme používat silné čističe na bázi hydroxidu sodného (louhu), který rozkládá organické nečistoty i nánosy tuku, co se mohly v potrubí usadit. Čističe mají nejčastěji formu hustého gelu nebo krystalů, které se do ucpaného odpadu nasypou. Některé přípravky jsou dokonce určené pro čištění odpadů bez odčerpání vody. Chcete-li se tomuto kroku vyhnout, pořiďte právě ty.

Do odpadu nasypte či nalijte doporučené množství přípravku, nechejte několik minut působit a poté odpad prolijte horkou, nebo vroucí vodou. Ve většině případů ucpávka organického typu povolí a odpad zprůchodní. Pokud voda po čištění stále špatně odtéká, zkuste postup zopakovat.

 

Někdy stačí pár hodin počkat

Toaleta se může ucpat použitím nadměrného množství toaletního papíru, který vytvoří zátku v kanalizaci. Toaletní papír se totiž nerozloží ihned po spláchnutí, začne se rozpouštět až po několika hodinách. Zkuste tak jednoduše vyčkat. Je-li ucpání způsobené skutečně toaletním papírem, začne se odpad pomalu uvolňovat a po kompletním rozpuštění papíru se zcela zprůchodní.

 

Ucpávku hluboko v odpadu odstraníte protahovacím perem

Čisticí zvon nebo běžná chemie na ucpaný odpad zaberou jen v případě, že se bariéra vytvořila nedaleko od odtoku. Nachází-li se problém ve větší vzdálenosti, je situace složitější a vyžaduje dávku zručnosti a kutilské praxe. Účinným pomocníkem v boji s ucpaným odpadem, který využívají i profesionální instalatéři, je protahovací pero.

Díky spirálovitému tvaru je pevné a má dostatečný průměr. Navíc je doplněno o speciální koncovku, která dokáže prorazit i velmi pevné ucpávky hluboko v odpadech. Kanalizační pera jsou k dispozici v různých délkách. V nabídce Izomat najdete i pero o délce 15 metrů, které pronikne hluboko do potrubí a pomůže se zprůchodněním těžko dostupných ucpávek i bez zásahu profesionála.

 

Účinným pomocníkem v boji s ucpaným odpadem, který využívají i profesionální instalatéři, je protahovací pero.

 

 

Problémům s ucpaným WC lze často předejít

K ucpání toalety dochází nejčastěji z důvodu splachování materiálů, které do odpadu nepatří. Chcete-li problémům předejít, kromě toaletního papíru a lidského biologického odpadu do mísy nic dalšího nevhazujte. Do WC nepatří ani zbytky jídla. Mastnota způsobuje dlouhodobé zanášení kanalizace, které může po delší době vést k celkovému ucpání.

Nesplachujte ani vlhčené ubrousky, papírové utěrky nebo kapesníky. Tyto hygienické pomůcky mají často na pohled podobnou strukturu jako běžný toaletní papír, rozkládají se však mnohem delší dobu. Vlhčené ubrousky se pak nerozmočí vůbec, protože obsahují plastové složky. Toaletu spolehlivě zanesou také dámské hygienické potřeby, ruličky od toaletního papíru, zvířecí výkaly či větší předměty.

 

Při požití chemických přípravků určených k čištění ucpaných odpadů se vždy řiďte pokyny na obalu.

 

Čištění odpadů zbytečně neodkládejte

Do čištění záchodu se pusťte hned při prvních náznacích možného zanesení nebo ucpání. Pokud voda odtéká pomaleji a po spláchnutí se toaleta naplní až téměř k okraji, je čas preventivně sáhnout po zvonu nebo použít chemické prostředky. Pokud jste v minulosti splachovali do WC tuky nebo zbytky jídla, použijte přípravky na bázi louhu. Ty rozloží organické usazeniny a zabrání dalšímu nabalování nečistot, které by mohly vést k vytvoření ucpávky v odpadu.

Instalatéra povolejte ve chvíli, kdy výše uvedené tipy pro čištění ucpaného záchodu nezabraly. Ve většině případů si však s problémem poradíte sami. Pomůcky pro čištění i ochranné prostředky pro bezpečnou práci v domácnosti pořídíte na našem e-shopu i na pobočkách stavebnin Izomat, které jsou k dispozici po celé republice.

[{productlist ids="151221,155437,155435" column="oxartnum"}]

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat