Menu
Menu

Bez pořádných ochranných pomůcek ani ránu! Poradíme, jak je vybrat

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Bez pořádných ochranných pomůcek ani ránu! Poradíme, jak je vybrat - izomat.cz

Rukavice, přilby, pracovní boty nebo brýle. Díky ochranným pomůckám (OOPP) je práce na staveništi bezpečnější. Přečtěte si, jak se vybavit do dílny i na stavbu.

Z hlediska bezpečnosti patří stavebnictví mezi ty nejrizikovější obory. Každoročně se na staveništích stane nespočet pracovních úrazů, kterým se dalo předejít použitím adekvátních ochranných pomůcek. Na nošení rukavic, pracovní obuvi, brýlí a dalších pomůcek byste měli myslet i v případě, kdy stavíte či rekonstruujete svépomocí a nikdo vám jejich užívání nenařizuje. Přinášíme vám přehled základních ochranných prostředků, bez kterých byste se do práce neměli pouštět, a poradíme, jak je vybrat.

 

Jak se chránit na stavbě? Přilba, rukavice nebo sluchátka na uši jsou základ. Přečtěte si, kdy se vám mohou ochranné pomůcky hodit.

 

Používání ochranných pomůcek na staveništi je povinné

Pokud nevíte, jaké ochranné pomůcky při práci na stavbě používat, načerpejte inspiraci z předpisů BOZP. Ty jsou sice určeny primárně pro zaměstnance a jejich zaměstnavatele, kteří mají povinnosti jim veškeré ochranné prostředky zajistit, mají ale obecnou platnost.

U každé stavby je potřeba používání osobních ochranných prostředků (zkratkou také OOPP) odlišná a vychází ze zhodnocení rizik. Při stavebních pracích svépomocí se pokuste tato rizika vyhodnotit sami. Hrozí pád předmětů z výšky? Pak si vezměte přilbu. Budete při pracích brousit a řezat? Nezapomeňte na ochranné brýle. Z hlediska legislativy musí stavební firmy zajistit zaměstnancům tyto ochranné pomůcky:

  • Ochranná pracovní přilba – pracovník ji musí mít na jakémkoliv staveništi
  • Pracovní obuv – má mít podešev odolnou proti propíchnutí
  • Ochrana zraku – brýle nebo štíty musí mít pracovníci při sváření, broušení, sekání apod.
  • Ochrana dýchacích orgánů – je důležitá při práci v prašném prostředí a manipulaci se stavební chemií
  • Ochrana těla – patří sem zejména rukavice, které je potřeba mít například při manipulaci s ostrými předměty nebo při sváření
  • Ochrana sluchu – špunty do uší musí mít zaměstnanec k dispozici při práci s hlučnou technikou
  • Bezpečnostní postroje a pásy – používají se při práci na lešení nebo stožárech

 

Stavební přilba stojí pár korun, může však zachránit život

Jednou ze základních ochranných pomůcek je stavební ochranná přilba. Při svépomocných výstavbách se bohužel až tak často nepoužívá, i zde však má velký význam. Při manipulaci se stavebními materiály, zvedáním prefabrikovaných panelů či montáži stropních konstrukcí hrozí pád těžkého předmětu na hlavu, a právě stavební přilba dokáže sílu nárazu zmírnit. Moderní přilby jsou lehké a jejich pořizovací cena nepřesahuje částku dvou set korun. Proto má význam pořídit si je i do domácí dílny nebo na svépomocné staveniště.

 

Chraňte své ruce kvalitními rukavicemi

Ochranné pracovní rukavice nesmí chybět v žádné dílně – profesionální, ani domácí. Ochrana rukou se často podceňuje, i když úrazy na prstech a dlaních patří k těm nejčastějším. Doporučujeme pořídit různé typy rukavic a používat je podle typu stavebních či jiných prací. Při manipulaci se stavebními materiály použijte pevné rukavice z lícové hověziny, které zajišťují dostatečnou ochranu rukou. Počítejte však s horším úchopem.

Potřebujete-li při práci mít přesnější a pohodlnější úchop, pořiďte si pletené rukavice máčené v latexu, které vynikají protiskluzovou úpravou. Samostatnou kategorii pak tvoří speciální typy rukavic, ať už jde o svářečské nebo celomáčené v PVC, které jsou vhodné pro práci s chemikáliemi.

Zranění rukou patří k těm nejčastějším. Nepodceňujte kvalitní ochranu rukou a pořiďte si na práci na stavbě i v dílně ochranné rukavice.

 

Pracovní obuv musí být pohodlná

Správné obutí je při práci na staveništi zásadní. Ani v horkých letních dnech byste se na stavbu neměli vydávat v nízkých botách, nedejbože v sandálech, které nezajistí ochranu nohy ani oporu klenby. Protože budete na stavbě na nohách dlouhé hodiny, musí být pracovní obuv v první řadě pohodlná. Také by měla být prodyšná, aby zajistila komfort při práci i během léta.

V některých případech je třeba sáhnout po botách s ochranou proti propíchnutí, a to například při práci na střechách nebo manipulaci s betonovými díly. Při běžných stavebních pracích si vystačíte s koženými pracovními polobotkami, eventuálně kotníkovou obuví, která chodidlům zajišťuje lepší oporu.

 

Ochrana zraku a sluchu

Budete-li pracovat se strojním vybavením nebo nářadím, nepodceňujte ochranu zraku a sluchu. Základní ochrannou pomůckou jsou brýle s polykarbonátovým zorníkem, které ochrání vaše oči před ostrými kousky betonu nebo třeba železných pilin, které odlétávají při řezání, broušení či sekání.

 

Ochranné brýle by měly být samozřejmostí – ochrání vás před pilinami i prachem na staveništi.

 

Pouštíte-li se do svařování, vždy používejte ochrannou kuklu. I malé domácí svářečky vytváří oslnivé světlo, které může vést k poškození zraku a zdravotním komplikacím. Při občasném sváření malou svářečkou si vystačíte se základním typem kukly, zvýšenou míru ochrany a pohodlí při sváření pak zajistí kukla se samostmíváním.

Při práci s hlučnými stroji a nářadím (včetně vrtačky, pily, sbíječky nebo vibrační desky) používejte špunty do uší nebo sluchátka. Dlouhodobý pobyt v hluku totiž může způsobit nevratné poškození sluchu.

 

Připravte se na práci ve špatném počasí

Někdy je třeba pustit se do stavebních prací i v případě, kdy počasí dvakrát nepřeje. Abyste nebyli špatným počasím zaskočeni, dopředu si pořiďte nepromokavé pracovní oděvy. Před deštěm vás ochrání třeba voděodolný plášť s kapucí. Po ruce byste měli mít i vysoké holínky, které využijete nejen na stavbě.

 

Ochrana dýchacích cest

Při práci v prašném prostředí se chraňte pomocí respirátorů a roušek. Při broušení, řezání nebo bouracích pracech je procento prachu v ovzduší vysoké. Zvláště pokud pracujete ve špatně větraném prostředí, vždy byste se měli chránit před vdechováním nadbytečného prachu. Respirátor je nutný také při práci s toxickými materiály, jako je například azbest

 

Ujistěte se, že si vás všimnou

Další důležitou součástí práce na staveništi jsou reflexní prvky. Reflexní vesty a kříže zajišťují viditelnost pracovníků za jakýchkoli světelných podmínek. Na stavbách jsou vesty povinné podle směrnice. Pokud by je pracovníci nepoužívali a došlo k nehodě, vznikla by nejen újma na zdraví, ale také problém s pojišťovnou. Reflexní vesty jsou vždy nutné při práci kolem silnic a veřejných komunikací. Každý by je měl používat při práci v šeru nebo potmě.

Reflexní vesty pro stavební práce by měly mít vysokou viditelnost (až do 150 m) a podléhat normě EN 471. Dle pravidel by měli pracovníci stavby nosit oranžové reflexní vesty. Ostatní barvy reflexních vest jsou určeny pro návštěvníky staveniště.

Reflexní vesty zajišťují viditelnost pracovníků za jakýchkoli světelných podmínek. Na stavbách jsou vesty povinné podle směrnice.

 

Pracovní oblečení je základní vybavení pro každého stavaře

Pracovní oděvy si pracovníci staveb nekupují pro parádu, ale hlavně proto, že je praktické, pohodlné a bezpečné. Pracovní oblečení by mělo splňovat hned několik kritérií:

  • Pohodlné – V pracovních oděvech strávíte mnoho hodin denně, proto by vás nemělo kousat nebo byste se v něm neměli nepříjemně potit. Jako spodní vrstvu volte vždy tričko ze 100% bavlny, které je prodyšné, příjemné na dotek a dostatečně savé.
  • Praktické – Každá stavební práce vyžaduje manipulaci se spoustou nářadí, často máte při sobě různé klíče (ať už pro montáž, nebo ty od auta), musíte si někam odložit šroubky, metr a další nezbytnosti. Pracovní kalhoty by měly mít dostatečné množství velkých kapes, do kterých snadno dosáhnete. Montérky si můžete pořídit klasické, nebo s laclem, které mají kapes ještě o něco více.
  • Pevné – Pracovní oblečení by mělo být z dostatečně odolného materiálu, abyste ho při práci neprotrhli, a také aby chránilo vaši kůži. Pokud se otřete o betonovou desku, montérky by to měly vydržet a neměl by se vám objevit žádný škrábanec.
  • Odolné – Materiály pracovních oděvů jsou vystaveny značné zátěži. Každý den jste v pohybu, oblečení se odírá a velmi snadno se zašpiní. Specializované oděvy jsou vyrobené tak, aby tomu všemu odolávaly. Na stavbu si tedy vždy kupte pracovní oděvy ze specializovaných prodejen.

V kategorii pracovní oděvy na e-shopu IZOMAT najdete montérky, pracovní trička, čepice, jednorázové overaly i pláštěnky.

 

Jaká jsou legislativní nařízení o evidenci OOPP?

Použití bezpečnostních pomůcek podléhá zákonům, normám a nařízením. Každá pomůcka má specifické předpisy, kdy a jak ji používat. Stejně tak každý výrobce pracovních oděvů a ochranných pomůcek musí prokázat, že jeho výrobky podléhají normám. Podle pravidel Evropské Unie je na každém osobním ochranném pracovním prostředku (OOPP) označení CE, které určuje, že OOPP splňuje předepsané normy. U OOPP používaných při vysoce rizikových pracích najdete vedle označení CE i číslo normy, které podléhá.

Pokud máte zaměstnance, jste povinni jim zajistit všechny potřebné osobní ochranné pracovní prostředky, a to bezplatně. Navíc musíte své zaměstnance proškolit, jak ochranné prostředky používat. Výkazy o proškolení a poskytnutých pracovních pomůckách byste měli vést v dokumentaci BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci). Vždy, když zaměstnanci předáváte OOPP, měli byste sepsat tzv. evidenční list. Jeho součástí jsou:

  • údaje o konkrétním zaměstnanci, kterému byly OOPP předány – jméno a příjmení, datum narození, profese, pracoviště
  • seznam poskytnutých OOPP – název, množství (ks, páry, sady)
  • orientační doba životnosti
  • pracovní činnosti, pro které budou OOPP používány
  • datum vydání a podpis výdejce
  • datum přijetí a podpis příjemce

Všechny ochranné prostředky také podléhají povinnosti provádět pravidelně revize OOPP, a to minimálně jednou za rok. Protokoly o revizi musí být součástí evidence BOZP. Více informací o tom, jak vést dokumentaci o ochranných pracovních prostředcích můžete najít v následujících zákonech a normách:

  • § 104 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, který stanovuje osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a obuv, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje
  • Předpis č. 495/2001 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví rozsah a podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků
  • Nebo doporučujeme webové stránky BOZP.cz.

Abyste nebyli špatným počasím zaskočeni, pořiďte si nepromokavé pracovní oděvy, např. nepromokavý plášť s kapucí.

 

Zabezpečte i pracovní prostředí

Když už budete mít v pořádku všechny ochranné pracovní pomůcky, nezapomeňte zabezpečit i prostor, ve kterém pracujete. Staveniště by mělo být vybaveno různými prvky, které chrání jak pracovníky, tak případné kolemjdoucí. O bezpečnosti při stavebních pracích si můžete přečíst v článku o zabezpečení staveniště. Na co byste tedy na staveništi neměli zapomenout?

  • Jasné vymezení plochy staveniště – vždy by mělo být na první pohled jasné, kde staveniště začíná a kde končí. Vymezit jeho plochu byste měli oplocením, případně i reflexními páskami a příslušnými cedulemi. Oplocení i zázemí pro staveniště si můžete půjčit v naší půjčovně IZOMAT.
  • Zakrývání výkopů – pokud jsou na staveništi výkopy, nikdy je nenechávejte bez dozoru nezakryté.
  • Označení a cedule – aby se všichni na staveništi snadno orientovali, riziková místa označte příslušnými cedulemi. Nesmí chybět ani cedule pro zákaz vstupu na staveniště.

Buďte zodpovědní a osobní ochranné pomůcky používejte dle uvážení i v případě, kdy vám jejich nošení nikdo nepřikazuje. Veškeré potřebné vybavení zakoupíte na všech pobočkách stavebnin IZOMAT, kde vám personál s výběrem ochotně poradí.

Záleží vám na bezpečnosti vašich zaměstnanců? V e-shopu IZOMAT můžete pořídit veškeré ochranné pomůcky a jakýkoli materiál nebo techniku pro vaši stavbu z pohodlí domova či kanceláře.

[{productlist ids="191522,188148,189299,152491" column="oxartnum"}]

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat