Menu
Menu

Jak obnovit spárování, aby koupelna vypadala zase jako nová?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak obnovit spárování, aby koupelna vypadala zase jako nová? - izomat.cz

Spáry v koupelně nezáří novotou? Vrhněte se do jejich obnovy! Seznámíme vás s různými postupy – od čištění přes obnovovací nátěry po kompletní přespárování.

Koupelna dostává každodenním používáním opravdu zabrat. Zub času je vidět především na spárování, které je u starších koupelen často zašlé, zplesnivělé a vydrolené. Chcete vylepšit vzhled koupelnového prostoru bez rozsáhlé rekonstrukce? Pusťte se do obnovy původních spár. V závislosti na stavu ošetřete spáry speciálním přípravkem či barvou, nebo koupelnu kompletně vyspárujte nanovo. Máme pro vás tipy, jak na to.

Čištění starého poškozeného silikonu většinou nepřináší kýžené výsledky, proto je lepší jej nahradit novým.

 

Jak obnovit spáry vyplněné silikonem

Při obnově spár v koupelně je důležité rozlišovat typy použitého výplňového materiálu. Prostor mezi obkladačkami a dlaždicemi se vyplňuje spárovací maltou, která je pevná, tvrdá a vydrží mnoho let. Dilatační spáry v rozích či v okolí sanitárního vybavení (umyvadel, van, sprchových vaniček) se však vyplňují pružným silikonem, který má podstatně kratší životnost.

Zasilikonované spáry se mohou uvolnit, silikon také po nějaké době změní svou barvu a může začít plesnivět. Čištění starého poškozeného silikonu často nepřináší kýžené výsledky, proto je lepší jej nahradit novým. Pomocí zalamovacího nože, nebo speciálního odstraňovače silikonů původní výplně spár vyřízněte a prostor vyčistěte od prachu a zárodků plísní. Spáry s pomocí výtlačné pistole důkladně vyplňte novým sanitárním silikonem libovolné barvy a uhlaďte houbou nebo plastovým hladítkem. Chcete-li mít spáry rovné, olepte jejich okraje krepovou lepicí páskou a po nanesení silikonu ji odstraňte.

Spáry s pomocí výtlačné pistole důkladně vyplňte novým sanitárním silikonem libovolné barvy a uhlaďte plastovým hladítkem.

 

Na zašlé spáry mezi obklady použijte parní čistič

Chcete-li zlepšit vzhled starých spár mezi obklady a dlažbami, nejprve zkontrolujte jejich stav. Spáry musí být ve všech místech pevné bez drolících se částí. Pokud se vám nedaří spáry obnovit běžnými čisticími prostředky, vyzkoušejte použití parního čističe, který si často poradí i s usazeninami hluboko ve struktuře. Osvědčené parní čističe najdete například mezi výrobky značky Kärcher.

Použijte trysku s bodovým paprskem a nasaďte na ni kulatý kartáč. Po přímém napaření spáry a rychlém drhnutí kartáčem se nejtvrdší nánosy nečistot uvolní. Až budete s čištěním hotovi, vytřete celou plochu utěrkou do sucha. S parním čističem můžete obnovit i spáry vyplněné silikonem. Napařování však musí být krátké, aby nedošlo k deformaci silikonu.

 

Proměňte vzhled koupelny pomocí barev na spáry

Pokud ani po parním čištění nevypadají spáry podle vašich představ, vyzkoušejte speciální nátěr určený pro obnovu spárování. Vyrábí se na bázi akrylátových pryskyřic ve vodní disperzi a na cementových spárách drží velmi dobře.

Máte-li v koupelně spáry bílé barvy, můžete je obnovit bílým nátěrem, stejně tak se můžete rozhodnout pro zcela jiný odstín. Pro lokální obnovení barevných spár zvolte odstín nátěru, který se původnímu co nejvíce podobá. Aby však obnovené spáry vypadaly celistvě, je vhodné opatřit nátěrem staré spáry po celé ploše.

Původní spárovací hmotu odstraňte pomocí obkladačského čističe spár se dvěma břity.

 

Popraskané a vydrolené spáry nanovo vyspárujte

Pokud jsou spáry v koupelně poškozené, nebo silně zašlé, je nutné je nově vyspárovat. Spáry lze opravovat i lokálně, dokonalého propojení bez viditelných rozdílů v odstínu však dosáhnete stěží. Proto je vhodné věnovat čas kompletnímu přespárování koupelny.

Odstranění původních spár

Po důkladném očištění všech obkladů a dlažeb začněte odstraňovat původní spárovací hmotu. Protože je na rozdíl od silikonu pevná a tvrdá, může být vysekávání ostrým nožem pracné a fyzicky náročné. Použijte obkladačský čistič spár s dvěma břity a pomalu materiál vyřezávejte. Chcete-li si práci usnadnit, sáhněte po oscilační brusce s kmitajícím polokruhovým pilovým listem, nebo speciálním nástavcem pro řezání spár. Z prostoru ve spárách odstraňte zbytky hmoty nožem a zbylé kousky vysajte dílenským vysavačem. V této chvíli můžete vyměnit i některé obklady a dlaždice za nové, pokud jsou poškrábané či olámané.

Chcete-li si práci při odstraňování staré spárovací hmoty usnadnit, sáhněte po oscilační brusce s kmitajícím polokruhovým pilovým listem, nebo speciálním nástavcem pro řezání spár.

 

Nanesení spárovací hmoty

Připravte si spárovací maltu podle návodu na balení a co nejdříve po namíchání s ní zaplňte vyčištěné spáry. Hmotu naneste na dlaždice a důkladně rozetřete stěrkou. Maltu zatlačte do mezer a pohybem stěrky její přebytek odstraňte. Přibližně po deseti minutách, kdy hmota zaschne, setřete z povrchu obkladů či dlaždic zbytky malty. Po třech dnech od aplikace spárovačka vytvrdne a bude připravena k používání. Chcete-li spáry chránit před vodou a plísní, můžete je ošetřit impregnačním nátěrem na bázi silikonu.

Ať už se rozhodnete pro obnovení spár metodou čištění, nátěru, nebo přistoupíte ke kompletnímu přespárování, bez kvalitních pomůcek a stavební chemie se neobejdete. Než se pustíte do práce, navštivte některou z poboček Izomat, kde najdete veškeré potřebné vybavení na jednom místě.

[{productlist ids="134311,247183,102453" column="oxartnum"}]

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat