Menu
Menu

Co je to šamot a jaké produkty se z něj vyrábí

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Co je to šamot a jaké produkty se z něj vyrábí - izomat.cz

Výrobky z šamotu jsou nedílnou součástí kamen, krbů, udíren i pecí. Odolají vysokým teplotám. Máme pro vás informace o šamotu i jeho možnostech využití.

Šamot se v kamnářství používá po staletí a pro své žáruvzdorné vlastnosti a sálavost tepla je i dnes nenahraditelným materiálem. Ať už se chystáte realizovat nebo opravovat krb, udírnu či kamna, se šamotem budete pravděpodobně pracovat. Abyste se v problematice zorientovali, připravili jsme pro vás přehledné informace o šamotu. Dozvíte se, z čeho a jak se vyrábí, jaké produkty se z něj tvoří i jak s nimi pracovat.

Kamna a krby s šamotovými vyzdívkami mají skvělé akumulační schopnosti a zajišťují tepelnou pohodu ve vytápěném prostoru.

 

Šamot – žáruvzdorný materiál z přírodních surovin

Materiál šamot neboli chamotte se vyrábí z přírodních surovin. Z větší poloviny obsahuje oxid křemičitý a ze čtvrtiny oxid hlinitý. Zbytek pak tvoří nejrůznější příměsi od železa přes hořčík po vápník. Jednotliví výrobci šamotových produktů používají různé příměsi, a tak se barevnost výrobků liší. Nejčastěji má pravý šamot bílou či našedlou barvu, výjimkou ale nejsou šamotové cihly a další výrobky s rezavým či černým zbarvením.

Hlavní složkou směsi pro výrobu šamotu je ostřivo z lupku. Jde o horninu vzniklou usazením vrstev jílovce na dně prehistorického moře. Šamot má podobu suché směsi, malty nebo cihel a plátů. Tyto produkty se vyrábí dvěma metodami – lisováním, nebo tažením. V obou případech se hotové výrobky suší a vypalují při teplotě kolem 1200 °C.

 

Šamot a jeho vlastnosti

Výrobky ze šamotu se v kamnářství pouívají zejména pro jejich žáruvzdornost – dlouhodobě odolají teplotám přesahujícím 1000 °C. Současně po zahřátí vyzařují přirozené sálavé teplo, které je pro člověka příjemné. Materiál vyniká i pevností v tlaku, která je více než 30 MPa. Kamna a krby s šamotovými vyzdívkami mají skvělé akumulační schopnosti a zajišťují tepelnou pohodu ve vytápěném prostoru.

Šamotová cihla je ideálním materiálem ke stavbě zahradních i vnitřních krbů, grilů či ohnišť.

 

Kamnářské výrobky ze šamotu

Ze šamotu se vyrábí produkty různých tvarů a rozměrů.  Vhodné jsou pro výrobu ohnišť i vyzdívání kamen, krbů či udíren. Mezi základní šamotové výrobky patří:

 

Šamotové cihly

Šamotová cihla je ideálním materiálem ke stavbě zahradních i vnitřních krbů, grilů či ohnišť. K dispozici jsou šamotové cihly různých rozměrů. Nejčastěji narazíte na šamotové cihly C30 o rozměrech 290x140x65 mm a cihly ze šamotu C25 o rozměrech 250x123x65 mm.

 

Šamotové desky a plátky

Alternativou k cihlám jsou šamotové desky a plátky, které jsou zpravidla delší a širší, ale současně užší. Ideální jsou pro použití do topeniště krbů a kamen, kde pro svou malou tloušťku nezabírají příliš místa. Desky ze šamotu jsou rozměrnější a těžší, váží od 2 do 16 kg. Plátky ze šamotu jsou naopak tenké a kompaktní, jejich hmotnost nepřekračuje 3,5 kg.

 

Šamotové klíny

Specifickým produktem ze šamotu jsou klíny, respektive oblouky. Vhodné jsou pro vystavení pece (např. na pizzu). Pro své typické zbarvení a pevnost v tlaku se však používají i v místech, kde nejsou vystaveny vysokým teplotám. Vhodné jsou například pro obloukové vyzdění sklepa.

 

Překlady

Z žáruvzdorného šamotu se vyrábí také překlady neboli hurdisky. Vhodné jsou k přeložení či vyzdění stropu horní části krbu, pece či kamen.

 

Radiálky

Šamot je vhodný i pro vytvoření venkovního ohniště. Z radiálek snadno postavíte kruhové ohniště, a to jak nízké, tak vysoké (vyskládané z několika pater šamotových prvků). Radiálky odolají vysokým teplotám i klimatickým vlivům, a tak si letní táboráky užijete po mnoho let bez potřeby dodatečný úprav či opravy ohniště.

Pokud potřebujete opravit šamot v kamnech, krbu nebo peci, použijte speciální výmazovou hmotu ze šamotu.

 

Na opravy šamotu použijte výmazovou hmotu

Šamotové cihly, desky i další prvky se mohou po čase používání poškodit. Aby byla akumulační schopnost dostatečná a topeniště odolalo vysokým teplotám, je potřeba praskliny a jiné vady zapravit. Pokud potřebujete opravit šamot v kamnech, krbu nebo peci, použijte speciální výmazovou hmotu ze šamotu.

Výmazová hmota je vhodná nejen pro opravy vyzdívek topenišť, ale také pro vlepování šamotových prvků. Dobře poslouží při lepení desek i plátů a držet bude jak na kovových, tak keramických podkladech. Pro přípravu smíchejte šamotovou hmotu s vodním sklem a čistou vodou v poměru 5:2:1. Materiál na povrchu zatuhne už po 30 minutách, k jeho dokonalému vytvrzení však dojde až po 24 hodinách. Poté odolá teplotě až 1350 °C.

Ať už se chystáte stavět či opravovat krb, kamna, pec nebo ohniště, navštivte některou z poboček Izomat. Pestrý výběr kamnářských materiálů i nářadí naleznete také na našem e-shopu.

 

[{productlist ids="168340" column="oxartnum"}]

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat