Menu
Menu

Chcete si postavit pergolu svépomocí? S námi to dáte levou zadní!

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Chcete si postavit pergolu svépomocí? S námi to dáte levou zadní! - izomat.cz

Průvodce stavbou pergoly svépomocí. Srovnání materiálů, tipy pro výběr dřeva, ukázka konstrukce i montážní postupy. Naučte se, jak postavit pergolu jako profesionálové!

Postavit si pergolu svépomocí není s návodem a správnými nástroji od Izomatu žádná věda!

Stavba pergoly svépomocí je pro kutila velkou zkouškou, při které se otestuje jeho zručnost a znalost různých řemesel. Odhodlali jste se přijmout výzvu a chcete si vlastnoručně postavit pergolu, ve které si užijete pohodové letní dny s rodinou i kamarády? Než se pustíte do shánění materiálů a plánování, přečtěte si pár cenných rad, které jsme pro vás sepsali. Jak se říká, štěstí přeje připraveným, a při stavbě pergoly nebo přístřešku to platí dvojnásob.

 

Kvalitní pergoly se staví ze dřeva i hliníku

Naprostá většina podomácku vyrobených pergol je vyrobena ze dřeva, a to z důvodu snadného opracování. Dřevěnou pergolu postavíte i se základním hobby dílenským vybavením a máte možnost navrhnout si velikost a tvar podle svých potřeb.

Vedle tradičních dřevěných pergol se vyrábí i hliníkové nebo celokovové, které nevyžadují tak častou údržbu jako dřevěné konstrukce. Vynikají dlouhou životností a snazší demontáží, vypadají luxusně a skvěle se hodí do zahrad moderních rodinných domů. Materiál na výrobu pergoly seženete u specializovaného výrobce. V Izomatu vás vybavíme veškerým potřebným nářadím, vruty a kovovými patkami.

 

Chcete pergolu z hliníku? Sáhněte po stavebnici

Zatímco dřevěnou pergolu si můžete sami vyrobit se vším všudy, v případě hliníkových pergol budete pravděpodobně pracovat se stavebnicovým systémem. Proto budete limitováni omezenou nabídkou konstrukcí a rozměrů hliníkových pergol. Samozřejmě si můžete nechat vyrobit pergolu z hliníku na míru, v takovém případě však doporučujeme popřemýšlet nad odbornou montáží, kterou vám zajistí samotný výrobce.

Kutilové, kteří si rozumí se svářečkou a znají základní postupy kovoobrábění, budou schopni vyrobit si kovovou nebo hliníkovou pergolu i sami. Výroba svépomocí je však podstatně složitější a neobejde se bez profi dílenského vybavení. Proto se budeme na následujících řádcích blíže věnovat výrobě dřevěné pergoly.

 

Vybíráme dřevo pro výrobu pergoly

Pokud máte jasno v tom, že chcete stavět pergolu ze dřeva, čeká vás výběr konkrétní dřeviny. Čím bude měkčí, tím se vám s ní bude lépe pracovat, na druhou stranu nebude tak odolná. Plánujete-li stavbu otevřené pergoly bez zastřešení, sáhněte po dubovém nebo jiném tvrdém dřevu, které odolá nepříznivým přírodním vlivům.

Pergoly se střešní krytinou nejsou dlouhodobě vystavovány přímému kontaktu s vodou, a tak se mohou stavět i z měkčích dřevin, například ze smrku. V žádném případě se neobejdete bez pravidelného impregnování nebo lakování, které prodlouží životnost konstrukce.

Při výběru dřeva se neváhejte obrátit na odborníky, pro které je jeho prodej denním chlebem. V Izomatu vám pak rádi poradíme, jaké zvolit nářadí a spojovací materiál, aby vše krásně drželo pohromadě.

 

Konstrukční prvky dřevěné pergoly nebo přístřešku

Velkou výhodou stavby dřevěné pergoly svépomocí je variabilita. Je jen na vás, pro jaké rozměry se rozhodnete a jaký typ napojování jednotlivých konstrukčních prvků zvolíte. Inspirujte se fotkami realizovaných zahradních pergol a na papír si načrtněte konkrétní představy.

Po internetu kolují i detailně zpracované projekty pergol, díky kterým vám odpadnou starosti s vlastním návrhem, vyměřováním a rozkreslováním. Ať už bude mít dřevěná pergola jakýkoliv tvar nebo velikost, vždy se skládá ze základních konstrukčních prvků. Nechcete, aby vám vaše dílo, se kterým jste se dřeli několik dnů, spadlo na hlavu? Pak na žádný prvek nezapomeňte. Patří mezi ně:

  • Vybetonovaný základ – nejčastější řešení pro maximální stabilitu pergoly. Alternativou je kotvení přímo do hlíny s použitím robustních vrutových patek.
  • Kotevní patky – volte podle šířky hranolu. Vhodný je typ U, například kotevní patka do betonu U 100x100x4,0.
  • Sloupky – průměr vybírejte podle velikosti pergoly a požadavků na nosnost. Odvíjí se také od použité střešní krytiny.
  • Věnec – vyrábí se z vazných trámů (vazníků neboli nosníků), které spojují jednotlivé sloupky.
  • Zavětrovací pásky – hranoly kotvené v úhlu cca 45°. Jejich úkolem je přenos horizontálního zatížení tak, aby byly sloupy stabilní i při působení silného větru.
  • Příčné krokve – zajišťují celou konstrukci a slouží jako nosný prvek střešní krytiny.
  • Zastřešení – pro možnost posezení i v deštivých dnech se často staví pergoly se zastřešením. Vhodných střešních krytin je velká řada od betonových tašek po kanadské šindele. V posledních letech jsou na pergoly hojně využívané zejména polykarbonátové desky.
Žádný učený z nebe nespadl – zkontrolujte si, že při konstrukci pergoly počítáte se všemi jejími nezbytnými částmi.
 

 

Nařezání dílů a opracování dřeva

Než se pustíte do přípravy základů a stavby dřevěné pergoly, připravte si všechny potřebné díly. Trámy a latě nařežte na požadované délky a pečlivě opracujte. Aby byly přířezy rovné a přesné, použijte kvalitní pokosovou pilu. Moderní pily jsou vybavené například indikátorem čáry řezu, zajišťovací funkcí pro fixaci hlavy, pevným vodítkem s měřítkem a dalšími prvky, které zjednoduší a zpřesní řezání dřeva i jiných materiálů.

Aby byly trámy hladké a příjemné na dotek, použijte vibrační pěstní brusku. Dřevo namořte, nalakujte nebo přetřete ještě předtím, než pergolu poskládáte a postavíte. Snadněji se dostanete do všech zákoutí a ochráníte i ty části, které budou překryty spoji.

 

Příprava betonových základů a upevnění patek

Pro zajištění maximální stability dřevěné pergoly doporučujeme vybudovat betonový základ s kotevními patkami do betonu. Pokud byste však chtěli umístit pergolu na již vybudovaný betonový podklad, použijte patky na beton. Do podkladu vyvrtejte pomocí AKU vrtačky otvory a upevněte hmoždinky. Patky na beton pak přišroubujte šroubovákem, případně rázovým utahovákem, který zajistí dokonalé přitažení.

V zahradě se však velmi často pergoly instalují do volného terénu, a tak je potřeba vytvořit betonové základy pro jednotlivé sloupky. Vytyčte si pergolu a pomocí kolíků ohraničte půdorys její podlahové plochy. Zaměřování základů a následně jednotlivých konstrukčních prvků pergoly vám usnadní křížový laser, který můžete v případě potřeby připevnit i ke stativu.

V místě upevnění sloupků vykopejte jámu do nezámrzné hloubky (cca 90 cm) a vytvořte bednění, které v dalším kroku vyplníte betonem. Kotevní patku ve tvaru písmene „U“, například patku 100x100x4,0 (rozměr volte podle šířky sloupku) zapíchněte do vylitého betonu. Důležité je zavést patky tak, aby byly ve stejné rovině. Bez vodováhy se neobejdete ani při přípravě bednění, ani při samotném umísťování patek.

 

Pusťte se do skládání a upevňování jednotlivých částí pergoly

Pokud máte jednotlivé dřevěné díly nařezané a vytvořili jste betonové základy s kotevními patkami, čeká vás samotná montáž pergoly. Konkrétní postup závisí na konstrukci, pro kterou jste se rozhodli. Ve většině případů se moderní pergoly spojují pomocí univerzálních vrutů do dřeva Power-Fast, díky kterým se zpravidla vyhnete náročnému zhotovení tradičních tesařských spojů.

Konkrétní postup skládání pergoly závisí na typu zvolené konstrukce. Obvykle se nejprve sestaví na rovném terénu přední a zadní rám pergoly. Rám je složený ze dvou a více sloupků, nosníku a zavětrovacích pásků. Kompletní rám spojený vruty Power-Fast postavte, nasaďte na patky, ukotvěte a provizorně zajistěte zavětrovacími latěmi. Stejným způsobem postavte i druhý rám.

Jakmile rám pergoly postavíte a nasadíte na patky, nezapomeňte ho zajistit zavětrovacími latěmi.

V dalším kroku vás čeká spojení obou rámů pomocí příčných krokví. Nejprve se s využitím vrutů kotví krajní krokve, ke kterým se připevňují boční pásky. V tuto chvíli bude již konstrukce stabilní, a tak můžete odstranit provizorní zavětrovací latě. V závěru zbývá jen doplnit chybějící příčné krokve a přivrutovat je k nosníkům.

TIP IZOMATU: Doporučíme vám to nejlepší nářadí a spojovací materiály pro váš projekt. S volbou vhodného dřeva na pergou nebo její hliníkové konstrukce vám jistě rád poradí váš oblíbený dodavatel.

Pokud chcete postavit dřevěnou zahradní pergolu i se střešní krytinou, práce pro vás ještě nekončí. To nejtěžší ale máte za sebou – náročnou řemeslnou zkoušku jste zvládli na výbornou! Odměňte se vychlazenou dvanáctkou a montáž zastřešení si nechte na další den.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat